Dieta dla dziecka w trakcie biegunki – co można podawać, a czego unikać?
DIETETYKA

Dieta dla dziecka w trakcie biegunki – co można podawać, a czego unikać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości wieku dziecięcego i każdy rodzic musi się z nią od czasu do czasu zmierzyć. Warto wiedzieć, jak się zachowywać, kiedy maluch traci duże ilości wody i często odmawia jedzenia. W zależności od przyczyny biegunki mogą jej towarzyszyć też wymioty, brak apetytu, osłabienie, a czasem także gorączka. Jak powinna wyglądać dieta dziecka w trakcie biegunki?

Biegunka u dziecka – czego nie podawać?

Wiele osób wciąż myśli, że gdy dziecko ma biegunkę, nie należy mu podawać pożywienia. Obecnie takie przekonanie uznane jest za mit i nawet lekarze zalecają rodzicom, aby przy rozwolnieniu stosować w miarę możliwości „normalną dietę”. Nie zaleca się jej rygorystycznych zmian, a jedynie ewentualne ograniczenia. Czego więc nie podawać dziecku w trakcie biegunki?

Specjaliści radzą zrezygnować z przyprawiania potraw pikantnymi przyprawami oraz nawadniania dziecka sokami owocowymi, gdyż mogą one nasilać biegunkę. W początkowym etapie choroby lepiej nie podawać także napojów gazowanych oraz ciężkostrawnych, tłustych produktów. Choć nie są one zakazane całkowicie, to jednak mogą przyczynić się do spotęgowania bólu brzucha lub powstawania wzdęć, co zwiększy dyskomfort u dziecka.

W trakcie biegunki u dziecka można natomiast podawać:
•  pieczywo,
•  warzywa,
•  owoce,
•  nabiał,
•  chude mięso
•  inne produkty ze standardowej diety malucha.

W przypadku wystąpienia biegunki u niemowlaka zaleca się podawać mleko w normalnych ilościach.

Biegunka u dziecka a nawodnienie

Jeżeli dziecko nie ma apetytu, nie trzeba zmuszać go do jedzenia. Niezbędne jest jednak odpowiednie nawodnienie malucha. Podczas biegunki dziecko traci spore ilości wody oraz cenne elektrolity, jeśli więc nie chcemy, aby doszło do odwodnienia, musimy dostarczać mu systematycznie niewielkie ilości płynów. Najlepszym pomysłem jest podawanie schłodzonej wody w taki sposób, aby dziecko mogło pić małymi łykami, ale często.

Oprócz nawadniania wodą warto pomyśleć także o suplementach z elektrolitami, ponieważ wraz z biegunką może dojść do niedoborów także tych cennych składników mineralnych. Takich suplementów jest sporo, trudno jest więc dobrać odpowiedni. Co na biegunkę u dziecka? Dicoflor stanowi świetną opcję na uzupełnienie elektrolitów u najmłodszych. Produkt charakteryzuje się dobrym składem, który pomoże w skutecznym nawodnieniu dziecka i dostarczy mu niezbędnych elektrolitów, wzmacniających całe ciało i pomagających przywrócić jego prawidłowe funkcjonowanie.

Biegunka u dziecka – kiedy do lekarza?

Biegunka u dziecka w zdecydowanej większości przypadków przechodzi samoistnie – wystarczy jedynie pamiętać o odpowiednim nawodnieniu oraz podawaniu elektrolitów. Jeżeli jednak dolegliwości się nasilają lub mimo starań rodziców biegunka nie ustępuje, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który ustali przyczynę takiego stanu rzeczy i wyznaczy odpowiednie leczenie.

Przebiegająca łagodnie biegunka u dziecka nie powinna stanowić jednak wielkiego powodu do niepokoju u rodziców, gdyż w dalszym ciągu jest to dość powszechna dolegliwość wśród najmłodszych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*