Feedfit > DIETETYKA > ODCHUDZANIE > Kilka kilogramów w tydzień? Poznaj efekty rygorystycznej diety GM!
DIETETYKAODCHUDZANIE

Kilka kilogramów w tydzień? Poznaj efekty rygorystycznej diety GM!

Foto: Freepik

Plan żywieniowy GM umożliwia osiągnięcie imponujących wyników, ale czy jest w pełni bezpieczny dla zdrowia? Oto podstawowe założenia tej bardzo rygorystycznej diety.

Podstawowe założenia

Dieta General Motors nie ma swojego oficjalnego twórcy, chociaż niektóre z dostępnych źródeł podają, że została zaprojektowana dla amerykańskiego koncernu motoryzacyjnego w 1985 roku. Plan żywieniowy obejmuje okres 7 dni i jest wyjątkowo restrykcyjny. GM ma działanie antyoksydacyjne, pomaga szybko spalić zbędną tkankę tłuszczową i poprawia pracę układu trawiennego. Głównym założeniem diety jest utworzenie indywidualnego deficytu kalorii, według którego użytkownik je mniej niż spala w ciągu doby.

Do podstawowych zaleceń w trakcie tej diety zalicza się zakaz spożywania alkoholu, spożywanie ściśle określonych produktów, przyjmowanie od 8 do 12 szklanek wody, a także zminimalizowanie lub całkowite powstrzymanie się od aktywności fizycznej. Przechodząc na dietę GM, nie można spożywać fasoli, która charakteryzuje się wysoką kalorycznością, natomiast dozwolone jest picie niesłodzonej kawy lub zielonej herbaty. Eksperci po zakończeniu siedmiodniowego cyklu zalecają przejście na dietę wysokobiałkową lub niskowęglowodanową, która utrzyma efekty odchudzające.

GM-Diet plan or General Motors diet is a 7-day weight loss program developed by the General Motors Corporation, with a…

Opublikowany przez 𝙳𝚘𝚗’𝚝 𝚂𝚒𝚝 𝙶𝚎𝚝 𝙵𝚒𝚝 Czwartek, 14 stycznia 2021

Zalety diety GM

Amerykański sposób odżywiania przynosi widoczne efekty już po zakończeniu pierwszego cyklu. Według statystyk po siedmiu dniach rygorystycznej diety użytkownik może zmniejszyć swoją wagę o około 6 kilogramów. Choć same założenia są restrykcyjne, to dobór spożywanych produktów jest elastyczny i można go swobodnie dopasować do indywidualnych preferencji. w jadłospisie powinny znaleźć się ulubione warzywa i owoce.

Plan żywieniowy można zrealizować w trzech wersjach – mięsnej, wegetariańskiej bądź wegańskiej. GM pomaga oczyścić organizm ze szkodliwych toksyn, prawidłowo go nawodnić, wyeliminować wysoko przetworzone produkty, szybko i efektywnie spalić kalorie, wypracować zdrowe nawyki żywieniowe, przyspieszyć metabolizm oraz poprawić pracę układu trawiennego.

Negatywne efekty GM

Tak ścisła dieta pozostawia w organizmie pewne widoczne ślady oraz niedobory niektórych składników odżywczych. Tygodniowe oczyszczanie organizmu może prowadzić do braku odpowiedniej ilości białka, niedoboru witaminy B12, żelaza czy zdrowych tłuszczy. Widoczny spadek wagi to głównie utrata wody oraz masy mięśni wynikający z rozkładania się glikogenu, dlatego po zakończeniu diety GM należy dodatkowo popracować nad spaleniem tkanki tłuszczowej. Zmniejszenie ilości spożywanych kalorii sprawia bowiem, że organizm poszukuje innych źródeł energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania.

Jedną z wad tego sposobu żywienia jest także możliwość jedynie chwilowej utraty wagi, co może skutkować powstaniem efektu jo-jo. Dieta GM nie jest skutecznym sposobem na długotrwałe zgubienie wagi. Nie jest to też zdrowa metoda spalania kalorii, jednak nie opublikowano żadnych badań, które potwierdzałyby jej szkodliwość czy występowanie niebezpiecznych skutków dla zdrowia użytkownika.

Przykładowy jadłospis

Pierwszy dzień diety składa się z 5 posiłków, podczas których na talerzu pojawiają się jedynie owoce. Można wypić kilka szklanek wody, filiżankę kawy lub zielonej herbaty. Drugiego dnia diety część owoców można zastąpić porcją gotowanych lub surowych warzyw. Trzeci dzień to również przygotowane warzywa i owoce – użytkownik ma pełną dowolność w doborze produktów za wyjątkiem spożywania bananów oraz ziemniaków. Dzień czwarty to czas na wypicie 3 szklanek mleka o niskiej zawartości tłuszczu oraz jedzenia tylko bananów: 6 dużych lub 8 mniejszych sztuk. Piątego dnia zaleca się zjedzenie dwóch około 250-gramowych porcji wołowiny, drobiu albo ryby. Jako dodatek można zjeść 6 koktajlowych pomidorków. W przypadku wariantu wege mięso można zastąpić brązowym ryżem lub twarogiem. Szósty dzień diety GM to powtórzenie jadłospisu z poprzedniej doby, z wyjątkiem zamiany pomidorów na dowolną porcję gotowanych warzyw innych niż ziemniaki. Ostatni dzień restrykcyjnego planu żywienia obejmuje picie soków owoców, oraz spożycie nieokreślonych ilości warzyw owoców i brązowego ryżu.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Artykuły

Media i copywriting towarzyszą jej od czasów studiów. Ukończyła Filologię Polską ze specjalnością dziennikarstwa, a obecnie studiuje Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną z ukierunkowaniem na Dziennikarstwo Sportowe i Zarządzanie w sporcie. Wolny czas spędza aktywnie na spacerach lub w domu z dobrą książką.
Joanna Nowak
Polecane wpisy
DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIE

Zdrowe odżywianie bez monotonii - pomysły

Szukasz kulinarnych inspiracji? Przeczytaj, jakie zmiany warto wprowadzić do codziennego jadłospisu, żeby był bardziej urozmaicony.
Czytaj więcej
DIETETYKAFAKTY I MITY

Ciemne pieczywo zawsze zdrowsze od jasnego? Nie daj się zwieść stereotypom!

Obalamy mit, że ciemne pieczywo jest zawsze zdrowsze! Sklepy reklamują białe pieczywo jako ciemne. Sprawdź, o co chodzi!
Czytaj więcej
DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIE

8 Ciekawostek o Yerba Mate

Z roku na rok grono wyznawców, a właściwie amatorów, Yerba Mate się poszerza. Nie ma w tym nic zaskakującego — napar z ostrokrzewu paragwajskiego pobudza skuteczniej od popularnej kawy i wykazuje liczne działania prozdrowotne. Jeśli należysz do grona początkujących degustatorów Yerba Mate, to koniecznie dowiedz się kilku zaskakujących faktów na jej temat! Znajdziesz je poniżej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *