W co wzbogacić sportową dietę?
DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIE

W co wzbogacić sportową dietę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Każdy człowiek ma inne dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Będzie ono większe dla tych, którzy uprawiają sport. Ludzie aktywni fizycznie powinni również pamiętać o dostarczaniu odpowiedniej ilości węglowodanów, białek i tłuszczu w diecie, a także o suplementacji. Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta dla sportowców!

Zapotrzebowanie energetyczne dla sportowców jest zależne przede wszystkim od rodzaju, intensywności i długości treningów. Osoby ćwiczące rekreacyjnie nie muszą diametralnie zmieniać swojego sposobu odżywiania. Jeżeli jednak chcesz zwiększyć masę mięśniową, no musisz spożywać dziennie o 500 – 1000 kcal więcej, niż wynosi Twoje zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli natomiast chcesz schudnąć, to oczywiście liczba spożywanych kalorii powinna być proporcjonalnie mniejsza. 

Węglowodany

Aż 60-70% kalorii spożywanych przez osoby aktywne fizycznie powinny stanowić węglowodany. Najlepiej, jeżeli będą to węglowodany złożone posiadające niski indeks glikemiczny. Spożycie ich powoduje wzrost stężenie glukozy we krwi, co przekłada się na siłę mięśni. Węglowodany złożone można dostarczyć organizmowi spożywając produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce takie jak jabłka, śliwki czy grejpfruty.

Białka 

Białko stanowi przede wszystkim materiał budulcowy i energetyczny. Co więcej, pozwala ono na prawidłowy wzrost oraz rozwój naszych mięśni. Jego źródłem są chude mięsa i wędliny, mleko i produkty mleczne a także jajka. Najlepiej produkty białkowe spożywać po treningu, ponieważ wysiłek fizyczny hamuje syntezę białek w mięśniach, ale po jego zakończeniu synteza ponownie się rozpoczyna. 

Tłuszcze

Dieta sportowa powinna zawierać 25-30 procent dobrych tłuszczy. Ich źródłem są przede wszystkim oleje i tłuste ryby. Pamiętaj jednak, aby nie spożywać produktów bogatych w tłuszcz tuż przed treningiem, ponieważ może to powodować dyskomfort podczas ćwiczeń. 

Suplementy

Mimo, że suplementy nie zastąpią zdrowej diety, to mogą stanowić doskonałe jej urozmaicenie. Dzięki nim możesz szybciej uzyskać oczekiwany efekt. Na rynku dostępne są suplementy dla sportowców przeznaczone do wspomagania osób aktywnych fizycznie na różnych płaszczyznach. Niektóre z nich pomagają schudnąć, inne zbudować mięśnie, a jeszcze inne odbyć bardziej efektywny trening. Oto najważniejsze suplementy w diecie sportowca:

  • odżywki białkowe – pomagają dostarczyć nam odpowiednią dawkę białka w ciągu dnia. Są szczególnie ważne przy diecie wegańskiej i wegetariańskiej. 
  • Glutamina – to aminokwas odgrywający znacząca rolę w syntezie białek. Ponadto wspomaga pracę jelit i przyspiesza metabolizm. 
  • Kompleks witamin z grupy B – pomaga przezwyciężyć zmęczenie i brak energii.
  • Omega 3 – wspomagają prawidłową pracę układu sercowo – naczyniowego oraz działają przeciwzapalnie. 

W sportowej diecie najważniejsze jest zdrowe odżywianie. Wybieraj produkty mało przetworzone, jedz regularnie i pij odpowiednią ilość wody. Pamiętaj również, że możesz dietę wzbogacić o suplementy na odchudzanie, które pomogą uzyskać Ci wymarzony efekt. 

Fot.: Iina Luoto/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kto może skorzystać z EMS?
Kto może skorzystać z EMS?
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat treningu EMS? Przeczytaj koniecznie!
Bomby witaminowe – które produkty zawierają ich najwięcej?
Bomby witaminowe – które produkty zawierają ich najwięcej?
Owoce i warzywa - powszechnie przyjęło się, że to właśnie w nich należy szukać witamin i substancji mineralnych. Które z nich są prawdziwą bombą witaminową?
Jaka odżywka na redukcje?
Jaka odżywka na redukcje?
Redukcja dla wielu sportowców może okazać się wyjątkowo trudnym procesem, do którego należy się odpowiednio przygotować. Na samym początku warto poważnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniej odżywki białkowej, która ułatwi utratę tkanki tłuszczowej, przy jednoczesnym zachowaniu satysfakcjonującej masy mięśniowej.
Ostatnie wpisy