Feedfit > AKTYWNOŚĆ > SPRZĘT I AKCESORIA > Jaki rower wybrać do jazd w terenie?
SPRZĘT I AKCESORIA

Jaki rower wybrać do jazd w terenie?

Artykuł sponsorowany

Wybór roweru będzie zależeć od terenu, na którym będziesz się nim poruszać. Dzisiaj w sklepach znajdziesz wiele rodzajów. Poznaj jaki rower będzie odpowiedni do konkretnego terenu. 

Rodzaje rowerów i ich przeznaczenie

Rozmiar kół, geometria ramy, obecność amortyzatorów lub ich brak oraz szerokość opon to niektóre czynniki, które decydują o tym, w jakich warunkach dany rower sprawdzi się najlepiej. Pamiętaj o tym, że rower szosowy nigdy nie zapewni ci komfortowej i bezpiecznej jazdy po trudnym terenie. Z drugiej strony na gładki asfalt nie warto wybierać jednośladu z pełną amortyzacją i szerokimi oponami. Dlatego dzisiaj w sklepach dostać możesz wiele rowerów, które przystosowane są do innych typów terenu. 

Rowery MTB

Ten typ roweru przeznaczony jest do jazdy w trudnym terenie i na sztucznych trasach. Poznasz je po stosunkowo długiej i niskiej ramie, obecności przynajmniej jednego amortyzatora, agresywnych i szerokiej gumie oraz wydajnych hamulcach, które pozwolą na szybkie zatrzymanie na stromym zboczu. Nie najlepiej sprawdzą się na szosie lub w mieście ze względu na duże opory toczenie i niezbyt aerodynamiczną pozycję.

Rowery szosowe

Charakteryzują się zwartą geometrią ramy, wąskim ogumowaniem na kołach 28” oraz kierownicą, która wymusza przyjęcie aerodynamicznej pozycji. Stworzone zostały do szybkiego poruszania się na gładkich nawierzchniach. Jazda może być mocno utrudniona lub nawet niemożliwa w terenie, na szutrze lub na bruku.

Rowery miejskie

Przyjęcie wygodnej pozycji zapewniają długa rama, szerokie siodło oraz zamontowana wysoko kierownica typu jaskółka. Ponadto komfortową jazdę w warunkach miejskich zapewni także osłona na łańcuch, błotniki, bagażnik oraz bagażnik rowerowy. Te jednoślady są stosunkowo wolne, ponieważ całe wyposażenie, w połączeniu z wyprostowaną pozycją, zwiększa jego masę.

Rowery trekkingowe

Rowery trekkingowe zostały stworzone z myślą o podróżach po różnych terenach. Sprawdzą się doskonale zarówno na asfalcie, jak i drogach gruntowych lub szutrowych. Dzięki odpowiedniej konstrukcji możesz przyjąć komfortową pozycję, a jednocześnie zachować dość dużą prędkość.

Wyposażenie roweru

Kupują rower, nieważne jakiego rodzaju, nie możesz zapomnieć o jego odpowiednim wyposażeniu. Zgodnie z prawem musi on zawierać zestaw lampek rowerowych, to jest światła pozycyjne tyle i przednie oraz światło tylne odblaskowe. Nie możesz zapomnieć o sprawnym hamulcu i sygnale dźwiękowym.

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Copywriterka, która zainteresowała się słowem pisanym dzięki fascynacji literaturą. W wolnym czasie poza czytaniem w łóżku hobbystycznie gra w piłkę nożną oraz koszykówkę.

Polecane wpisy

AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Jak dobrać ochraniacze na zęby?

W jaki sposób je dobierać i na co warto zwracać uwagę?
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Jak wybrać idealne akcesoria do twojego iPada?

Odwiedź nasz przewodnik i dowiedz się, jak wybierać idealne akcesoria do iPada. Poznaj potrzebne kryteria, porównaj różne typy i zapoznaj się z przydatnymi poradami, aby zmaksymalizować doświadczenie z Apple iPad.
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Jak prawidłowo ubierać się w górach?

Jak ubrać się na czas górskich wypraw, aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *