Feedfit > AKTYWNOŚĆ > Jak dobrać dietę do aktywności fizycznej?
AKTYWNOŚĆDIETETYKA

Jak dobrać dietę do aktywności fizycznej?

Foto: Freepik

Artykuł sponsorowany

Pewne rzeczy mają na Ciebie zbawienny wpływ jedynie, jeśli idą w parze z innymi. Doskonałym tego przykładem jest zdrowe odżywianie oraz uprawianie sportu. Niezależnie od tego, czy zależy Ci na osiągnięciu odpowiedniej wagi, czy dbasz w ten sposób o kondycję całego organizmu – nie możesz zapominać ani o jednym, ani o drugim. Jak więc dobrać odpowiednią dietę do rodzaju i poziomu aktywności fizycznej?

Im więcej ćwiczysz, tym więcej spalasz

Wiele osób, które nie mają diety profesjonalnie dobranej do ich trybu życia, a ustalają ją samemu, zapomina o tym, jak łatwo można przyjąć… za mało istotnych składników. Przykładowo: aby otrzymać odpowiednią ilość dziennego zapotrzebowania na białko, zdrowa, średnio aktywna ruchowo osoba powinna pomnożyć swoją wagę przez dziewięć setnych. Inne są jednak wskaźniki w przypadku osób uprawiających sporty szybkościowe, wytrzymałościowe lub starających się zrzucić na wadze. Dlatego tak istotne jest, aby nie kierować się ogólnymi wskazówkami, a dokładnie przemyśleć, jaki trening planujesz i jakie ilości składników odżywczych będą Ci niezbędne.

Nie zapominaj o suplementach

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem może przerażać ilość niezbędnych obliczeń, tabelek oraz wiedzy dotyczącej tego, jak jedne składniki wpływają na inne. To nic dziwnego, że na początku możesz nie być w stanie w pełni zadbać o różnorodność diety i zapewnić sobie wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Właśnie dlatego tak istotne są suplementy – nie tylko, gdy chodzi o minerały czy witaminy, ale też wszelkiego rodzaju odżywki, jak odżywki białkowe albo bardzo popularne przedtreningówki (którą możesz zakupić na przykład na stronie https://www.activlab.pl/pl/c/Przedtreningowka/61). To znakomite wspomagacze w sytuacjach, gdy nie jesteś w stanie ustalić swojego rozkładu dnia w ten sposób, by Twoje treningi wypadały w momencie, gdy jesteś wypoczęta lub możesz później swobodnie odpocząć – przedtreningówka zapewni Ci więcej energii podczas ćwiczeń!

Indywidualne predyspozycje

Planując dietę, nie zapominaj również o tym, że Twój organizm różni się od organizmu Twojej koleżanki, więc to, co sprawdza się u niej, niekoniecznie musi zdać rezultat u Ciebie. To szczególnie istotne w sytuacjach, gdy chcesz szybko osiągnąć wymarzoną sylwetkę, bo komuś się to udało za pomocą dokładnie tego samego zestawu ćwiczeń i posiłków.

Od innych odróżnia Cię Twój metabolizm, poziom wody w organizmie, punktów wrażliwych (czyli miejsc, gdzie najszybciej gromadzi się u Ciebie tkanka tłuszczowa oraz słabszych partii mięśniowych, których rozwijanie jest szczególnie kłopotliwe), ale nawet takie rzeczy, jak to, jak daleko od Twojego domu znajduje się miejsce Twojej pracy, przez co nawet decydujesz się jeździć do niej na rowerze czy chodzić pieszo, możesz pokonywać krótszą trasę, niż ktoś inny! W zależności od własnych niedoborów możesz też mieć na przykład większe zapotrzebowanie na żelazo czy potas.

Przyjmuj odpowiednią ilość płynów

Nie tylko jedzenie jest istotne w Twojej diecie. Równie ważny wpływ mają napoje. Zrezygnuj z wszystkich sztucznych napojów słodzonych cukrem, szczególnie mocno gazowanych – nie są one Tobie potrzebne, a jedynie szkodzą. Nie zapominaj również o tym, że alkohol to jedynie puste kalorie, więc uwzględniaj go w swojej diecie. Odżywiając się najzdrowiej i pijąc alkohol możesz zapomnieć o rezultatach, które przyniosłyby inaczej wytrwałe treningi.

Pamiętaj o piciu dużej ilości wody – szczególnie teraz, gdy zaczynają się upały (wbrew pozorom, jej liczba nie jest uniwersalna, a zależna od Twojej wagi i trybu życia!). Kawa czy herbata odwadniają organizm, jednak spożywanie jedynie samej wody sprawi, że zostanie on wypłukany np. z potasu. Świetnym rozwiązaniem jest różnego rodzaju detox sokowy. To idealne rozwiązanie także wtedy, gdy chcesz szybko usunąć skutki złej diety, oczyścić organizm z toksyn i dostarczyć mu zastrzyk witamin.

Artykuły

Wegetarianka i miłośniczka zdrowego trybu życia. Idealne popołudnie to dla niej czas spędzony z książką i kotem na kolanach. Miłośniczka gier planszowych, która wiecznie wyszukuje nowych tytułów na rynku, a kiedy tylko nadarzy się okazja, umawia się ze znajomymi na sesję RPG.
Gabriela Matyszczak
Polecane wpisy
DIETETYKA

Jak dbać o dietę?

Chcesz zadbać o prawidłowe odżywianie? Doradzamy, jak możesz zrobić ku temu kroki.
Czytaj więcej
DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIE

Co jeść, będąc na bezglutenowej diecie?

Myślisz, że dieta bezglutenowa to same ograniczenia? Udowadniamy się, że bez glutenu można jeść zdrowo i smacznie!
Czytaj więcej
DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIE

Zdrowe odżywianie bez monotonii - pomysły

Szukasz kulinarnych inspiracji? Przeczytaj, jakie zmiany warto wprowadzić do codziennego jadłospisu, żeby był bardziej urozmaicony.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *