Feedfit > SUPLEMENTACJA > Czy warto brać kreatynę? Jakie korzyści i działania niepożądane przynosi
SUPLEMENTACJA

Czy warto brać kreatynę? Jakie korzyści i działania niepożądane przynosi

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zawodowi sportowcy często po nią sięgają, zwłaszcza Ci, którzy uprawiają sporty siłowe i sylwetkowe. Suplementacja tym związkiem stała się także popularna wśród osób regularnie ćwiczących na siłowni. Czy jej stosowanie jest bezpieczne? Jakie korzyści przynosi? Czy branie kreatyny ma jakieś skutki uboczne?

Czym jest kreatyna

Kreatyna to kwas betametyloguanidooctowy, który w niewielkich ilościach wytwarzany jest w naturalny sposób przez nasz organizm. Jest magazynowa głównie w mięśniach i ścięgnach, a za jej odkrycie odpowiada Francuz Michel Chevreule, który trafił na nią w 1832 r. Jej korzystny wpływ odkryto jednak dopiero w latach 90 XX wieku, kiedy zauważono, że stosowanie tego suplementu znacząco poprawia masę mięśniową i kondycję osób, które ją przyjmują.

Rodzaje kreatyny

Kreatyna występuje pod postacią różnych związków, do których należą:

  • monohydrat kreatyny – prosta budowa molekuł, z cząstek kreatyny i wody, szybko i efektywnie nasyca mięśnie;
  • jabłczan kreatyny – cząstki kreatyny połączone są z kwasem jabłkowym; jej przewagą jest większa stabilność chemiczna, lepsza rozpuszczalność i gęstość;
  • cytrynian kreatyny – połączenie kreatyny z kwasem cytrynowym; zmniejsza retencję wody;
  • stak kreatynowy – kilka rodzajów kreatyny skupionych w jednym produkcie;
  • chelat magnezowy kreatyny – połączenie kreatyny i magnezu w celu poprawy przyswajalności.

Co daje stosowanie kreatyny

Stosowanie kreatyny przynosi sporo korzyści. Po pierwsze kreatyna wykazuje dobre właściwości anaboliczne, czyli wpływa na wzrost masy mięśniowej i przyspiesza go. Dzięki temu szybciej zbudujesz wymarzoną sylwetkę. Stanie się to także dlatego, że zażywając kreatynę, poprawia się Twoja siła, a co za tym idzie wyniki w ćwiczeniach. Jeśli chcesz wyciskać więcej, więcej rwać, przyciągać itd., to przyjmując ten suplement diety, stanie się to w krótkim czasie. Kreatyna zwiększa także wytrzymałość mięśniową i przyspiesza regenerację mięśni po treningu. Dzięki temu możesz zwiększyć intensywność swoich ćwiczeń i szybciej uzyskać ich lepsze efekty.

Suplementacja kreatyną

Systematyczne stosowanie kreatyny wpływa na przyrost masy mięśniowej i poprawia syntezę białek mięśniowych. Jednak nie można jej przedawkować. Chociaż kreatyna jest jednym z naturalnych suplementów diety, to jej przedawkowanie może wywoływać biegunkę czy skurcze mięśni gładkich. Dawkowanie kreatyny w zalecanych dawkach jest jednak bezpieczne, a jej pozytywny efekty wyraźnie zauważalne. Jeśli chcesz przyspieszyć efekty w budowaniu masy mięśniowej, to wypróbuj przyjmowanie kreatyny. Dobre produkty znajdziesz tutaj: allnutrition.pl/kategoria-produktu/keatyny/monohydrat-kreatyny/.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Polecane wpisy

SUPLEMENTACJA

Suplementy dla sportowców - jakie zwiększają wydolność i siłę?

Dla sportowców ważne jest nie tylko regularne trenowanie, ale także odpowiednia dieta i suplementacja. Suplementy diety są nieodłącznym elementem w diecie każdego sportowca, ponieważ pozwala na uzupełnienie niedoborów składników odżywczych, zwiększenie wydolności i siły, a także przyspieszenie regeneracji po wysiłku fizycznym. W artykule przedstawimy najpopularniejsze suplementy dla sportowców, które zwiększają wydolność i siłę organizmu.
Czytaj więcej
SUPLEMENTACJA

Jakie suplementy pomagają w osiągnięciu celów dietetycznych?

Osoby, które regularnie trenują i dbają o swoją dietę, często zastanawiają się, czy suplementy diety są dla nich niezbędne. Wiele zależy od celów, jakie chcemy osiągnąć. Dobra jakość diety powinna dostarczyć nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych, jednak w niektórych przypadkach suplementy mogą pomóc w uzupełnieniu braków w diecie lub przyspieszeniu osiągania celów dietetycznych.
Czytaj więcej
SUPLEMENTACJA

Suplementy diety - skuteczne leki czy niebezpieczne substancje?

Suplementy diety są popularnym sposobem na poprawę zdrowia i zwalczanie chorób. Jednakże ich skuteczność i bezpieczeństwo nie są tak jasno określone, jak w przypadku leków przepisywanych przez lekarza. W tym artykule omówimy, czy suplementy diety są skuteczne w leczeniu chorób, jakie są ich potencjalne skutki uboczne oraz jakie są ich różnice w porównaniu z lekami.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *