Feedfit > AKTYWNOŚĆ > TRENING > Jak optymalnie dobrać ćwiczenia do rodzaju sylwetki?
AKTYWNOŚĆTRENING

Jak optymalnie dobrać ćwiczenia do rodzaju sylwetki?

Jesteśmy różni, więc nie powinniśmy ćwiczyć tak samo. Nasz trening powinien być specjalnie dobrany do naszego stanu zdrowia, jak i sylwetki. Zobacz, jak optymalnie dobrać ćwiczenia.

Rodzaje sylwetek

Sylwetki można podzielić na sześć typów. W 1940 r. W. H. Sheldon na podstawie zdjęć 4000 studentów podzielił sylwetki na ektomorficzne, endomorficzne i mezomorficzne. Według Sheldona każdy posiada cechy jednej, dwóch lub trzech z wymienionych wcześniej sylwetek. Co ciekawe, ten model dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Ektomorfik

Na pewno każdy poznał kiedyś w swoim życiu ektomorfika. Jest to ktoś, komu wszyscy zazdroszczą, ponieważ jest wysoki, szczupły (a nawet chudy) i może jeść tyle, ile chce, a i tak nie przytyje. Oczywiście jest to tylko potoczne określenie doskonałego metabolizmu. Jednak bycie ektomorfikiem to nie sielanka, ponieważ temu typowi sylwetki niezwykle trudno wyrzeźbić swoje ciało.

Ektomorfik powinien się skupić przede wszystkim na diecie, która powinna być bogata w kalorie. Przyjmuje się, że osoby o tym typie sylwetki powinny spożyć około 10-15% więcej kalorii, niż wskazywałaby na to ich waga. Nie oznacza to jednak diety fastfoodowej, bo ta mogłaby niekorzystnie wpłynąć na ilość składników odżywczych w organizmie. W trakcie treningu ektomorfik powinien skupić się raczej na ćwiczeniach z ciężarami i wielostawowych np. przysiady, martwe ciągi itp.

Mezomorfik

Czy mezomorfika można spotkać tak często jak ektomorfika? Na pewno nie da się go przegapić. Mezomorfika cechują łatwość w nabieraniu masy mięśniowej, szerokie barki i wąska talia. Chociaż osoby o tym typie sylwetki nie są tak chude jak ektomorficy, to także mogą się pochwalić doskonałym metabolizmem. Dzięki temu niezwykle łatwo spalają tłuszcz i nabierają masy mięśniowej

Mezomorfik charakteryzuje najbardziej zrównoważoną budową ciała, dlatego może się skupić zarówno na rozwijaniu swojej siły (co nie przyjdzie mu z trudnością), jak i wytrzymałościowy. Idealna sylwetka jest dla niego najłatwiejsza do osiągnięcia, dlatego może dowolnie żonglować rodzajami treningu. Oczywiście z rozsądkiem.

Endomorfik

Typ endomorficzny jest zupełnym przeciwieństwem ektomorficznego. Endomorficy cechują się dosyć krępą, przysadzistą nawet budową ciała, którą można określić jako okrągłą. Oprócz tego, że endomorficy mają problem ze spalaniem tłuszcz – ich metabolizm jest dosyć powolny – to jeszcze mają skłonności do zatrzymywania wody w organizmie, co jeszcze uwydatnia ich okrągłą sylwetkę. Nie martwcie się jednak endomorficy, ponieważ te niedoskonałości rekompensuje siła, której wypracowanie przychodzi wam z łatwością.

Niestety sam trening będzie czasochłonny i z pewnością niełatwy. Skłonności do odkładania tłuszczu u endomorfika pociągają za sobą problemy w jej spalaniu. Żeby zobaczyć efekty pracy, trzeba będzie połączyć dobrą dietę z treningiem skoncentrowanym głównie na okolicach bioder i rozbudowie mięśni.

Łatwość w zdobywaniu siły u endomorfika jest połączony z lekkością zdobywania masy mięśniowej. Nie łatwo będzie ją jednak dostrzec, jeżeli endomorfiik skupi się tylko na jej budowaniu. Najlepszym sposobem będzie połączenie treningu siłowego z interwałowym czy cardio. Dzięki ćwiczeniom wytrzymałościowym endomorfik będzie w stanie nie tylko spalić tkankę tłuszczową, ale także sprawi, że jego trening siłowy będzie skuteczniejszy.

Zdjęcie główne: The Lazy Artist Gallery/pexels.com

Uważa, że najlepsze efekty daje sport uprawiany w dobrym towarzystwie. Z tego powodu na ściankę wspinaczkową chodzi z zaufanym partnerem, a jogę uprawia tylko w swoim ulubionym klubie. Dla niej dobra zabawa to podstawa każdej aktywności!

Polecane wpisy

AKTYWNOŚĆTRENING

Jak przygotować się do pierwszego tańca na weselu z pomocą profesjonalnej szkoły tańca?

Odkryj, jak profesjonalna szkoła tańca pomaga parom przygotować się do swojego pierwszego tańca weselnego, gwarantując niezapomniane wspomnienia.
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Jak dobrać ochraniacze na zęby?

W jaki sposób je dobierać i na co warto zwracać uwagę?
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Jak wybrać idealne akcesoria do twojego iPada?

Odwiedź nasz przewodnik i dowiedz się, jak wybierać idealne akcesoria do iPada. Poznaj potrzebne kryteria, porównaj różne typy i zapoznaj się z przydatnymi poradami, aby zmaksymalizować doświadczenie z Apple iPad.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *