Feedfit > AKTYWNOŚĆ > ĆWICZENIA W DOMU > Trening cardio w domowych warunkach – jak go skutecznie przeprowadzić?
AKTYWNOŚĆĆWICZENIA W DOMU

Trening cardio w domowych warunkach – jak go skutecznie przeprowadzić?

Gabin Vallet/unsplash.com

Uniwersalny zestaw ćwiczeń cardio to jeden ze skuteczniejszych sposobów na poprawę wydolności oddechowej organizmu oraz utrzymanie dobrej kondycji fizycznej. 

Dlaczego warto realizować trening cardio?

Główną zaletą uprawiania sportów i ćwiczeń tlenowych jest usprawnienie pracy serca. Trening cardio przyspiesza bicie serca, a tym samym zmusza je do wytężonej pracy. Szybsze, mocniejsze i sprawniejsze serce to lepszy transport tlenu i krwi do wszystkich komórek. Dotlenione mięśnie są wytrzymalsze, mogą być dłużej poddawane intensywnemu wysiłkowi fizycznemu, który w mniejszym stopniu wycieńcza cały organizm zawodnika.

Systematyczne wplatanie ćwiczeń cardio do treningów zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, przyspiesza procesy metaboliczne, zwiększa wydolność oddechową organizmu, zwiększa liczbę spalanych kalorii, a także pomaga w modelowaniu sylwetki. Intensywny trening cardio przyspiesza również proces wydzielania hormonów szczęścia, a tym samym ma pozytywny wpływ na samopoczucie zawodnika. 

Jak przygotować się do domowego treningu cardio? 

Decydując się na rozpoczęcie systematycznych treningów wydolnościowych w domowych warunkach, należy przede wszystkim pamiętać o podstawowych zasadach prawidłowego realizowania ćwiczeń. Trening cardio powinien odbywać się co najmniej 3 razy w tygodniu, minimum po 30 minut. Przed każdą sesją należy się porządnie rozgrzać, a po jej zakończeniu dokładnie rozciągnąć wszystkie mięśnie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia drobnych kontuzji i mikrourazów, a także zakwaszenia mięśni po zakończonych ćwiczeniach. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z cardio powinny realizować treningi z umiarkowanym, stałym tempem, tak by nie przeciążyć organizmu. Poziom intensywności ćwiczeń można systematycznie zwiększać wraz z rosnącą wydolnością oddechową i wytrzymałością całego ciała. 

Prosty trening w domowych warunkach 

Ćwiczenia poprawiające wytrzymałość organizmu można realizować bez specjalistycznego, drogiego sprzętu. Na dobry początek wystarczą bieganie, jazda na rowerze, pływanie, gry zespołowe (piłka nożna, siatkówka, koszykówka, piłka ręczna) czy spacer z kijkami do nordic walking. Tego typu aktywności można także poszerzyć o zestaw ćwiczeń w domu, na przykład przy użyciu skakanki, steppera czy orbitreka.

W sesję ćwiczeń realizowanych w domowych warunkach warto włączyć takie elementy jak pajacyki, wchodzenie po schodach, bieganie w miejscu, pompki, krokodylki czy przysiady, Każde z nich powinno być realizowane w co najmniej 15 powtórzeniach na serię z przerwą trwającą od 30 s do 60 s. Zakładając, że treningi miałyby odbywać się 3 razy w tygodniu, dwa dni warto poświęcić na aktywności poza domem, takie jak spacer, wizyta na basenie czy jogging, natomiast jedna sesja może być realizowana w domu.

Zdj. główne: Gabin Vallet/unsplash.com

Media i copywriting towarzyszą jej od czasów studiów. Ukończyła Filologię Polską ze specjalnością dziennikarstwa, a obecnie studiuje Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną z ukierunkowaniem na Dziennikarstwo Sportowe i Zarządzanie w sporcie. Wolny czas spędza aktywnie na spacerach lub w domu z dobrą książką.

Polecane wpisy

AKTYWNOŚĆTRENING

Jak przygotować się do pierwszego tańca na weselu z pomocą profesjonalnej szkoły tańca?

Odkryj, jak profesjonalna szkoła tańca pomaga parom przygotować się do swojego pierwszego tańca weselnego, gwarantując niezapomniane wspomnienia.
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Jak dobrać ochraniacze na zęby?

W jaki sposób je dobierać i na co warto zwracać uwagę?
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Jak wybrać idealne akcesoria do twojego iPada?

Odwiedź nasz przewodnik i dowiedz się, jak wybierać idealne akcesoria do iPada. Poznaj potrzebne kryteria, porównaj różne typy i zapoznaj się z przydatnymi poradami, aby zmaksymalizować doświadczenie z Apple iPad.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *