Dieta białkowa – czy każdy może ją stosować?
DIETETYKAFAKTY I MITY

Dieta białkowa – czy każdy może ją stosować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chcąc zrzucić balast zbędnych kilogramów, sięgamy po różne rozwiązania. W jaki sposób dieta oparta na produktach białkowych może pomóc nam schudnąć?

Skuteczna dieta – czy taka w ogóle istnieje?

Osoby, które od lat walczą z nadwagą, z pewnością przetestowały już niejedną dietę. Część z nich polega na drastycznym ograniczeniu ilości przyswajanych w ciągu dnia kalorii, z kolei inne (diety eliminacyjne) stawiają jedynie na przyjmowanie określonych kategorii produktów. Jednym z nawracających problemów jest efekt jojo. Redukcja wagi wypracowana dzięki rygorystycznym przestrzeganiu diety nie jest niestety trwała. W momencie, gdy wracamy do swoich dawnych przyzwyczajeń żywieniowych, wracają też zgubione wcześniej kilogramy.

Czy istnieje uniwersalna dieta, dzięki której można będzie raz na zawsze rozprawić się z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej? Niestety nie – a wszystko dlatego, że każdy organizm jest inny. Dietetycy przekonują jednak, że stosunkowo skuteczna może okazać się dieta oparta na produktach białkowych. Sprawdź, co możesz jeść na diecie białkowej.

Dieta białkowa – co to takiego?

Aby zrozumieć założenia diety białkowej, trzeba sobie wpierw uświadomić, z jakich składników odżywczych składa się nasze codzienne pożywienie. Wśród kluczowych substancji odżywczych występujących w skali makro, można wymienić białka, węglowodany oraz tłuszcze. Poza tym, na pożywienie człowieka składa się także cała masa mikro składników, takich jak witaminy, sole mineralne czy pierwiastki. Z wytycznych Polskiego Instytutu Żywności i Żywienia wynika, iż białka powinny pokrywać około 10-20% dziennego zapotrzebowania na energię.

Dieta białkowa zakłada zwiększenie udziału białek w codziennym pożywieniu. Oznacza to, że w przypadku diety opartej na produktach białkowych, pokrywają one ponad 20% zapotrzebowania energetycznego organizmu. Jak jednak wiadomo – w przyrodzie nic nie ginie – jeżeli postawimy na zwiększone przyjmowanie białek, musi się to odbyć kosztem innych składników, przeważnie węglowodanów oraz tłuszczy, których ludzie będący na diecie białkowej jedzą mniej.

Czy istnieje jeden model diety białkowej?

W poradnikach dotyczących odchudzania można znaleźć wiele przykładów diet białkowych. Wśród tych, które cieszą się największą popularnością, wymienia się najczęściej:

•  dietę Paleo – jej założenia obejmują naturalny sposób odżywiania, jakim kierowali się nasi przodkowie,
•  dietę Atkinsa – w jej przypadku zdecydowana większość dziennego zapotrzebowania energetycznego pokrywana jest z białek oraz tłuszczów,
•  dietę Dukana – przeważają w niej produkty białkowe.

Ponadto, należy zwrócić uwagę, że istnieją diety białkowe zarówno takie, w których duży udział mają produkty zwierzęce, jak i diety białkowe dla wegetarian. Im bardziej białkowa jest dieta, tym więcej produktów białkowych trzeba przyjmować każdego dnia.

Jakie funkcje w organizmie człowieka pełni białko?

Białko to jeden z trzech podstawowych składników odżywczych. W codziennej diecie każdego człowieka powinna znaleźć się odpowiednia ilość zarówno białek (pochodzenia roślinnego i zwierzęcego), jak i węglowodanów oraz tłuszczów. Białka pełnią szereg niezwykle istotnych funkcji. Są między innymi podstawowym składnikiem budulcowym komórek ciała, biorą udział w procesach syntezy hormonów, a także regulują pracę układu odpornościowego. Mając na uwadze własne zdrowie, warto zadbać o to, aby w codziennej diecie znalazła się odpowiednia ilość białka.

Czy dieta białkowa jest zdrowa?

Co do zasady, za jedyną całkowicie zdrową dietę należy uznać tę, która jest odpowiednio zbilansowana i pozwala na zaspokojenie potrzeb organizmu. Wszelkie diety eliminacyjne mogą przyczynić się do powstawania nieprawidłowości w różnych procesach zachodzących w organizmie człowieka.

Nie każdy może przejść na dietę białkową. Szczególną ostrożność powinny zachować między innymi osoby borykające się ze schorzeniami nerek czy cierpiące z powodu chorób dotykających układ krwionośny. Dla własnego bezpieczeństwa wszelkie diety warto układać pod czujnym okiem specjalisty i po uprzednim badaniu krwi, dzięki któremu można wykluczyć ewentualny deficyt składników odżywczych w organizmie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo zadbać o skórę przed i po treningu?
Jak prawidłowo zadbać o skórę przed i po treningu?
Skóra, tak samo jak mięśnie, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i czasu na regenerację. Poznaj najlepsze metody dbania o cerę zarówno przed, jak i po treningu.
Pomysły na posiłki dla zapracowanych
Pomysły na posiłki dla zapracowanych
Nie możesz znaleźć nawet kilkudziesięciu minut przerwy na zrobienie sobie obiadu? Sprawdź nasze rozwiązania!
Dieta dla dziecka w trakcie biegunki – co można podawać, a czego unikać?
Dieta dla dziecka w trakcie biegunki – co można podawać, a czego unikać?
Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości wieku dziecięcego. Warto więc wiedzieć, jak się zachowywać, kiedy nasze dziecko traci duże ilości wody i często odmawia jedzenia.
Ostatnie wpisy