Feedfit > AKTYWNOŚĆ > ĆWICZENIA W DOMU > Przydatne akcesoria sportowe do treningu domowego
AKTYWNOŚĆĆWICZENIA W DOMUSPRZĘT I AKCESORIA

Przydatne akcesoria sportowe do treningu domowego

Foto: Freepik

Zastanawiasz się nad zakupem akcesoriów pomocnych w domowych ćwiczeniach? Jeśli tak to ten tekst jest dla Ciebie! Poniżej znajdziesz krótką listę rzeczy, bez których nie może się obejść żaden miłośnik sportu.

Dlaczego warto ćwiczyć w domu?

Trening na zewnątrz wymaga silnej woli. Czasem zdarza się tak, że ostatecznym argumentem jest pogoda. Nawet największy pasjonat biegania czy jazdy na rowerze zrezygnuje z zaplanowanego treningu, gdy za oknem szaleje burza, panuje niemiłosierny upał lub mróz jest tak silny, że para zamarza zaraz po tym, jak wydostanie się z ust. Przy skrajnych warunkach atmosferycznych warto przełożyć trening na świeżym powietrzu na bardziej dogodny termin.

Chyba każdy z nas miał taką sytuację, że autobus nie przyjechał na czas lub samochód odmówił posłuszeństwa i w całym tym zamieszaniu nie starczyło czasu na trening poza domem. Sytuacje losowe się po prostu zdarzają – podobnie jak zła pogoda. Czy to oznacza, że trzeba rezygnować z ćwiczeń? Oczywiście, że nie! Z powodzeniem można trenować w domowych warunkach – bieganie można zamienić na sesję ćwiczeń rozciągających, a trening siłowy przeprowadzić przy pomocy hantli i drążka do podciągania. Jednak, aby ten plan wypalił, warto mieć pod ręką kilka akcesoriów sportowych, które ułatwią domowy trening.

Mata do ćwiczeń

Mata do ćwiczeń to absolutna podstawa – przyda się zarówno do rozgrzewki przed treningiem siłowym, do ćwiczeń jogi, jak i do sesji rozciągającej. Kupując matę, upewnij się, czy jest odpowiedniej wielkości – inna mata sprawdzi się w przypadku jogi, a inna będzie odpowiednia podczas treningu fitness. Dla zwiększonego komfortu ćwiczeń wybierz matę miękką oraz taką, która ma specjalną powłokę antypoślizgową.

Hantle

Hantle i ciężarki, nawet jeżeli nie korzystasz z nich na co dzień, powinny znaleźć się w Twoim sportowym niezbędniku. Jesienne wieczory są długie, a pogoda nie zawsze zachęca do treningu na zewnątrz. Mając hantle, możesz ćwiczyć siłę mięśni. Pamiętaj jednak o tym, aby nie przesadzić na początku z ich ciężarem. Zbyt intensywny trening to pierwszy krok do przemęczenia organizmu i bolesnych zakwasów, a każda aktywności fizyczna ma być przecież przyjemnością!

Drążek rozporowy do podciągania

Zanim jeszcze siłownie i kluby fitness zaczęły pojawiać się w polskich miastach, drążek rozporowy można było spotkać w pokojach większości dorastających chłopców. Jest to genialny przyrząd – zajmuje niewiele miejsca, a przy jego pomocy można wyćwiczyć zarówno przedramiona, jak i plecy. Początkowo, trening na drążku sprawia sporo trudności, jednak z czasem każde podciągnięcie przychodzi zdecydowanie łatwiej. Nie zrażaj się niepowodzeniami – nikt nie powiedział, że droga do doskonałej formy fizycznej będzie prosta.

Zestaw gum do ćwiczeń

To jedno z ulubionych akcesoriów do ćwiczeń miłośników fitnessu. Są stosowane zarówno podczas rozgrzewki, jak i w treningu ogólnorozwojowym. Co ważne, gumy są bardzo proste w użyciu – nie musisz mieć przy tym żadnego doświadczenia, choć oczywiście warto skonsultować się z trenerem, aby wiedzieć, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia przy ich pomocy. Zestaw kilku gum do ćwiczeń kupisz niemal w każdym sklepie sportowym już za kilkadziesiąt złotych.

Skakanka

Tak, jak drążek do ćwiczeń kojarzy się przede wszystkim z męskimi aktywnościami (choć stopniowo takie postrzeganie zaczyna się zmieniać), tak też skakanka była kiedyś przymiotem wyłącznie dziewczyn. No, może sięgali po nią jeszcze zawodowi bokserzy, którzy chcieli przeprowadzić szybką rozgrzewkę. Skakankę warto mieć zawsze pod ręką. Krótki, intensywny trening pozwoli nie tylko rozgrzać wiele partii mięśni, lecz będzie również doskonałym testem wydolności organizmu. Jedynie patrząc z boku, może się wydawać, że trening na skakance jest prosty!

Artykuły

Z wykształcenia politolog, jednak jej prawdziwą pasją jest aktywny tryb życia - przejechała na rowerze Polskę wzdłuż i wszerz. Każdą wolną chwilę poświęca na górskie wędrówki i coraz ambitniejsze wyzwania sportowe. Z copywritingiem związana od 2015 roku.
Marta Głogowska-Drzyzga
Polecane wpisy
ĆWICZENIA W DOMU

Domowe ćwiczenia na proste plecy – ulga dla kręgosłupa i sposób na poprawę postawy

Nawracające bóle kręgosłupa stają się coraz bardziej uciążliwe? Dzięki kilku domowym ćwiczeniom problemy z plecami odejdą w zapomnienie!
Czytaj więcej
ĆWICZENIA W DOMU

Efektywne ćwiczenia na wzmocnienie nadgarstków

Wymagający trening siłowy znowu okazał się dla Twoich nadgarstków wyzwaniem nie do przejścia? Oto jak wzmocnić te często pomijany stawy – dzięki tym ćwiczeniom urazy z nimi związane raz na zawsze odejdą w zapomnienie!
Czytaj więcej
SPRZĘT I AKCESORIA

Jaki rower wybrać do jazd w terenie?

Chcesz kupić rower? Zobacz, jaki najlepiej wybrać.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *