Feedfit > WELLNESS > DLA UMYSŁU > Jak sportowcy powinni zadbać o swój stan psychiczny?
DLA UMYSŁUWELLNESS

Jak sportowcy powinni zadbać o swój stan psychiczny?

Foto: Freepik

Artykuł sponsorowany

Popularne powiedzenie mówi: w zdrowym ciele, zdrowy duch. Jednak kwestia zdrowia psychicznego nie jest wcale tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Psychologia to niezwykle skomplikowana, ale również fascynująca dziedzina nauki, która pomaga nam funkcjonować w odpowiedni sposób. Dbanie o dobry stan swojego umysłu i psychiki jest kluczem do dobrych wyników w sporcie. Warto zatem dbać o swój stan psychiczny tak samo, jak o stan fizyczny. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Dobranie dyscypliny sportu pod swoją osobowość

Jeśli kochasz przebywać z ludźmi, współpraca z innymi Cię napędza i ładujesz swoje baterie dzięki energii, która otrzymujesz od osób dookoła siebie, prawdopodobnie jesteś ekstrawertykiem. Osoby z cechami ekstrawertyka są bardzo żywiołowe, nie przeszkadza im bycie w centrum uwagi, a nawet to lubią. Jeżeli możesz określić się, jako rozgadanego, towarzyskiego optymistę, najlepiej odnajdziesz się w sportach zespołowych, zwłaszcza takich, które wymagają dużo ruchu. Piłka nożna, koszykówka czy hokej na trawie mogą okazać się Twoim żywiołem. Wszystko dlatego, że ekstrawertycy mają łatwość w nawiązywaniu współpracy, szybkim rozwiązywaniu problemów oraz szukaniu pozytywów. Dzięki tym cechom członkowie drużyny dążą do zwycięstwa i nie tracą motywacji do ostatnich chwil gry.

Z kolei introwertyk dużo lepiej odnajdzie się w sportach indywidualnych. To osoba, która charakteryzuje się dużo bardziej analitycznym i ostrożnym postępowaniem. Mają bardzo głęboko rozwinięty świat wewnętrzny, w którym przeżywają dużą część swoich akcji. Podejmowanie decyzji introwertycy opierają na własnych przekonaniach i wartościach, przez co bardzo trudno jest im współpracować w dużej grupie. Ta charakterystyka sprawia, że sporty indywidualne, takie jak lekkoatletyka, kolarstwo, tenis ziemny czy gimnastyka mają szansę okazać się konikiem introwertycznej osoby. Introwertycy często cenią sobie bliski kontakt z przyrodą, dlatego wybierają też jeździectwo.

Zdrowie organizmu kluczem do szczęścia

Kontuzja lub choroba, która nie pozwala sportowcowi na uprawianie ukochanej dyscypliny, może prowadzić do przygnębienia, stanów depresyjnych oraz właściwej depresji. Regularne badania i dbanie o swoje ciało mogą pomóc Ci uniknąć chorób psychicznych, wywołanych złym stanem zdrowia, Chorobą, która może dotknąć Cię, jako sportowca, jest tężyczka. Występuje ona w formie jawnej oraz utajonej i jest poważną chorobą neurologiczną, którą jednak można bardzo skutecznie leczyć. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, jak mrowienie rozchodzące się od palców do całego ciała, częste napięcie i skurcze mięśni lub bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, pamięci i koncentracji oraz spadek siły w mięśniach, pomóc może Ci neurolog.

Wizyta u lekarza specjalisty dla wielu osób często wiąże się ze stresem, ale badania neurologicznego nie trzeba się bać….

Opublikowany przez PsychoMedic.pl Czwartek, 2 sierpnia 2018

Badanie neurologiczne i szybka diagnoza pozwala na skuteczne wyleczenie tężyczki i powrót do zdrowia oraz formy. Wszelkie inne choroby czy kontuzje utrudniające treningi również postaraj się wyleczyć jak najszybciej. Co prawda depresji nie wyleczysz bieganiem, lecz możesz się jej nabawić przez długotrwałą przerwę w aktywności fizycznej. Dzieje się tak, ponieważ podczas uprawiania sportu wydzielają się endorfiny, czyli m.in. serotonina, oksytocyna i dopamina, od których niejako uzależnia się mózg. Ich niedobór może prowadzić do chorób.

Sport to zdrowie i bez dwóch zdań warto go uprawiać. Nie wolno jednak zapominać, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie ciała. Dlatego dbaj o swój umysł tak samo, jak o formę fizyczną i nie zaniedbuj sygnałów, które wysyła Ci Twój mózg.

Artykuły

Przyszły filmoznawca, miłośniczka czworonogów i muzyki jazzowej. Od lat zafascynowana jogą i tańcem. Wolne chwile spędza ze swoimi zwierzętami - psem i świnkami morskimi.
Aleksandra Nowak
Polecane wpisy
DLA UMYSŁU

Jesień i zima w zgodzie z naturą, czyli jak zachować dobrą kondycję psychofizyczną podczas pochmurnych i deszczowych dni

Czy jesień i zima mogą być przyjemne? Jak najbardziej! Oto sprawdzone sposoby na pochmurne dni.
Czytaj więcej
DLA CIAŁAWELLNESS

Jak dbać o prawidłową postawę ciała na co dzień?

Masz problem z okrągłymi plecami? Wiemy, jak Ci pomóc. Sprawdź naszą listę, jak przestać się garbić!
Czytaj więcej
DLA UMYSŁUWELLNESS

Palo santo, biała szałwia i kadzidełka - od czego zacząć swoją przygodę z kadzeniem?

Kadzenie to twoje nowe hobby, ale nie wiesz, po jakie kadzidło sięgnąć? Bez obaw – oto najlepsze rośliny i zioła dla początkujących!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *