Feedfit > AKTYWNOŚĆ > SPRZĘT I AKCESORIA > Jak monitorować efektywność treningu?
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Jak monitorować efektywność treningu?

Foto: Freepik

Artykuł sponsorowany

Kluczem do tego, by utrzymać motywację do regularnych treningów jest kontrolowanie swoich wyników i pobijanie coraz to nowych rekordów. W utrzymaniu pieczy nad tym, jak przebiegają treningi oraz w jakim stanie jest nasze ciało pomagają różne gadżety. Zobacz, co warto mieć, aby monitorować efektywność swoich treningów!

Opaska sportowa

To najbardziej popularny wśród sportowców gadżet. Opaska sportowa pozwala na kontrolowanie na bieżąco stanu organizmu podczas ćwiczeń oraz wyników poszczególnych treningów. Zegarek sportowy posiada wbudowany pulsometr, krokomierz oraz stoper, niektóre modele sygnałem dźwiękowym lub wibracjami wysyłają powiadomienie o tym, by podczas treningu regularnie się nawadniać. Jest to świetny gadżet dla każdego sportowego maniaka. Taki zegarek pozwala też na śledzenie czasu oraz przebiegu faz snu, co pomaga oszacować czas potrzebny organizmowi na regenerację po intensywnym wysiłku. Niektóre opaski posiadają także możliwość konfiguracji z aplikacją na smartfona, dzięki czemu możesz zliczać swoje wyniki zarówno z opaski, jak i z telefonu, a tym samym jeszcze dokładniej śledzić efektywność swoich treningów.

Smartwatch sportowy

Równie popularnym gadżetem, już nie tylko w gronie osób zwariowanych na punkcie aktywności, są smartwatche. Te zegarki oprócz funkcji zbliżonych do tych, jakie posiadają opaski sportowe, mają jeszcze wbudowaną możliwość wysyłania oraz odbierania połączeń, sterowania urządzeniami Bluetooth, a nawet odbierania poczty elektronicznej. Smartwatch damski może być bardzo eleganckim dodatkiem do stylizacji i wcale nie musi wyglądać jak gadżet sportowy. Dodatkowo smartwatche, podobnie jak opaski sportowe, mogą łączyć się z aplikacjami na telefon oraz współpracować z nimi, aby stworzyć jak najbardziej rzetelny obraz codziennej aktywności.

Pomiary obwodów – lepsze niż ważenie

Jeśli Twoim celem podczas treningów jest zmiana wyglądu lub wyrzeźbienie sylwetki, to nie waga, lecz lustro i centymetr są najlepszymi indykatorami skuteczności Twoich starań. Waga pokazuje bardzo chwiejne i niezbyt miarodajne wyniki. Liczba, jaką zobaczysz na wadze może być zależna od ilości wody w Twoim organizmie, momentu dnia lub nawet tygodnia oraz ilości mięśni, które są znacznie cięższe od tłuszczu. Jeśli więc zamierzasz kierować się wyłącznie wynikami na wadze, mając smuklejszą, bardziej wysportowaną sylwetkę, możesz ważyć więcej, niż przed rozpoczęciem ćwiczeń, ponieważ tłuszcz zastępują mięśnie. Właśnie dlatego dużo lepszym i bardziej rzetelnym sposobem na śledzenie efektywności swoich treningów jest ściąganie co jakiś czas pomiarów z różnych części ciała.

Zdrowie jest najważniejsze!

Regularna aktywność fizyczna jest bardzo zdrowa i dobroczynnie wpływa na całe ciało. Jednak częste i wyjątkowo intensywne treningi mogą być wycieńczające dla organizmu. Choć mogą być efektywne i dawać Ci szczuplejszą lub bardziej umięśnioną sylwetkę, Twój organizm może ponieść ich poważne konsekwencje. Jeśli ćwiczysz dużo i lubisz wyczerpujące treningi, pamiętaj o zdrowej i zbilansowanej diecie oraz regularnych badaniach. Śledzenie wyników badań krwi jest tak samo ważne, jak monitorowanie wyników na siłowni. Pamiętaj, że bez zdrowia nie osiągniesz nic dobrego, a choroba lub kontuzja może zmusić Cię do zaprzestania ćwiczeń.

Sport to zdrowa i niezwykle satysfakcjonująca pasja. To sposób, żeby zadbać o swoje samopoczucie, zdrowie oraz samoocenę. Dzięki ćwiczeniom organizm jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Warto jednak utrzymać umiar nawet w treningach, w myśl przysłowia: co za dużo, to niezdrowo. Monitoruj swoje postępy, pamiętaj o nawodnieniu, a także zbilansowanej i bogatej diecie. Nie zaniedbuj potrzeb swojego ciała, a wtedy będzie Ci ono pozwalało na osiąganie najlepszych możliwych rezultatów.

Artykuły

Przyszły filmoznawca, miłośniczka czworonogów i muzyki jazzowej. Od lat zafascynowana jogą i tańcem. Wolne chwile spędza ze swoimi zwierzętami - psem i świnkami morskimi.
Aleksandra Nowak
Polecane wpisy
AKTYWNOŚĆTRENING

Jak udoskonalić technikę wykonywania pompek? Wskazówki dla kobiet i mężczyzn!

Na myśl o pompkach dostajesz gęsiej skórki? A może pomimo intensywnych ćwiczeń nie zauważasz efektów? Oto kilka wskazówek, które mogą ci pomóc!
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Kołyska do brzuszków – niedoceniany gadżet treningowy wspomagający spalanie oponki

Chcesz szybciej schudnąć? Mamy dla Ciebie ciekawe rozwiązanie
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

4 aplikacje na telefon, które pomogą Ci utrzymać formę

Zaczynasz swoją przygodę ze sportem lub szukasz innowacyjnego wsparcia w rozpoczętych już treningach? W takim razie zapoznaj się z opisanymi poniżej aplikacjami, które pomogą Ci utrzymać formę, budować dobre nawyki, monitorować czynione postępy i kompleksowo zadbać o zdrowie. Dzięki nim planowanie, realizowanie i kontrolowanie rezultatów stanie się wyjątkowo proste, ale i bardzo wygodne. Sprawdź i się przekonaj.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *