Feedfit > WELLNESS > DLA UMYSŁU > Chcesz stosować afirmacje? Zobacz, od czego zacząć!
DLA UMYSŁUWELLNESS

Chcesz stosować afirmacje? Zobacz, od czego zacząć!

Skylar Kang/pexels.com

Afirmacje to pozytywne stwierdzenia, które mogą pomóc Ci w przezwyciężeniu negatywnych myśli i „samosabotażu”. Kiedy często je powtarzasz i wierzysz w nie, możesz zacząć wprowadzać pozytywne zmiany w swoje życie!

Co daje afirmacja?

Możesz uznać afirmacje za „myślenie życzeniowe”. Jednak wiele osób wykorzystuje je z pozytywnym efektem, nawet jeśli stoi za tym efekt placebo. W ten sposób człowiek może poprawić m.in. swoje zdrowie fizyczne. Pozytywna mantra może przeprogramować nasze wzorce myślenia tak, że z czasem zaczniemy rozumować i działać inaczej niż dotychczas.

Dowody w tej sprawie są jednoznaczne – afirmacja pomaga w osiąganiu lepszych wyników w pracy. Według naukowców poświęcenie zaledwie kilku minut na przemyślenie swoich najlepszych cech przed spotkaniem pod presją, na przykład przeglądem wyników, może uspokoić nerwy, zwiększyć pewność siebie i szansę na pomyślny wynik. 

„Samopotwierdzenie” może również pomóc złagodzić skutki stresu. W jednym z badań krótkie ćwiczenie afirmacyjne zwiększyło zdolność rozwiązywania problemów osób bardzo zestresowanych do tego samego poziomu, który miały osoby z niskim poziomem stresu. 

Co więcej, afirmacje były wykorzystywane do skutecznego leczenia osób z niską samooceną, depresją i innymi schorzeniami psychicznymi. Wykazano, że stymulują obszary w naszych mózgach, które są odpowiedzialne za naszą skłonność do pozytywnego postrzegania rzeczywistości.

Natomiast najnowsze badania sugerują, że silniejsze poczucie własnej wartości zwiększa prawdopodobieństwo poprawy samopoczucia, co pomaga zwalczać depresję, przełamywać bariery np. komunikacyjne i stawać się osobą o większej tolerancji na stres, co bezpośrednio prowadzi do większej aktywności zawodowej i odwagi. 

Zasady afirmacji

Afirmacji możesz używać w każdej sytuacji, w której chciałbyś, aby w Twoim życiu zaszła pozytywna zmiana. Mogą to być sytuacje, w których chcesz:

 • podnieść pewność siebie przed prezentacjami lub ważnymi spotkaniami;
 • kontrolować negatywne uczucia, takie jak frustracja, gniew lub zniecierpliwienie;
 • poprawić swoją samoocenę;
 • zakończyć rozpoczęte projekty;
 • poprawić swoją produktywność;
 • pokonać złe nawyki.

Afirmacje mogą być bardziej skuteczne, gdy połączysz je z innymi technikami pozytywnego myślenia i wyznaczania celów.

Siła afirmacji polega na regularnym ich powtarzaniu. Przydatne jest recytowanie afirmacji kilka razy dziennie (niech pojawią się w powiadomieniach!). Musisz także powtarzać swoje afirmacje, gdy tylko zaangażujesz się w negatywną myśl lub zachowanie, które chcesz przezwyciężyć.

Jak skonstruować pozytywne stwierdzenia afirmacyjne?

Stwierdzenia afirmacji zwykle dotyczą konkretnego obszaru, zachowania lub przekonania, z którym się zmagasz. Poniższe punkty mogą Ci pomóc napisać afirmację, która najlepiej pasuje do Twoich potrzeb.

 • Pomyśl o obszarach swojego życia, które chciałbyś zmienić. 
 • Upewnij się, że Twoja afirmacja jest wiarygodna i osiągalna.
 • Zamień rzeczy negatywne w pozytywne (zamiast: „jestem za słabo wykształcony” to: „zdobędę odpowiednie wykształcenie, aby…”).
 • Napisz swoją afirmację w czasie teraźniejszym.
 • Pisz szczerze, wymawiaj to głośno, powiedz o tym najbliższym.

zdj. główne: Skylar Kang/pexels.com

Artykuły

Student filologii polskiej, miłośnik reportażu i porannego joggingu. Smakosz egzotycznych herbat oraz niedoszły proskater.
Robert Grześkowiak
Polecane wpisy
DLA UMYSŁU

Jesień i zima w zgodzie z naturą, czyli jak zachować dobrą kondycję psychofizyczną podczas pochmurnych i deszczowych dni

Czy jesień i zima mogą być przyjemne? Jak najbardziej! Oto sprawdzone sposoby na pochmurne dni.
Czytaj więcej
DLA CIAŁAWELLNESS

Jak dbać o prawidłową postawę ciała na co dzień?

Masz problem z okrągłymi plecami? Wiemy, jak Ci pomóc. Sprawdź naszą listę, jak przestać się garbić!
Czytaj więcej
DLA UMYSŁUWELLNESS

Palo santo, biała szałwia i kadzidełka - od czego zacząć swoją przygodę z kadzeniem?

Kadzenie to twoje nowe hobby, ale nie wiesz, po jakie kadzidło sięgnąć? Bez obaw – oto najlepsze rośliny i zioła dla początkujących!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *