Feedfit > SUPLEMENTACJA > Kwas foliowy – suplement dobry nie tylko dla kobiet w ciąży
SUPLEMENTACJA

Kwas foliowy – suplement dobry nie tylko dla kobiet w ciąży

Powszechnie uważa się, że kwas foliowy powinien być stosowany przez kobiety starające się o dziecko. Jak jednak mówi klasyk: „nic bardziej mylnego”, okazuje się bowiem, że kwasu foliowego potrzebujemy wszyscy.

Czym jest kwas foliowy?

To związek chemiczny z rodziny witamin B, rozpuszczalnych w wodzie. Pierwszy raz pozyskano go ze szpinaku. Powszechnie występują pod postacią folianów, czasem mówimy o nich np. jako o witaminie B9. Dostarczamy je do organizmu niemal wyłącznie pod postacią pożywienia. 

Zalety kwasu foliowego

Podstawowymi zaletami kwasu foliowego są:

 • wzrost oraz rozwój komórek w organizmie;
 • polepszanie kształtowania się układu nerwowego płodu;
 • regulowanie (razem z witaminami B6 i B12) poziomu homocysteiny, której nadmiar może grozić miażdżycą bądź niesprawnością układu sercowo-naczyniowego;
 • chronienie przed anemią;
 • synteza, naprawa i metylacja DNA;
 • regulacja układów: 
  • sercowo-naczyniowego,
  • nerwowego,
  • krwiotwórczego.

Wpływ na pracę mózgu i demencję

Zbyt niski poziom kwasu foliowego w organizmie jest szczególnie groźny dla naszych władz poznawczych, przyczynia się także do demencji. Dlatego właśnie często wykorzystuje się kwas do leczenia osób cierpiących na Alzheimera. Liczne badania eksperymentalne wykazały, że osoby regularnie zażywające produkty obfite w witaminę B9 polepszyły swoje zdolności poznawcze, pracę mózgu oraz pamięć krótkotrwałą, co było szczególnie ważne dla osób w podeszłym wieku.

Wpływ na pracę serca i różne choroby

O serce dbać trzeba – o tym nikogo przekonywać nie trzeba. Problem w tym, że w zasadzie niewiele osób wie, jak to robić. Rozwiązaniem może być odpowiednia ilość kwasu foliowego w organizmie. Jak się bowiem niestety okazuje, większość populacji ma jego większy bądź mniejszy, ale niemal zawsze niedobór.

Tymczasem witamina B9 obniża poziom aminokwasu homocysteiny, który przyczynia się do chorób serca. Ponadto kwas foliowy zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu, reguluje ciśnienie krwi i poprawia jej przepływ. Gdyby tego było jeszcze mało, to kwas polepsza sytuację osób chorych na cukrzycę, zwiększa szansę zajścia w ciążę, zmniejsza stany zapalne i skutki uboczne leków.

Efekty niedoboru

Wspomnieliśmy, że większość ludzi cierpi na niedobór witaminy B9, warto więc się zorientować w konsekwencjach. Niedobór kwasu foliowego prowadzi do:

 • zwiększenia stanów depresyjnych (w efekcie dochodzi do zaburzeń neuropsychiatrycznych);
 • demencji (zwłaszcza demencji starczej i zaburzenia zdolności poznawczych);
 • osteoporozy;
 • chorób układu krążenia;
 • osłabienia;
 • apatii;
 • problemów ze snem;
 • problemów z koncentracją.

Źródła kwasu foliowego

Kwasu nie powinno być ani za dużo, ani za mało w naszym organizmie. Warto więc przyjrzeć się naszej diecie i zweryfikować, czy i w jakich ilościach występują w niej takie artykuły spożywcze jak: ciecierzyca, fasola biała, szpinak, pietruszka (korzeń i natka), jajka, brukselka, jarmuż, brokuły, słonecznik, kapusta, sałata, orzechy laskowe, truskawki, ryż brązowy, czereśnie itd. Czyli produkty, które moglibyśmy podsumować jako warzywa (szczególnie ciemnozielone) i owoce, nasiona roślin strączkowych, produkty jak najmniej przetworzone.

Zdj. główne: Leohoho/unsplash.com

Artykuły

Student filologii polskiej, miłośnik reportażu i porannego joggingu. Smakosz egzotycznych herbat oraz niedoszły proskater.
Robert Grześkowiak
Polecane wpisy
SUPLEMENTACJA

4 powody, dla których warto suplementować siarkę organiczną (MSM)

Siarka organiczna – czy rzeczywiście warto ją suplementować? Te 4 argumenty mówią same za siebie!
Czytaj więcej
SUPLEMENTACJA

Suplementacja lizyny – czym skutkuje niedobór tego aminokwasu w ludzkim organizmie?

Lizyna jest jednym ze składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sprawdź, jak prawidłowo uzupełniać poziom aminokwasu w codziennej diecie!
Czytaj więcej
SUPLEMENTACJA

Olej z czarnuszki - naturalny suplement, który pomaga złagodzić mnóstwo dolegliwości i chorób.

Zdrowy i skuteczny pomocnik codziennej diety. Sprawdź, co może zrobić dla Ciebie olej z czarnuszki.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *