Feedfit > AKTYWNOŚĆ > ĆWICZENIA W DOMU > Jak wykonać trening ogólnorozwojowy w domu?
AKTYWNOŚĆĆWICZENIA W DOMU

Jak wykonać trening ogólnorozwojowy w domu?

Foto: Freepik

W obliczu przedłużającej się pandemii koronawirusa nadal jesteśmy zmuszeni do wykonywania ćwiczeń w domowym zaciszu. Godną polecenia aktywnością jest między innymi trening ogólnorozwojowy. Jakie są jego główne zalety i jakie ćwiczenia wchodzą w jego skład?

Trening ogólnorozwojowy – garść praktycznych informacji

Ćwiczenia ogólnorozwojowe to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem. Z powodzeniem mogą je również wykonywać wszyscy ci, którzy na dłuższy czas, na przykład na skutek kontuzji są zmuszeni do zawieszenia treningów. Z ćwiczeń ogólnorozwojowych bardzo często korzystają sportowcy. Jest to znakomity sposób na przygotowanie organizmu do właściwego wysiłku.

Dlaczego warto regularnie wykonywać trening ogólnorozwojowy? Ćwiczenia tego typu skutecznie kształtują całe ciało. Ułatwiają uzyskanie smukłej sylwetki i przyczyniają się do rozwoju wydajności oraz sprawności organizmu – zarówno ruchowej, jak i mięśniowej.

Cechą charakterystyczną treningu ogólnorozwojowego jest różnorodność ćwiczeń, co sprawia, że wykonując go nie trzeba się obawiać nudy. Aby był skuteczny, należy go wykonywać 2-3 razy w tygodniu – w taki sposób, by po każdej aktywności następował dzień odpoczynku. To sprawdzony sposób na regenerację organizmu przed następnym wysiłkiem. Ćwiczenia powinny być przeprowadzane w seriach z określoną liczbą powtórzeń.

Przygotowując plan treningu ogólnorozwojowego, należy się skupić na tym, aby każdego dnia ćwiczyć wszystkie partie mięśni. Całość powinna trwać 12 tygodni, a liczba ćwiczeń – stopniowo zwiększać.

Trening ogólnorozwojowy w domu – Poziom średniozaawansowany.
Zaangażowane partie: Całe ciało.

Źródło: Madbarz.com

Opublikowany przez Just do fit Wtorek, 17 marca 2020

Rozgrzewka i rozciąganie – nieodłączne elementy treningu ogólnorozwojowego

Żaden trening ogólnorozwojowy nie obędzie się bez rozgrzewki, która ma na celu przygotować organizm do wysiłku fizycznego, rozgrzać i dokrwić mięśnie, a także zwiększyć częstotliwość skurczów serca i zakres ruchów. Optymalny czas jej trwania to około 5-15 minut. Kolejny bardzo ważny element treningu ogólnorozwojowego to rozciąganie, które wykonujemy po jego zakończeniu. Przyczynia się do przyspieszenia regeneracji oraz redukcji ryzyka wystąpienia kontuzji.

Trening ogólnorozwojowy – przykładowe ćwiczenia

Oto kilka przykładów ćwiczeń, które z powodzeniem mogą wchodzić w skład treningu ogólnorozwojowego, wykonywanego w domu.

Kładziemy się twarzą zwróconą ku podłodze. Wyciągamy ręce przed siebie, unosimy klatkę piersiową i uginając łokcie, ściągamy dłonie do tyłu.

Wykonujemy skłon i dotykamy palcami przeciwległej stopy. Prostujemy się, otwieramy klatkę piersiową i wyciągamy ręce za siebie.

Robimy przysiad. Wraz z wydechem prostujemy się i wspinamy na palce. Aby utrudnić sobie nieco to ćwiczenie, Można je wykonywać wraz z hantlami w dłoniach.

Robimy tzw. plank (inaczej deskę) na wyprostowanych ramionach. Unosimy równocześnie prawą rękę oraz lewą nogę. Wytrzymujemy około 2-3 sekundy i opuszczamy. Powtarzamy na drugą stronę.

Kładziemy się na plecach i uginamy nogi w kolanach. Wyciągamy ramiona wzdłuż ciała lub krzyżujemy je na klatce piersiowej. Wraz z wydechem napinamy pośladki i unosimy miednicę do góry. Przy wdechu opuszczamy je.

Kładziemy się na brzuchu i naprzemiennie unosimy prawą rękę oraz lewą nogę, a następnie lewą rękę i prawą nogę.

Stajemy prosto, wciągamy brzuch i prostujemy plecy. Robiąc wdech, wykonujemy krok do przodu i uginamy kolana pod kątem prostym, wyciągając ręce do góry. Razem z wydechem wracamy do pozycji startowej.

Stajemy w lekkim rozkroku. Bierzemy hantle w dłonie, wznosimy się na palcach i opadamy.

Unosimy hantle nad głową w taki sposób, aby przedramię wraz z barkiem tworzyły kąt prosty. Następnie wracamy do pozycji wyjściowej.

Wykonujemy półprzysiad. Przesuwamy się 5 kroków w prawo i 5 w lewo.

Artykuły

Copywriter z wieloletnim doświadczeniem w branży. Magister Socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prywatnie miłośniczka kulinariów i podróży, które zajmują większą część jej wolnego czasu.
Justyna Zajdel
Polecane wpisy
ĆWICZENIA W DOMU

Domowe ćwiczenia na proste plecy – ulga dla kręgosłupa i sposób na poprawę postawy

Nawracające bóle kręgosłupa stają się coraz bardziej uciążliwe? Dzięki kilku domowym ćwiczeniom problemy z plecami odejdą w zapomnienie!
Czytaj więcej
ĆWICZENIA W DOMU

Efektywne ćwiczenia na wzmocnienie nadgarstków

Wymagający trening siłowy znowu okazał się dla Twoich nadgarstków wyzwaniem nie do przejścia? Oto jak wzmocnić te często pomijany stawy – dzięki tym ćwiczeniom urazy z nimi związane raz na zawsze odejdą w zapomnienie!
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆĆWICZENIA W DOMU

Jakie ćwiczenia należy wykonać po bieganiu?

Bieganie przynosi mnóstwo korzyści, ale tylko wtedy, gdy po treningu zadbamy o odpowiednie rozciąganie i kilka innych prostych ćwiczeń. Jakie aktywności mogą pomóc w unikaniu bólów mięśniowych?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *