Feedfit > DIETETYKA > FAKTY I MITY > Post warzywno-owocowy Dąbrowskiej sposobem na oczyszczenie organizmu? Znana dietetyczka ostrzega!
DIETETYKAFAKTY I MITY

Post warzywno-owocowy Dąbrowskiej sposobem na oczyszczenie organizmu? Znana dietetyczka ostrzega!

Foto: Freepik

Dieta autorstwa Ewy Dąbrowskiej od jakiegoś czasu bije rekordy popularności wśród orędowniczek zdrowego stylu życia. Okazuje się jednak, że proponowany przez nią jadłospis niekoniecznie ma wiele wspólnego z fit odżywianiem, a stosowany na przestrzeni dłuższego czasu może nawet wiązać się z niekorzystnymi dla naszego organizmu konsekwencjami! Dietę Dąbrowskiej postanowiła ostatnio wziąć pod lupę jej koleżanka po fachu, Michalina Mróz.

Okresowy post powszechnie uznawany jest za bezpieczny i bardzo efektywny sposób na redukcję wagi, wzmocnienie odporności, czy wreszcie poprawę ogólnego samopoczucia. Pomimo że tego typu modele żywieniowe wciąż mogą pochwalić się szerokim gronem zwolenniczek w świecie zdrowego odżywiania, coraz częściej zaczynają pojawiać się jednak głosy podważające zarówno ich skuteczność, jak i wpływ na nasze zdrowie.

Post warzywno-owocowy opracowany przez dr Ewę Dąbrowską niemal od razu stał się jedną z diet najchętniej stosowanych przez gwiazdy, które namawiają do jego wypróbowania również swoje fanki. Wprowadzenie do dnia codziennego restrykcyjnych nawyków żywieniowych bardzo chwalą sobie m.in. popularna dziennikarka Karolina Szostak czy piosenkarka Katarzyna Cerekwicka. Post Dąbrowskiej rzeczywiście pomoże nam w pozbyciu się kliku nadprogramowych kilogramów, ale jednocześnie może pozostawić po sobie szereg negatywnych skutków.

Głos w tej sprawie zabrała niedawno inna dietetyczka – Michalina Mróz. Zauważa ona, że jadłospis oparty wyłącznie na spożywaniu niskoskrobiowych warzyw oraz niskocukrowych owoców ma poważne niedobory, jeśli chodzi o białko, tłuszcze, witaminy z grupy B, wapń, żelazo, cynk oraz jod. Wspomniane braki w połączeniu z zatrważającą wręcz niskokalorycznością mogą prowadzić do częstych bólów głowy, braku energii, a nawet omdleń! Mróz dodaje, że podczas stosowania postu Dąbrowskiej metabolizm zwalnia, co skutkuje później efektem jo-jo i zaburzeniami odżywiania.

Michalina Mróz jest również zdania, że detoks warzywno-owocowy, zamiast uczyć zdrowych nawyków żywieniowych, jest przykładem stereotypowego podejściem do diety, opartego na głodówkach, a także wyłączeniu z codziennego jadłospisu tłuszczów i węglowodanów. „Jedyny detoks, jaki mogą nam zapewnić tego typu diety to detoks naszego portfela” – puentuje swój wywód dietetyczka.

Jeśli ktoś z Was miałby ochotę poczytać o słynnym poście dr Dąbrowskiej to zapraszam na bloga – tam czeka mój świeżutki…

Opublikowany przez Dietetyk z pasji – Michalina Mróz Poniedziałek, 10 maja 2021

Filologia angielska i sport to dwie jego największe pasje. Wolne chwile stara się spędzać aktywnie, aczkolwiek nie gardzi także wartościową literaturą.

Polecane wpisy

DIETETYKA

Jak dbać o dietę?

Chcesz zadbać o prawidłowe odżywianie? Doradzamy, jak możesz zrobić ku temu kroki.
Czytaj więcej
DIETETYKA

Na czym polega catering dietetyczny i czy można dzięki niemu schudnąć?

Na czym dokładnie on polega i czy faktycznie można dzięki niemu schudnąć? Podpowiadamy.
Czytaj więcej
DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIE

W co wzbogacić sportową dietę?

Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta dla sportowców!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *