Feedfit > DIETETYKA > FAKTY I MITY > Najpopularniejsze mity na temat odchudzania
DIETETYKAFAKTY I MITY

Najpopularniejsze mity na temat odchudzania

Foto: Freepik

W ostatnich dziesięcioleciach wokół tematu odchudzania narosło wiele szkodliwych mitów. Sprawdź, jakich błędów należy unikać, jeśli zależy Ci na redukcji wagi.

Mit nr 1: Dzięki głodówce szybko schudniesz

Kilkudniowe głodówki czy niezwykle restrykcyjna dieta uwzględniająca głodową porcję kalorii jako gwarant szybkiego i skutecznego odchudzania to jeden z najpopularniejszych mitów funkcjonujących w społeczeństwie. Owszem, jeżeli nagle z regularnych i obfitych posiłków przerzucisz się na samą wodę lub drastycznie obniżysz dzienną kaloryczność potraw np. do 1000 kcal, to prawdopodobnie w ciągu kilku dni zobaczysz, że waga zacznie wskazywać mniej kilogramów.

Taki spadek masy ciała nie będzie miał jednak nic wspólnego ze zdrowym i trwałym chudnięciem. To najkrótsza droga do powstania w organizmie deficytu kluczowych składników odżywczych. Nawet jeżeli uda Ci się zgubić kilka kilogramów, to gdy tylko zaczniesz jeść regularnie, one szybko wrócą i przyprowadzą ze sobą kolegów. Efekt jojo jest w tym przypadku murowany.

❌ MIT: Głodówka to zdrowy sposób na odchudzanie

👉 Głodówki są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Mimo że na początku…

Opublikowany przez Dejewska.com – Bulimia, Anoreksja Poniedziałek, 2 marca 2020

Mit nr 2: Sama dieta sprawi, że schudniesz

Najwyższa pora, aby raz na zawsze rozprawić się z kolejnym mitem dotyczącym odchudzania. Nawet jeżeli zastosujesz optymalnie zbilansowaną dietę, to nie schudniesz w tempie ekspresowym. Taki proces (w zależności od tego, z jak dużą nadwagą się borykasz) może zająć w najlepszym przypadku kilka lat. Jeżeli chcesz zdrowo schudnąć, a przy tym zależy Ci na tym, aby kształtować sylwetkę, to koniecznie uzupełnij zdrową dietę częstą aktywnością fizyczną. Dzięki temu, gdy już dojdziesz do upragnionej wagi, Twoja skóra będzie jędrna, a mięśnie lekko zarysowane. W przeciwnym razie musisz zaprzyjaźnić się ze zwisającą z brzucha fałdą skóry.

Mit nr 3: Spalacze tłuszczu – bezpieczna redukcja tkanki tłuszczowej

Producenci suplementów diety i specyfików na odchudzanie prześcigają się w ofercie, która ma zadowolić klientów. Jeżeli spotkasz się ze stwierdzeniem, że któryś z dostępnych na rynku spalaczy tłuszczu jest w stu procentach bezpieczny i nie ma w zasadzie żadnych przeciwwskazań do jego stosowania, to koniecznie miej się na baczności. Eksperci ostrzegają, że obowiązujące obecnie regulacje prawne nie nakładają na producentów tego typu środków odchudzających obowiązku testowania ich pod kątem bezpieczeństwa.

Przy wyborze optymalnej metody redukcji tkanki tłuszczowej kieruj się zatem wyłącznie zdrowym rozsądkiem, a nie chwytliwymi hasłami reklamowymi! Jeżeli chcesz sięgnąć po jakiekolwiek suplementy diety, które mają Ci pomóc w odchudzaniu, to koniecznie skonsultuj swój wybór z lekarzem.

Mimo, że dzisiaj Międzynarodowy Dzień Bez Diety to i tak Was trochę pomęczę 🙂 Tylko chyba ktoś nie przemyślał, że dieta…

Opublikowany przez K.Engelmajer – dietetyk kliniczny Poniedziałek, 6 maja 2019

Mit nr 4: Produkty light możesz jeść bez żadnych ograniczeń

W procesie odchudzania prawidłowo zbilansowana dieta ma kluczowe znaczenie. Jeżeli więc chcesz schudnąć, to potrawy ociekające tłuszczem z pewnością w tym nie pomogą. Co jednak z produktami, które na swoich etykietach mają wielki napis LIGHT? Czy można je faktycznie jeść bez żadnych ograniczeń?

Szczególną ostrożność należy zachować, korzystając z odtłuszczonych napojów, które co prawda, tłuszczu nie zawierają, jednak przez dużą zawartość cukru mogą stanowić bombę kaloryczną. Jeżeli czytasz etykiety, to rób to dokładnie – sprawdzaj cały skład. Produkty light często aż po same brzegi wypełnione są niekoniecznie zdrowymi substancjami dodatkowymi, które mogą nie sprzyjać efektywnemu zrzucaniu zbędnych kilogramów.

Mit nr 5: Wczesna kolacja to gwarancja sukcesu

Co do jednego trzeba się zgodzić. Nadmierne objadanie się na noc nie jest ani zdrowe, ani nie przyczyni się do tego, że zaczniesz chudnąć. Jeżeli jednak pracujesz do późna lub w nocy nie możesz spać przez uczucie głodu, które w brzuchu wierci wielką dziurę, to nie trzymaj się sztywno zasady, żeby ostatni posiłek zjeść przed 18. Zadbaj jedynie o to, aby przerwa pomiędzy kolacją a snem wynosiła około 3 godzin. Dzięki temu nie przejesz się na noc i nie obciążysz nadmiernie układu trawiennego. Z drugiej strony, nie będzie trzeba powstrzymywać się od nocnych wędrówek do lodówki, gdy kiszki będą grały marsza.

Artykuły

Z wykształcenia politolog, jednak jej prawdziwą pasją jest aktywny tryb życia - przejechała na rowerze Polskę wzdłuż i wszerz. Każdą wolną chwilę poświęca na górskie wędrówki i coraz ambitniejsze wyzwania sportowe. Z copywritingiem związana od 2015 roku.
Marta Głogowska-Drzyzga
Polecane wpisy
DIETETYKA

Jak dbać o dietę?

Chcesz zadbać o prawidłowe odżywianie? Doradzamy, jak możesz zrobić ku temu kroki.
Czytaj więcej
DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIE

Co jeść, będąc na bezglutenowej diecie?

Myślisz, że dieta bezglutenowa to same ograniczenia? Udowadniamy się, że bez glutenu można jeść zdrowo i smacznie!
Czytaj więcej
FAKTY I MITY

Odżywki białkowe dla nastoletnich sportowców - czy są bezpieczne?

Coraz więcej młodych zawodników sięga po syntetyczne środki. Czy jest to efektywne rozwiązanie dla rozwijającego się organizmu?
Czytaj więcej

1 komentarz

  • Avatar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *