Feedfit > AKTYWNOŚĆ > ĆWICZENIA W DOMU > Jak często powinniśmy ćwiczyć? Anna Lewandowska przypomina o zaleceniach WHO
AKTYWNOŚĆĆWICZENIA W DOMUTRENING

Jak często powinniśmy ćwiczyć? Anna Lewandowska przypomina o zaleceniach WHO

Foto: Freepik

W listopadzie 2020 roku WHO opublikowało na oficjalnej stronie internetowej zalecenia dotyczące uprawiania aktywności fizycznej, które dla wielu stały się wyznacznikiem w rutynie treningowej. Teraz opublikowane wskazówki postanowiła wziąć pod lupę Anna Lewandowska, która znalazła sposób, aby połączyć wiedzę teoretyczną z praktyką.

Z pewnością zdajemy sobie sprawę, jak istotną rolę w naszym życiu odgrywa ruch. Nawet najbardziej intensywne ćwiczenia nie przyniosą jednak zamierzonego efektu, jeśli nie będą wykonywane z odpowiednią częstotliwością. Ile czasu tak naprawdę powinniśmy poświęcać na aktywność fizyczną? Z pomocą pospieszyła nam w 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia, według której zapotrzebowanie na sport przedstawia się w następujący sposób:

•  dzieci i młodzież (5-17 lat) – co najmniej 60 minut wysiłku aerobowego o umiarkowanej intensywności i ćwiczenia wzmacniające (trzy razy w tygodniu).
•  dorośli (18-64 lata) – od 150 do 300 minut treningów o umiarkowanej intensywności lub 75-150 minut intensywnego wysiłku. Ćwiczenia wzmacniające dwa razy w tygodniu.
•  seniorzy (65+) – minutowy rozkład tygodniowy prezentuje się identycznie, jak w poprzedniej grupie. Osoby starsze powinny jednak skupić się na takich ćwiczeniach, które wspomogą koordynację oraz poprawią zachowanie równowagi.
•  kobiety ciężarne oraz po porodzie – decyzję o treningach należy skonsultować ze specjalistą. WHO zaleca głównie ćwiczenia rozciągające.

Dane do dziś widniejące na stronie WHO skomentowała za pośrednictwem swojego bloga Anna Lewandowska. Popularna trenerka fitness zwraca uwagę swoich czytelniczek przede wszystkim na rozróżnienie dwóch kluczowych pojęć: trening aerobowy (tlenowy) oraz trening anaerobowy (beztlenowy). Ten pierwszy służy poprawie wytrzymałości i obejmuje aktywności takie, jak pływanie, jazda na rowerze czy bieganie długodystansowe, zaś drugi zakłada intensywne formy ruchu w postaci wykonywania m.in. zajęć siłowych i sprintów.

Dodatkowo Lewandowska przekonuje, że tak na dobrą sprawę do uzyskania namacalnych efektów wystarczą nam 2,5 godziny ćwiczeń tygodniowo. Wiele zależy również od możliwości danego organizmu oraz tego, w jakiej znajdujemy się obecnie dyspozycji. Anna Lewandowska zachęca do prowadzenia danych na temat czasu spędzonego na aktywności fizycznej oraz wybrania form ruchu, które najbardziej nam odpowiadają – dzięki temu regularne treningi staną się czystą przyjemnością, a my niepostrzeżenie zaczniemy spędzać właściwą ilość czasu na szlifowaniu swojego zdrowia i formy!

Filologia angielska i sport to dwie jego największe pasje. Wolne chwile stara się spędzać aktywnie, aczkolwiek nie gardzi także wartościową literaturą.

Polecane wpisy

AKTYWNOŚĆTRENING

Jak przygotować się do pierwszego tańca na weselu z pomocą profesjonalnej szkoły tańca?

Odkryj, jak profesjonalna szkoła tańca pomaga parom przygotować się do swojego pierwszego tańca weselnego, gwarantując niezapomniane wspomnienia.
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Jak dobrać ochraniacze na zęby?

W jaki sposób je dobierać i na co warto zwracać uwagę?
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Jak wybrać idealne akcesoria do twojego iPada?

Odwiedź nasz przewodnik i dowiedz się, jak wybierać idealne akcesoria do iPada. Poznaj potrzebne kryteria, porównaj różne typy i zapoznaj się z przydatnymi poradami, aby zmaksymalizować doświadczenie z Apple iPad.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *