Feedfit > AKTYWNOŚĆ > Ile kalorii można spalić podczas popularnych aktywności fizycznych?
AKTYWNOŚĆ

Ile kalorii można spalić podczas popularnych aktywności fizycznych?

Foto: Freepik

Już godzina codziennej aktywności fizycznej lub czynności wykonywanych w domu może pomóc w spaleniu kilkuset kalorii. Sprawdź, które z nich dają najlepsze efekty!

Uwarunkowania w procesie spalania kalorii

Na ilość i poziom spalanych przez organizm kalorii wpływa kilka podstawowych czynników. Oznacza to, że nie u każdego człowieka ten sam wysiłek fizyczny będzie przynosił identyczne efekty. Jednym z kluczowych uwarunkowań wpływających na spalanie kalorii jest długość treningu. Każdy organizm w inny sposób prowadzi gospodarkę energetyczną, dlatego czas trwania treningu ma na nią znaczący wpływ. Kontynuowanie ćwiczeń czy aktywności fizycznej pomimo zmęczenia zwiększa jego efekty i może powiększyć liczbę spalonych kalorii.

Istotną kwestią jest także regularność oraz intensywność wykonywanych treningów. Obciążenie powinno być stopniowo zwiększane – dzięki temu organizm nie przyzwyczai się i będzie równomiernie przeznaczał energię na wykonywanie aktywności.

Czynnikiem warunkującym ilość spalanych kalorii jest także płeć. Według badań mężczyźni spalają kalorie szybciej. Wynika to z zazwyczaj zwiększonej wagi ciała oraz lepszego umięśnienia. Najwięcej energii organizm traci właśnie przez tkankę mięśniową, a nie tłuszcz. Wpływ na szybkość spalania ma także rodzaj wykonywanego treningu. Jeśli ćwiczenia wspomagają metabolizm i angażują do pracy dużo partii mięśniowych, to w naturalny sposób generują bardziej efektywne spalanie kalorii.

🏃#bieganie
🚵#rower
⚽#piłka
🏊 #pływanie
🎶 #taniec
#kalorie

Opublikowany przez Piękna znaczy Zdrowa Sobota, 23 marca 2019

Bieganie

Intensywność spalania kalorii podczas biegu jest uzależniona od wagi zawodnika, osiąganej prędkości oraz długości trasy. Przyjmuje się, że ten rodzaj aktywności fizycznej należy do najbardziej efektywnych w walce z nadmiernymi kilogramami. Co więcej, bieganie nie wymaga długich przygotowań, wizyty na siłowni czy profesjonalnego stroju, dlatego może je wykonywać każda chętna osoba.

Bieg pomaga w przebiegu prawidłowego procesu przemiany materii, wzmacnia mięśnie nóg, pośladków, kręgosłupa oraz brzucha, a także dotlenia cały organizm. Według statystyk godzina intensywnego biegu pozwala na spalenie około 1000 do nawet 1200 kalorii.

Pływanie

Kolejną aktywnością pomagająca w spalaniu kalorii może być pływanie. Ten rodzaj aktywności jest dla wielu osób formą spędzania wolnego czasu i sposobem na odprężenie organizmu. Godzinna wizyta na basenie może pomóc w spaleniu około 400 kalorii. Dodatkowo pływanie świetnie wpływa na ogólną kondycję fizyczną, poprawia wydolność oddechową, wzmacnia prawidłowe ułożenie kręgosłupa, pobudza apetyt i zwiększa siłę w mięśniach nóg oraz rąk.

Jazda na rowerze

Podobnie jak w przypadku biegania, kwestia liczby spalonych kalorii zależy od intensywności i długości trwania treningu. Według specjalistów trasa, podczas której zawodnik porusza się ze średnią prędkością 20 km/h, może pozwolić organizmowi na spalenie około 600 kalorii. Zmniejszenie szybkości o połowę wpływa na utratę około 300 kalorii w ciągu godzinnego treningu. Aktywność na świeżym powietrzu pozwala na dobre dotlenienie organizmu i dostarczenie skórze witaminy D, co, oprócz pracy większości mięśni ciała, jest dużą zaletą jazdy na rowerze.

Skakanie na skakance

To zajęcie ogólnorozwojowe, które poprawia koordynację ruchową oraz metabolizm, wzmacnia mięśnie brzucha, pośladków, kręgosłupa i nóg, uelastycznia stawy i pomaga w odbudowie zniszczonych tkanek kostnych, pozytywnie wpływa na wydolność oddechową czy kondycję fizyczną, a także modeluje sylwetkę. Co więcej, godzinny trening ze skakanką pozwala organizmowi na spalenie około 600 kalorii.

Domowe czynności

Przeprowadzone badania sprawdziły nie tylko możliwość spalania kalorii podczas aktywności fizycznej, ale także w trakcie wykonywania codziennych czynności domowych. Podane wartości dotyczą realizacji zajęcia przez 60 minut. W ten sposób określono, że mycie okien pozwala na spalenie 240 kalorii, odkurzanie 260 kalorii, prace ogrodowe, na przykład kopanie czy grabienie, 500 kalorii, prasowanie 144 kalorii, a sprzątanie łazienki około 250 kalorii.

Foto wyróżniające: Freepik

Artykuły

Media i copywriting towarzyszą jej od czasów studiów. Ukończyła Filologię Polską ze specjalnością dziennikarstwa, a obecnie studiuje Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną z ukierunkowaniem na Dziennikarstwo Sportowe i Zarządzanie w sporcie. Wolny czas spędza aktywnie na spacerach lub w domu z dobrą książką.
Joanna Nowak
Polecane wpisy
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

AB squat - jakie mięśnie można wytrenować za pomocą tego urządzenia?

Szukasz domowego sprzętu sportowego dla siebie i swoich bliskich? Poznaj AB squat, który może okazać się odpowiedzią na twoje oczekiwania!
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆTRENING

Trening EMOM – ćwicz krótko, ale intensywnie

Trening EMOM to hit w świecie sportu – pozwoli Ci zachować mnóstwo czasu, a efekty będą lepsze niż zazwyczaj. Sprawdź, na czym dokładnie polega!
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Twister do ćwiczeń – jak działa i który model wybrać?

Zaczynasz przygodę z twisterem obrotowym i przymierzasz się do jego zakupu? Przekonaj się, jakie korzyści przyniesie Ci taki trening i sprawdź dostępne opcje przyrządu!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *