Stoper – czy nadal jest tak popularny w sporcie?
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Stoper – czy nadal jest tak popularny w sporcie?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dbanie o kondycję fizyczną z roku na rok jest coraz bardziej popularne. Jest to bardzo dobrze odbierany trend, ponieważ w badaniach naukowych jasno można zauważyć, że społeczeństwo ma coraz większą wagę oraz większe skłonności do nadwagi, a nawet i otyłości. Aby ułatwić wykonywanie codziennych aktywności, powstaje wiele urządzeń do pomiarów osiągnięć. Stoper elektroniczny jest najprostszym i najbardziej popularnym z akcesoriów wśród biegaczy.

Stoper elektroniczny – do czego używać? 

W sporcie, szczególnie wyczynowym, czas wykonywanego treningu, na przykład biegania jest niezwykle istotny. To właśnie od tego czasu zależą osiągi poszczególnych osób oraz możliwości podczas zawodów. Za pomocą stopera można z dużą dokładnością zmierzyć czas, jaki poświęciło się na wykonanie danej jednostki treningowej. Zegar jest dużo mniej precyzyjnym narzędziem, ponieważ jego dokładność jest mierzona co do sekundy. Natomiast dobrej jakości stoper elektroniczny wyposażony w odpowiednie narzędzia, może mierzyć czas z dokładnością do setnych części sekundy. 

Te akcesoria są wykorzystywane podczas licznych turniejów i zawodów, gdzie liczy się czas. To ze stoperem stoją osoby na mecie, czekając na zawodników pokonujących odpowiednie dystanse rowerem, biegnąc lub w wodzie. Jest to bardzo proste w obsłudze urządzenie. Wystarczy uruchomić zegar w odpowiednim momencie, a przy mecie nacisnąć przycisk stop, aby uzyskać wiarygodny wynik z dużą dokładnością. Zakłada się, że podczas treningów stoper powinna obsługiwać inna osoba niż sam zawodnik. Ten powinien skupić się na wykonaniu swojego zadania, jakim jest pokonanie założonego dystansu w odpowiednim czasie. 

Stoper a krokomierz – różnice

Zdarza się, że podczas biegania zamiast stopera używany jest krokomierz. Potrafi on z dużą dokładnością oszacować liczbę wykonanych kroków w jednostce treningowej. Ten sprzęt należy mieć przy sobie, ponieważ tylko w ten sposób może on oszacować liczbę kroków. Zaczynając wystarczy kliknąć start, a po zakończonym treningu – stop. W ten sposób można uzyskać informacje na temat ilości przebytych kroków, a nawet o długości trasy, jeżeli sprzęt jest wyposażony w taki licznik. Może również zdarzyć się, że mamy urządzenie 2 w 1. Wtedy krokomierz jest połączony ze stoperem. W ten sposób można uzyskać pełne informacje dotyczące wykonanego treningu. 

Różnice pomiędzy stoperem a krokomierzem są znaczące. Ten pierwszy ma za zadanie liczenie czasu, jaki zajęło nam wykonanie danej jednostki treningowej. Może zdarzyć się, że posiada menu główne gdzie możemy wybrać również minutnik do ustawiania potrzebnego dla nas czasu. Natomiast krokomierz mierzy pokonana odległość i liczbę kroków, nie dokonując pomiaru czasu, chyba, że w specyfikacji urządzenia podano inaczej. 

Smartband – połączenie wielu kategorii urządzeń w jedno 

Smartband to zegarek z wbudowanym stoperem, krokomierzem oraz licznymi innymi akcesoriami. Posiada menu główne, w którym możemy wybrać które z dostępnych narzędzi obecnie nas interesuje. Zdarza się, że smartband to telefon zamknięty w zegarku. Może dawać możliwość wykonywania połączeń, odbierania ich, a nawet odczytywania wiadomości. Jednocześnie wbudowana funkcja stopera, połączona z licznymi czujnikami pozwala w prosty sposób monitorować przebieg treningu. W ten sposób można samodzielnie sprawdzać swoje osiągnięcia, bez konieczności obecności drugiej osoby, która będzie obsługiwała stoper lub minutnik.

Menu główne w zegarkach typu smartband służy lepszej orientacji w kwestiach związanych z nawigacją po urządzeniu. Można sprawdzić bez problemu zegar, włączyć minutnik lub skorzystać ze stopera. W ten sposób jedno urządzenie zastępuje wiele innych, które do tej pory były w użyciu. W badaniach naukowych szacuje się, w jaką stronę zmierza postęp technologiczny związany z akcesoriami niezbędnymi podczas wykonywania treningów. Prognozy wskazują, że będzie postępował trend związany z minimalizowaniem ilości potrzebnych sprzętów. Zegarki typu smartband będą spełniały coraz więcej funkcji. Już obecnie obserwuje się, że taki zegarek może bez problemu odczytać nasze tętno, ciśnienie, wskazać ilość spalonych podczas treningu kalorii, a nawet oszacować, kiedy znajdowaliśmy się w fazie głębokiego snu, a kiedy w fazie REM. Te wszystkie parametry są niezwykle istotne dla osób trenujących wyczynowo lub zawodowo. Do tej pory musiały one korzystać z wielu pojedynczych urządzeń tak, aby w pełni kontrolować swoje postępy. Obecnie wystarczy jedno urządzenie, które zastępuje z powodzeniem wiele innych. 

Postęp technologiczny jest widoczny we wszystkich obszarach życia. Również w kwestii sportu akcesoria wykorzystywane do jego uprawiania są coraz bardziej zaawansowane. Zaczynając od stopera, następnie przechodząc do krokomierza, a kończąc na zegarku typu smartband. Każde z tych urządzeń to kolejny etap rozwoju technologii, która sprzyja monitorowaniu jakości treningów. W ten sposób za pomocą jedynie jednego urządzenia można bez problemu sprawdzać swoje ostępy, notując je regularnie i korzystając z danych z zegarka.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pij i chudnij! Napoje pobudzające metabolizm
Pij i chudnij! Napoje pobudzające metabolizm
Chcesz schudnąć? Wypróbuj napoje pobudzające metabolizm stworzone tylko i wyłącznie z naturalnych składników. Sprawdź pięć najciekawszych, smacznych i skutecznych propozycji!
Jak przygotować się do pierwszego tańca na weselu z pomocą profesjonalnej szkoły tańca?
Jak przygotować się do pierwszego tańca na weselu z pomocą profesjonalnej szkoły tańca?
Odkryj, jak profesjonalna szkoła tańca pomaga parom przygotować się do swojego pierwszego tańca weselnego, gwarantując niezapomniane wspomnienia.
Jak zbudować własnego robota krok po kroku z wykorzystaniem elementów dostępnych w sklepach elektronicznych
Jak zbudować własnego robota krok po kroku z wykorzystaniem elementów dostępnych w sklepach elektronicznych
Odkryj przystępny poradnik do budowy własnego robota z wykorzystaniem dostępnych komponentów. Przekształć swoje marzenia w rzeczywistość i zacznij swoją przygodę z robotyką już dziś!
Ostatnie wpisy