Feedfit > DIETETYKA > ZDROWE ODŻYWIANIE > Co jeść, będąc na bezglutenowej diecie?
DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIE

Co jeść, będąc na bezglutenowej diecie?

Artykuł sponsorowany

Dieta bezglutenowa niestety nie należy do najłatwiejszych. Musimy bardzo uważać na to, co jemy. Dopóki nie zagłębimy się w temat, możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele produktów zawiera gluten. Często jest on ukryty w składzie i nie wiedząc o tym, możemy sobie zaszkodzić. Warto więc dobrze znać składniki, o które może być oparta nasza dieta.

Wskazania do diety bezglutenowej

Jeszcze do niedawna, główną przyczyną, dla której decydowano się na przejście na dietę bezglutenową była celiakia – choroba trzewna spowodowana nietolernacją glutenu. Z czasem zmiany nawyków żywieniowych zaczęto zalecać pacjentom z innymi przypadłościami, jak np. wszelkiego rodzaju nietolerancje i alergie. Rezygnacja z glutenu może być również naszym świadomym wyborem Na własnej skórze możemy przekonać się, że dieta bezglutenowa nie jest tak straszna, jak ją malują i nowe nawyki żywieniowe szybko wchodzą w krew.

Czego nie można jeść na diecie bezglutenowej?

Zanim sporządzimy listę produktów, które możemy jeść, będąc na diecie bezglutenowej, zastanówmy się, czego spożywać nie wolno. Bo gluten to nie tylko pszenica. Znajdziemy go również w innych zbożach, takich jak żyto, orkisz, jęczmień i owies. Nie brakuje go również w skrobi pszennej, pszenżycie oraz kamucie. Będąc na diecie bezglutenowej musimy unikać wymienionych składników oraz wszystkich produktów z ich dodatkiem, jak np. mąka, pieczywo, makaron oraz tradycyjne kasze. 

Będąc na diecie bezglutenowej nie można spożywać również piwa, gotowych sosów, ketchupu, majonezu, lodów, kawy zbożowej oraz napojów słodzonych słodem jęczmiennym. Gluten zawierają także wszelkiego rodzaju wypieki z mąki pszennej i innych zakazanych zbóż, jak np. biszkopty, herbatniki i drożdżówki. Niedozwolone jest spożywanie pierogów, pizzy, bułki tartej, panierki, kopytek, klusek, produktów mlecznych z ziarnami zbóż oraz wszystkiego, co zawiera proszek do pieczenia.

Co można jeść na diecie bezglutenowej?

Jeżeli wydaje Ci się, że dieta bezglutenowa eliminuje praktycznie wszystkie znane Ci potrawy, jesteś w błędzie. Glutenu nie zawierają chociażby owoce i warzywa, a także ryż, kukurydza, nieprzetworzone mięso, ryby, jaja, mleko i produkty mleczne, dżemy, miody, kisiele, budynie, kawa, herbata oraz alkohole czyste.

Coraz częściej w sklepach możemy spotkać bezglutenowe odpowiedniki zakazanych produktów. Powinny być one oznaczone znakiem przekreślonego kłosa lub napisem “gluten free”. Oznaczenie to gwarantuje, że żywność nie wywoła u Ciebie niepożądanych reakcji alergicznych. Produkty bezglutenowe są całkowicie bezpieczne i w smaku zbliżone do swoich oryginałów. Znajdziesz wśród nich m.in. pieczywo bezglutenowe, a nawet słodycze bezglutenowe. Dzięki nim życie na diecie jest o wiele prostsze – nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych smaków, jak i martwić się o swoje zdrowie.

Fot.: Sonny Mauricio/unsplash.com

Polecane wpisy

DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIE

Żelazo z pożywienia - jakie produkty są jego największym źródłem

Czy wiesz, że nie tylko mięso jest bogate w żelazo, ale również wiele produktów roślinnych?
Czytaj więcej
DIETETYKA

Dietetyk kliniczny: Kiedy i jak może Ci pomóc?

Osiągnij zdrową dietę i popraw swoje samopoczucie z pomocą dietetyka klinicznego. Indywidualne porady żywieniowe na drodze do lepszego zdrowia!
Czytaj więcej
DIETETYKAODCHUDZANIE

Alternatywne podejścia do odchudzania: Jakie są inne diety które warto rozważyć?

W świecie diet i metod odchudzania istnieje wiele różnych podejść, które obiecują skuteczną utratę wagi i poprawę zdrowia.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *