Feedfit > DIETETYKA > ODCHUDZANIE > Co należy wiedzieć o diecie sokowej?
DIETETYKAODCHUDZANIE

Co należy wiedzieć o diecie sokowej?

Artykuł sponsorowany

Szukasz kuracji oczyszczającej, która da Ci pozytywne efekty? Sprawdź, dlaczego detoks przy pomocy soków zyskuje coraz większą popularność, dla kogo jest rekomendowany i jak się do niego odpowiednio przygotować.

Nadmiar spożywanego jedzenia lub braki potrzebnych składników w pożywieniu mogą powodować zachwianie procesów metabolicznych, co skutkuje odkładaniem się substancji, które powinny zostać wydalone. Aby pozbyć się toksyn z organizmu, należy zadbać o to, żeby w naszej codziennej diecie znalazły się produkty wspomagające oczyszczanie, takie jak czosnek, cytryna, buraki, zielona herbata czy kurkuma. Raz lub dwa razy do roku można także zastosować kurację oczyszczającą w postaci diety sokowej. 

Na czym polega detoks za pomocą soków? 

Dieta sokowa to dieta oczyszczająca, która polega na zastąpieniu stałych posiłków sokami owocowo-warzywnymi. Celem detoksu za pomocą soków nie powinno być odchudzanie, ale pozbycie się toksyn z organizmu, odciążenie układu trawiennego i przywrócenie pełnej harmonii oraz dobrego samopoczucia. Należy pamiętać o tym, że kuracja sokowa nie powinna być stosowana zbyt długo, zwykle zalecane jest, żeby trwała od trzech do pięciu dni. Soki stosowane w diecie powinny być odpowiednio zbilansowane kalorycznie i dostosowane do prowadzonego przez Ciebie trybu życia. Aby kuracja przyniosła pozytywne efekty, nie należy stosować soków słodzonych ani pasteryzowanych. 

Efekty diety sokowej

Kuracja sokowa to szybki i naturalny sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn. Detoksykacja pozwala na pozbycie się nadmiaru wody, a tym samym zmniejszenie obrzęków i opuchlizny. Dieta sokowa umożliwia również uzupełnienie niedoborów, ponieważ owoce i warzywa to naturalne źródła witamin, minerałów, błonnika pokarmowego oraz antyoksydantów. Częstymi skutkami kuracji są poprawa stanu włosów i paznokci oraz utrata kilogramów.

Jak przygotować organizm do takiej diety?

Przede wszystkim z diety sokowej mogą skorzystać osoby dorosłe, które nie mają zaleconej odgórnie innej diety i nie są uczulone na któryś ze składników w niej zawartych. Duża porcja witamin i minerałów sprawdzi się także dla sportowców, którzy przygotowują się do sezonu oraz osób, które na co dzień żyją w dużym stresie, przez co zmagają się z niedoborem niektórych składników. Należy pamiętać o tym, że wszystkie formy kuracji oczyszczających wymagają również odpowiedniego przygotowania psychicznego.

Warto przystąpić do detoksu w momencie, kiedy można pozwolić sobie na pewne ograniczenie obowiązków i zwolnienie tempa w pracy. Dni oczyszczania powinny być w miarę możliwości spokojne, warto też wtedy zmniejszyć aktywność fizyczną i zadbać o odpoczynek. Podczas kuracji sokowej nie należy się przeciążać, duże znaczenie w procesie oczyszczania ma także regularny sen. Nie powinno się również drastycznie zmieniać nawyków żywieniowych.

Już na kilka dni przed przystąpieniem do kuracji oczyszczającej należy stopniowo zmniejszać kaloryczność posiłków oraz wykluczyć z diety produkty słodkie, tłuste i wysoko przetworzone. Przeciwwskazaniami do stosowania diety są choroby przewlekłe, zaburzenia tolerancji węglowodanów, m.in. cukrzyca) oraz nadciśnienie tętnicze, które jest leczone farmakologicznie. Kuracji sokowej nie rekomenduje się także kobietom w ciąży i w czasie karmienia piersią. Wszelkie wątpliwości dotyczące diety sokowej należy skonsultować z dietetykiem.

Zdj. główne: Jugoslocos/unsplash.com

Artykuły

Miłośniczka książek i nauki języków obcych. W wolnym czasie pływa i relaksuje się na zajęciach jogi.
Marta Marek
Polecane wpisy
DIETETYKA

Jak dbać o dietę?

Chcesz zadbać o prawidłowe odżywianie? Doradzamy, jak możesz zrobić ku temu kroki.
Czytaj więcej
DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIE

Co jeść, będąc na bezglutenowej diecie?

Myślisz, że dieta bezglutenowa to same ograniczenia? Udowadniamy się, że bez glutenu można jeść zdrowo i smacznie!
Czytaj więcej
ODCHUDZANIE

Czy da się chudnąć, jedząc słodycze? To możliwe! Oto kilka kluczowych zasad

Jedz słodycze i chudnij! Oto dlaczego nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych łakoci.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *