Feedfit > AKTYWNOŚĆ > Praca za biurkiem? Nie zapomnij o ćwiczeniach!
AKTYWNOŚĆ

Praca za biurkiem? Nie zapomnij o ćwiczeniach!

Foto: Freepik

Nasze ciało potrzebuje ruchu! Siedzący tryb życia i praca za biurkiem są naszym przeciwnikiem. Przedstawiamy kilka przydatnych ćwiczeń, które nie zajmą dużo czasu, a poprawią kondycję całego ciała.

To dopiero Twoje pierwsze lata za biurkiem? Cały dzień, od poniedziałku do piątku spędzasz przed komputerem? Profilaktycznie chcesz zadbać o siebie, a może już zacząłeś odczuwać bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym lub szyjnym? Bez względu na to, czy coś Ci dolega, ćwiczenia, jakie przedstawiamy, pozwolą zadbać o organizm. Działają prewencyjnie, ale również pomagają uporać się z istniejącym już problemem.

Ćwiczenia ramion i rąk

Wydawać by się mogło, że siedząc za biurkiem, nie ma szans rozciągnąć czy poćwiczyć nieco swoich ramion i rąk. To jest jednak błędne myślenie, które wychodzi prawdopodobnie od osób, którym po prostu się nie chce. Przedstawiamy dwa podstawowe ćwiczenia, które możesz wykonać w każdym momencie. Najlepiej rób to co godzinę, kiedy powinieneś zrobić sobie 5 – minutową przerwę od pracy przy komputerze.

Usiądź na krześle prosto, następnie wyciągnij ręce przed siebie chwytając jednocześnie dłonią łokieć drugiej ręki. Kolejny krok to dociśnięcie łokcia do klatki piersiowej na kilka sekund. Powtórz ćwiczenie 5 razy i zmień rękę. Rozciągasz tym samym obręcz barkową, która jest mocno obciążania, szczególnie kiedy nie siedzisz prawidłowo,

Skrzyżuj oba nadgarstki, aby raz jedną, raz drugą dłonią ciągnąć palce do siebie. Następnie przy skrzyżowanych nadgarstkach obracaj dłońmi w lewo i później w prawo. Możesz wykonywać także ruchy do góry i na dół. Rozciągasz palce, dłonie i przedramiona.

Ćwicz kręgosłup, tułów i pośladki w pozycji siedzącej!

Kiedy poznasz następne ćwiczenia, dowiesz się, że nie ma rzeczy niemożliwych. Ćwiczenia kręgosłupa, nóg i tułowia wykonać możesz nawet na biurowym krześle! Sprawdź kilka ćwiczeń, które rozciągną nieco kilka najważniejszych partii Twojego ciała.

Jeżeli Twoje krzesło ma boczne podłokietniki chwyć jeden z nich obiema rękami i lekko dociskaj obracając się jednocześnie w tym samym kierunku. Postaraj się wykonać ćwiczenie pozostając w skrajnej pozycji przez kilka sekund, następnie zmień stronę. Bardzo ważne, aby mieć nogi skrzyżowane na siedzisku. Łatwiej jest wtedy o rozciągnięcie również odcinka środkowego i lędźwiowego Twoich pleców,

Teraz czas na uda i pośladki. Siedząc w naturalnej pozycji na krześle, załóż jedną nogę na druga. Tą założoną dociskaj do ziemi w miejscu piszczela i kolana, aż poczujesz opór przy pośladku. Następnie spróbuj jeszcze nieco ukłonić się w kierunku dociskanej nogi, co zwiększy efekt. Zrób to samo z drugą nogą, najlepiej kilka/kilkanaście razy.

Odcinek szyjny kręgosłupa

Ostatni element, który powinien być rozciągany przynajmniej raz w ciągu godziny podczas pracy przy komputerze. Jest to odcinek szyjny kręgosłupa, który prawdopodobnie cały czas jest napięty, szczególnie kiedy ustawienie monitora względem Twoich oczu nie jest optymalne. Poznaj dwa, a nawet trzy ćwiczenia rozciągające tę część ciała.

Usiądź prosto, ręce załóż za głowę, dociskając ją do dłoni. Wykonaj ćwiczenie kilkukrotnie, każdorazowo wytrzymaj kilka sekund. Ćwiczysz tym samym nie tylko szyję, ale również odcinek pomiędzy łopatkami,

Teraz dwa ćwiczenia na tę samą partię. Najpierw usiądź prosto, rozluźnij całe ciało i rozpocznij skręt głowy w lewą lub prawą stronę, aż do oporu. Kiedy poczujesz, że nie możesz już mocniej jej skręcić, wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund. Wykonaj ćwiczenie na jedną i drugą stronę po kilka/kilkanaście razy – optymalnie jest to 10 powtórzeń w trzech seriach. Drugie ćwiczenie to dociskanie jedną ręką głowy do barku. Chwyć lewą lub prawą dłonią przeciwną stronę głowy i powoli dociśnij do obojczyka. Wyobraź sobie, że chcesz uchem dotknąć kości barkowej. Powtórzenia i serie wykonaj jak w poprzednim ćwiczeniu.

Oprócz ćwiczeń na siedząco nie zapominaj o ruchu. Co godzinę wstań z krzesła, przejdź się po biurze, wyjrzyj przez okno, aby uspokoić i rozluźnić wzrok. Wszystko to wpłynie pozytywnie na Twoje ciało, o czym szybko się przekonasz!

Artykuły

Copywriter z ponad 2-letnim stażem. Uwielbia wędrówki po górach z rodziną. Pasjonat książek i świata nowych technologii.
Jakub Repetowski
Polecane wpisy
AKTYWNOŚĆĆWICZENIA W DOMU

Jakie ćwiczenia należy wykonać po bieganiu?

Bieganie przynosi mnóstwo korzyści, ale tylko wtedy, gdy po treningu zadbamy o odpowiednie rozciąganie i kilka innych prostych ćwiczeń. Jakie aktywności mogą pomóc w unikaniu bólów mięśniowych?
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆTRENING

Dlaczego poranny trening jest taki ważny? Odpowiadamy!

Zastanawiasz się nad zmianą godziny treningu? Dowiedz się, dlaczego organizm lepiej pracuje od rana i przestaw czas swojej wizyty na siłowni!
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

AB squat - jakie mięśnie można wytrenować za pomocą tego urządzenia?

Szukasz domowego sprzętu sportowego dla siebie i swoich bliskich? Poznaj AB squat, który może okazać się odpowiedzią na twoje oczekiwania!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *