Feedfit > AKTYWNOŚĆ > ĆWICZENIA W DOMU > Dlaczego warto uprawiać jogę?
AKTYWNOŚĆĆWICZENIA W DOMU

Dlaczego warto uprawiać jogę?

Artykuł sponsorowany

Aktywność fizyczna jest niezbędna w każdym wieku. Osoba ćwicząca systematycznie ma większą wydolność, znacznie lepsze samopoczucie i jakość snu. Jeśli masz ochotę rozwinąć gibkość i elastyczność, zacznij uprawiać jogę. Jej tradycja sięga setek lat, a mimo to praktyka jogi wciąż znajduje wielu nowych entuzjastów. W artykule prezentujemy zalety, jakie wiążą się z jej regularnym treningiem.

Joga nie wymaga dużych nakładów finansowych ani specjalistycznego sprzętu

Joga to sport przystępny cenowo, do którego nie potrzeba wiele. Tak naprawdę osobie początkującej do treningu wystarczy tylko porządna mata z antypoślizgową powierzchnią. Warto wybrać model, który będzie odporny na ścieranie i zagwarantuje dobrą amortyzację stawów podczas ćwiczeń. Niektórzy zaczynają uprawiać jogę bez maty, ale dla zdrowia lepiej sprawdzi się elastyczny model, który zapewni izolację od twardego i zimnego podłoża. Wybierając matę, warto nie skupiać się jedynie na jej walorach estetycznych, ale upewnić się, że się nie podwija, zapewnia stabilność i jest dopasowana do wzrostu osoby ćwiczącej. Osoby bardziej zaawansowane korzystają podczas ćwiczeń też z innych akcesoriów, takich jak np. pasek do jogi, kostka z pianki czy specjalne koło. Szeroki wybór mat gwarantujących amortyzację, a także innych artykułów do jogi oferuje elektrohome.

Sport uniwersalny

Jogę możesz uprawiać w domu, korzystając z dostępnych w Internecie tutoriali albo zapisać się na zajęcia grupowe na siłowni czy w szkole jogi. Trening może odbywać się także w plenerze. Latem ma miejsce wiele inicjatyw, podczas których warsztaty jogi odbywają się w miejskich parkach. Jest to sport, który może uprawiać każdy, niezależnie od płci czy wieku. Regularne uprawianie sportu sprzyja kształtowaniu lepszych nawyków, łatwiejszej codziennej organizacji i osiąganiu celów.

Obniżenie poziomu stresu

Joga polega na przyjmowaniu pozycji, zwanych asanami, co jest połączone z różnymi technikami oddechowymi i medytacją. Osoby, które nigdy nie trenowały jogi, nie powinny bać się skomplikowanych pozycji. Na początku najważniejsze jest skupienie się na spokojnym, głębokim oddychaniu, korekcji postawy i stabilizacji. Ćwiczenia pozwalają odprężyć się po ciężkim dniu w pracy, poprawić koncentrację i zredukować stres. Można je połączyć z różnymi technikami mindfulness.

Złagodzenie bólu pleców

Joga pozwala na utrzymanie ruchomości stawów, opóźnienie procesów starzenia i zniwelowanie dolegliwości bólowych. To doskonały sport dla osób, które cały dzień pracują przy biurku i mają problemy z kręgosłupem. Jeśli będziesz systematycznie uprawiać jogę, unikniesz bólów pleców lub znacznie je zmniejszysz. Dzięki odpowiednio wykonywanym ćwiczeniom rozluźnisz się, zadbasz o to, żeby utrzymywać prawidłową postawę ciała i zapewnisz sobie lepsze funkcjonowanie w życiu codziennym. Wiele osób, które regularnie uprawia jogę, deklaruje, że to pomogło im w zmianie nawyków żywieniowych i utrzymaniu prawidłowej wagi.

Wzmocnienie układu odpornościowego

Regularna praktyka jogi ma także korzystny wpływ na serce. Pozwala obniżyć ciśnienie i zwiększyć przepływ krwi. Dzięki technikom relaksacyjnym stosowanym w jodze zmniejsza się poziom kortyzolu, zwanego potocznie hormonem stresu. Przewlekle utrzymujący się w organizmie nadmiar kortyzolu może mieć negatywny wpływ na zdrowie, dlatego warto znaleźć zdrowy sposób na rozładowanie stresu. Joga dobrze się do tego nadaje – często mówi się, że jest to trening zarówno dla duszy, jak i ciała.

Zdjęcie główne: Carl Barcelo/unspalsh.com

Miłośniczka książek i nauki języków obcych. W wolnym czasie pływa i relaksuje się na zajęciach jogi.

Polecane wpisy

AKTYWNOŚĆTRENING

Jak przygotować się do pierwszego tańca na weselu z pomocą profesjonalnej szkoły tańca?

Odkryj, jak profesjonalna szkoła tańca pomaga parom przygotować się do swojego pierwszego tańca weselnego, gwarantując niezapomniane wspomnienia.
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Jak dobrać ochraniacze na zęby?

W jaki sposób je dobierać i na co warto zwracać uwagę?
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Jak wybrać idealne akcesoria do twojego iPada?

Odwiedź nasz przewodnik i dowiedz się, jak wybierać idealne akcesoria do iPada. Poznaj potrzebne kryteria, porównaj różne typy i zapoznaj się z przydatnymi poradami, aby zmaksymalizować doświadczenie z Apple iPad.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *