Feedfit > SOCIALFIT > Co brać pod uwagę przy wyborze wędki?
SOCIALFIT

Co brać pod uwagę przy wyborze wędki?

Artykuł sponsorowany

Sezon wędkarski powoli się zaczyna, a razem z nim przychodzi moment na zakup nowego sprzętu. Oczywiście jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego wędkarza jest wędka, jednak jak ją wybrać? Podpowiadamy, co warto brać pod uwagę przy wyborze wędki idealnej.

Wędka a styl wędkowania

Przy wyborze wędki koniecznie należy wziąć pod uwagę metody wędkarskie i styl wędkowania. Niestety nie powstała jeszcze jedna uniwersalna wędka, która sprawdzi się podczas każdego połowu, dlatego też tak ważny jest wybór wędki odpowiednio dobranej do miejsca i metody łowienia. 

Wędki spławikowe

Jednym z najpopularniejszych metod wędkarskich jest bez wątpienia wędkarstwo spławikowe. Warto jednak pamiętać, że wędki przeznaczone do tego typu połowu mają kilka różnych rodzajów: baty, tyczki, bolonki i wędki teleskopowe. Najczęściej jednak wybierane są te ostatnie, ponieważ charakteryzują się lekkością i łatwością w transporcie, co jest niezwykle ważne w przypadku tej metody łowienia. 

Wędki spinningowe 

Wędki spinningowe używane są zaś do metody o tej samej nazwie. Spinning to nic innego jak wędkarstwo polegające na bardzo dużej liczbie wykonywanych rzutów, dlatego też niezwykle istotną cechą  wędki powinna być niewielka waga. Klasyczne wędki spinningowe powinny mieć długość d 1,5 do 3 m oraz być wykonane z włókna węglowego. Przy wyborze zwróć także uwagę na ciężar wyrzutu, czyli maksymalną dopuszczalną wagę zarzucanego zestawu. 

Wędki karpiowe

Kolejnym dość popularnym typem wędki jest wędka karpiowa. Jak sama nazwa wskazuje, służy ona do łowienia karpi. Przy jej wyborze warto jednak zwrócić uwagę, w jaki sposób chcemy owego karpia łowić.  Do wyboru mamy na przykład metodę gruntową, gdzie przynętę podaje się na samo dno zbiornika, skąd ryba ją bierze. Drugi sposób łowienia karpia to klasyczna metoda spławikowa lub łowienie karpi z pontonu, czy też łódki. Każda ta metoda posiada dedykowany rodzaj wędki, jednak warto przede wszystkim pamiętać, aby wybrany model był wytrzymały, gdyż hol tak dużej ryby, jaką jest karp, jest dla wędki mocno obciążający.

Zdj. główne: Simon Hurry/unsplash.com

Artykuły

Na co dzień studentka komunikacji wizerunkowej i public relations, w wolnych chwilach miłośniczka sportu. Tańcem i akrobatyką fascynuje się od dziecka, a od niedawna w jej życiu zawitała także joga. Pasjonatka zdrowego stylu życia i kuchni roślinnej.
Aleksandra Michaliszyn
Polecane wpisy
SOCIALFIT

Popularne hashtagi żywnościowe – które z nich warto sprawdzić podczas poszukiwań inspiracji kulinarnych na Instagramie?

Czy tagi na Instagramie jeszcze działają? Sprawdź, jak łatwo za ich pomocą wyszukać interesujące Cię posty o jedzeniu.
Czytaj więcej
SOCIALFIT

Takiego wydarzenia jeszcze nie było! FIWE Fitness Trade Show i Go Active Show łączą siły

Branża fitness jest inna niż wszystkie, ponieważ łączy nie tylko przedsiębiorców, ale i pasjonatów. Jej święto powinno więc być wyjątkowe. Tak będzie w tym roku. FIWE Fitness Trade Show i Go Active Show łączą siły, tworząc największe targi fitness w Europie środkowo-wschodniej.
Czytaj więcej
SOCIALFIT

10 apetycznych dań z Instagrama Karola Okrasy. Spróbuj przyrządzić je w swoim domu!

Karol Okrasa uwielbia kuchenne eksperymenty, którymi chętnie dzieli się później ze swoimi obserwującymi na Instagramie. Sprawdź 10 najlepszych przepisów prosto z profilu polskiego kucharza!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *