Cukrzyca – objawy i diagnostyka
ZDROWIE

Cukrzyca – objawy i diagnostyka

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W dzisiejszych czasach cukrzyca uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Choruje na nią coraz więcej osób, jednak dzięki szybkiej diagnostyce i wdrożeniu odpowiedniego planu leczenia, jesteśmy w stanie zapobiegać jej objawom. Sprawdź, jakie zmiany zdrowotne powinny wzbudzić Twój niepokój oraz jakie działania podjąć, by jak najszybciej podjąć skuteczną walkę z cukrzycą.

Objawy cukrzycy

Siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, zbyt mała ilość aktywności fizycznej… Wszystko to przyczynia się do rozwoju chorób cywilizacyjnych, m.in. cukrzycy. Naszą szczególną uwagę powinny wzbudzić objawy takie jak: senność i zmęczenie; częste oddawanie moczu; wzmożony apetyt, przy jednoczesnym utracie masy ciała; nadmierna potliwość; częste uczucie silnego pragnienia. W przypadku wystąpienia tych objawów, warto wykonać profil cukrzycowy.

Profil cukrzycowy – czym jest i kiedy warto go wykonać?

Profil cukrzycowy to zestaw badań diagnostycznych, które pozwalają na wczesne wykrycie cukrzycy. Warto je wykonywać nie tylko pod kątem zaburzenia gospodarki węglowodanowej, lecz także dla ogólnej profilaktyki zdrowotnej. Profil cukrzycowy jest szczególnie ważny w przypadku kobiet w ciąży, które narażone są na cukrzycę ciążową.

Poziom insuliny we krwi

Niezwykle istotną kwestią w przypadku diagnozowania cukrzycy jest zbadanie poziomu insuliny we krwi. Insulina jest hormonem powstającym w trzustce, który reguluje stężenie glukozy we krwi. Jej badanie przeprowadza się przez pobranie od pacjenta na czczo próbki krwi. Wynik badania analizuje się biorąc pod uwagę m.in. płeć, wiek oraz stężenie glukozy. Nie ma więc jednej przyjętej normy, która obowiązuje wszystkich. Przyjmuje się jednak, że z reguły stężenie glukozy nie powinno przekraczać 25 mlU/l.

Krzywa cukrowa

Kolejnym badaniem, które wykonuje się przy diagnozie cukrzycy jest krzywa cukrowa, znana inaczej jako krzywa obciążenia glukozą. Dzięki niej możemy ocenić zmiany w poziomie glukozy i wykryć nieprawidłowości w gospodarce cukrowej. Badanie to pozwala na wykrycie cukrzycy typu 2 oraz cukrzycy ciążowej. Test polega na kilkukrotnym nakłuciu skóry w określonych odstępach czasu. Stężenie glukozy najpierw mierzone jest na czczo, a następnie po podaniu 75 g roztworu tej substancji.

Hemoglobina glikowana

Zbadanie poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c) we krwi pozwala na zdiagnozowanie cukrzycy, jak i obserwowanie postępu w leczeniu. W połączeniu z innymi badaniami, pozwala na postawienie trafnej diagnozy oraz wprowadzenie najlepszej kuracji dla pacjenta.

Jak przygotować się do badania profilu cukrzycowego?

Aby wyniki profilu cukrzycowego były jak najdokładniejsze, warto odpowiednio przygotować się do badań. Przede wszystkim należy wykonywać badania na czczo, a 12 godzin przed nie spożywać kawy, herbaty, soków oraz słodkich napojów. Na 2-3 dni przed należy odstawić także alkohol. Bezpośrednio przed badaniem nie sięgajmy po przekąski takiej jak guma do żucia, paluszki, orzeszki, cukierki oraz nie palmy papierosów. Dobrze jest wypić wcześniej szklankę wody.

Leczenie cukrzycy

Do najistotniejszych czynników w leczeniu cukrzycy należą: odpowiednia dieta,aktywność fizyczna, ograniczenie siedzącego trybu życia, odstawienie używek, wysypianie się oraz unikanie stresu. Dieta na cukrzycę typu 2 powinna być regularna – posiłki należy planować co 3-4 godziny i dbać, by były bogate w węglowodany złożone oraz błonnik. Całkowicie powinno się z nich wyeliminować słodycze oraz białe pieczywo.

Fot.: Artem Podrez/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy cynk organiczny pomaga na przeziębienie?
Czy cynk organiczny pomaga na przeziębienie?
Przed nami sezon jesienno-zimowy, w którym często zmagamy się z przeziębieniem oraz związanym z nim kaszlem, katarem i gorączką.
10 apetycznych dań z Instagrama Karola Okrasy. Spróbuj przyrządzić je w swoim domu!
10 apetycznych dań z Instagrama Karola Okrasy. Spróbuj przyrządzić je w swoim domu!
Karol Okrasa uwielbia kuchenne eksperymenty, którymi chętnie dzieli się później ze swoimi obserwującymi na Instagramie. Sprawdź 10 najlepszych przepisów prosto z profilu polskiego kucharza!
Jak proces projektowania i produkcji urządzeń elektronicznych kształtuje przyszłość technologii?
Jak proces projektowania i produkcji urządzeń elektronicznych kształtuje przyszłość technologii?
Artykuł omawiający, jak projektowanie i produkcja urządzeń elektronicznych wpływają na rozwój przyszłych technologii. Dowiedz się, jakie są tajniki tego procesu i jak kształtuje on naszą rzeczywistość.
Ostatnie wpisy