Feedfit > SUPLEMENTACJA > Organizm sportowca a odżywki białkowe – jak wpływają na efekty treningów?
SUPLEMENTACJA

Organizm sportowca a odżywki białkowe – jak wpływają na efekty treningów?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Osiągnięcie zadowalających efektów w ramach ćwiczeń na siłowni nie zawsze jest proste. Stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety to podstawa. Co zrobić w sytuacji, kiedy takie zestawienie nie generuje efektywnego przyrostu masy mięśniowej? Możesz wykorzystać polecane odżywki białkowe. Dowiedz się więcej, w jaki sposób możesz zadbać o swoją wymarzoną sylwetkę.

Przyjmowanie suplementów diety powinno być uzależnione od tego, jaki cel chcesz osiągnąć. Zależy Ci na maksymalnym przyśpieszeniu wzrostu masy mięśniowej? Za ten proces odpowiada przede wszystkim białko. To niezbędny element budulcowy dla tkanki mięśniowej. Jeśli Twoja codzienna dieta nie dostarcza wystarczających ilości tego składnika do organizmu, efekty ćwiczeń będą raczej wymierne.

Białko w suplementach diety – jaką ma funkcję?

Białko jest podstawowym elementem budulcowym wszystkich narządów w organizmie człowieka. Substancja zawiera się w składzie hormonów, enzymów, a nawet przeciwciał. Aby usprawnić proces przemiany materii w organizmie, warto zadbać o odpowiednią dawkę dzienną białka. Podstawowe białka są tworzone przez aminokwasy. Są wysoce istotne
w dwóch aspektach:

  • przyśpieszenie przyrostu masy mięśniowej i budowania tej tkanki,
  • usprawnienie procesu regeneracyjnego zniszczonych włókien mięśniowych,
    np. w wyniku pojawiających się zakwasów potreningowych.

Utrata białka u sportowców jest znacznie szybsza niż w przypadku osoby dorosłej, która nie trenuje. Jeśli zaliczasz się do grupy osób aktywnych fizycznie, zadbaj o zdrowe żywienie i suplementację. Możesz wykorzystać sprawdzone odżywki białkowe. 

Rodzaje odżywek białkowych – jakie są dostępne na rynku?

Suplementy w postaci odżywek białkowych możemy podzielić na te szybko wchłanialne
i wolno wchłanialne. Odmiany najchętniej wybierane przez sportowców w celu usprawnienia procesu regeneracji tkanek i zwiększenia przyrostu czystej masy mięśniowej to:

  1. Kazeina – to naturalne źródło białka, które znajduje się w mleku. Substancja działa antykatabolicznie i zapobiega rozpadowi tkanek mięśni. Warto dodać, że kazeina micelarna jest powolni wchłaniania przez organizm.
  2. Białko serwatkowe – powstaje po ścięciu mleka i pozyskuje się je poprzez mikrofiltrację i wymianę jonową. Doskonale wspomaga regenerację potreningową
    i składa się w ponad 50% z aminokwasów egzogennych. Odżywki tego typu dobrze wspomagają układ odpornościowy i pobudzają wzrost tkanek mięśniowych.
  3. WPC – koncentraty białek serwatkowych, które podnoszą w organizmie poziom glutationu. To świetny przeciwutleniacz oraz antyoksydant. Ten typ odżywek zawiera idealne proporcje aminokwasów i peptydów.

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj suplementacji białkiem, sprawdź preparaty dostępne na rynku.

Kto może przyjmować białkowe suplementy diety?

Suplementacja organizmu białkiem jest wskazana u osób, które potrzebują dodatkowego źródła tej substancji lub chcą uzupełnić zdrową i zbilansowaną dietę. Odżywki białkowe może stosować każdy, kto wykazuje niedobory białka w diecie lub chce osiągnąć widoczne efekty w trakcie budowania masy mięśniowej.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Polecane wpisy

SUPLEMENTACJA

Suplementy dla sportowców - jakie zwiększają wydolność i siłę?

Dla sportowców ważne jest nie tylko regularne trenowanie, ale także odpowiednia dieta i suplementacja. Suplementy diety są nieodłącznym elementem w diecie każdego sportowca, ponieważ pozwala na uzupełnienie niedoborów składników odżywczych, zwiększenie wydolności i siły, a także przyspieszenie regeneracji po wysiłku fizycznym. W artykule przedstawimy najpopularniejsze suplementy dla sportowców, które zwiększają wydolność i siłę organizmu.
Czytaj więcej
SUPLEMENTACJA

Jakie suplementy pomagają w osiągnięciu celów dietetycznych?

Osoby, które regularnie trenują i dbają o swoją dietę, często zastanawiają się, czy suplementy diety są dla nich niezbędne. Wiele zależy od celów, jakie chcemy osiągnąć. Dobra jakość diety powinna dostarczyć nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych, jednak w niektórych przypadkach suplementy mogą pomóc w uzupełnieniu braków w diecie lub przyspieszeniu osiągania celów dietetycznych.
Czytaj więcej
SUPLEMENTACJA

Suplementy diety - skuteczne leki czy niebezpieczne substancje?

Suplementy diety są popularnym sposobem na poprawę zdrowia i zwalczanie chorób. Jednakże ich skuteczność i bezpieczeństwo nie są tak jasno określone, jak w przypadku leków przepisywanych przez lekarza. W tym artykule omówimy, czy suplementy diety są skuteczne w leczeniu chorób, jakie są ich potencjalne skutki uboczne oraz jakie są ich różnice w porównaniu z lekami.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *