Feedfit > WELLNESS > DLA UMYSŁU > 5 skutecznych sposobów na jesienną (i nie tylko!) chandrę
DLA UMYSŁUWELLNESS

5 skutecznych sposobów na jesienną (i nie tylko!) chandrę

Wkroczyliśmy w okres, w którym naszymi nieodłącznymi towarzyszami są chmury, śnieg i deszcz, a na niebie zazwyczaj próżno wypatrywać słońca. Nic dziwnego, że człowieka dopada teraz jesienna chandra. Jak skutecznie sobie z nią poradzić? Oto 5 sposobów, dzięki którym łatwiej będzie nam przetrwać trudny czas!

1. Aktywność fizyczna

Sport w naturalny sposób wyposaża nas w dodatkowe pokłady energii, dobry humor i chęć do działania. Dzieje się tak za sprawą najbardziej pożądanych hormonów, czyli popularnych endorfin. To właśnie podczas wszelkiej aktywności fizycznej wytwarzamy ich zdecydowanie najwięcej. Jeśli towarzyszą nam kiepski nastrój i jesienny marazm, to idealnym rozwiązaniem będą zarówno wycieczka rowerowa czy wyjście na basen, jak i spacer po ulubionym parku w towarzystwie najbliższych.

2. Odpowiednia dieta

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że zbilansowany jadłospis ma nieodzowny wpływ na nasze codzienne samopoczucie. Nie musimy od razu uciekać się do rygorystycznej diety, ale warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Naszymi nowymi przyjaciółmi powinny stać się zatem m.in. produkty bogate w magnez, takie jak orzechy, kasza gryczana i rośliny strączkowe, a także z pokaźną zawartością witamin z grupy B (nabiał, jaja, orzechy, ryby). Odpowiednie odżywianie wprawi nas w dobry humor i pozwoli bez trudu przetrwać okres jesienno-zimowy.

3. Jak najwięcej światła

Siedzenie w ciemnym pokoju nigdy nie jest dobrym pomysłem, a już z pewnością nie zalicza się do takowych, kiedy dzień trwa tak naprawdę niespełna 8 godzin. Zamiast tego postarajmy się wykorzystać każdy, nawet najmniejszy promyk słońca, któremu uda się przez chwilę wyjrzeć zza chmur. Człowiek z reguły jest istotą światłolubną, wobec czego czas spędzony na świeżym powietrzu czy odsłonięte żaluzje w oknach okażą się na wagę złota. Jeśli więc marzy nam się zażegnanie jesiennej chandry, to nie pozostaje nic innego, jak tylko wcielić te wskazówki w życie!

4. Jakościowy sen 

Przy uprawianiu sportu, pilnowaniu prawidłowej diety i spędzaniu jak najwięcej czasu na powietrzu nie możemy zapominać o kolejnym ważnym aspekcie, jakim jest jakościowy sen. Człowiek niewyspany to z reguły człowiek zły, rozdrażniony oraz – co najgorsze – pozbawiony chęci do podejmowania produktywnych działań. Pamiętajmy, by w miarę możliwości kłaść się do łóżka o przyzwoitej porze. Osiem godzin spokojnego snu podczas doby to absolutna podstawa w kontekście dobrego nastroju i dużych pokładów energii.

5. Nie odmawiaj sobie drobnych przyjemności!

Pomimo licznych obowiązków dnia codziennego nie wolno zapominać o tym, co lubimy robić najbardziej. Dla jednych będzie to wieczór filmowy z rodziną, drudzy wyruszą na pieszą wycieczkę, a jeszcze innym wystarczy gorąca, relaksująca kąpiel z dobrą książką. Dzięki swoim ulubionym czynnościom będziemy w stanie stworzyć własny, wewnętrzny świat, wolny od tego, co dzieje się na zewnątrz. Niezależnie od tego, co sprawia nam przyjemność, każdego dnia warto znaleźć czas dla siebie i swojego hobby – bez tego ani rusz!

Zdj. główne: Gaelle Marcel/unsplash.com

Artykuły

Filologia angielska i sport to dwie jego największe pasje. Wolne chwile stara się spędzać aktywnie, aczkolwiek nie gardzi także wartościową literaturą.
Piotr Bernacik
Polecane wpisy
DLA CIAŁAWELLNESS

Jak dbać o prawidłową postawę ciała na co dzień?

Masz problem z okrągłymi plecami? Wiemy, jak Ci pomóc. Sprawdź naszą listę, jak przestać się garbić!
Czytaj więcej
DLA UMYSŁUWELLNESS

Palo santo, biała szałwia i kadzidełka - od czego zacząć swoją przygodę z kadzeniem?

Kadzenie to twoje nowe hobby, ale nie wiesz, po jakie kadzidło sięgnąć? Bez obaw – oto najlepsze rośliny i zioła dla początkujących!
Czytaj więcej
DLA CIAŁAWELLNESS

Co robić, aby uniknąć trądziku po treningu? Skorzystaj z tych kilku rad!

Aktywność fizyczna to twoje hobby, ale po każdym treningu dokucza ci trądzik? Dzięki tym 6 wskazówkom pożegnasz wypryski raz na zawsze!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *