Feedfit > WELLNESS > DLA CIAŁA > Pięć alternatyw dla jogi, o których warto wiedzieć
DLA CIAŁAWELLNESS

Pięć alternatyw dla jogi, o których warto wiedzieć

Foto: Freepik

Regularne uprawianie jogi przynosi mnóstwo korzyści – smukła sylwetka i nieporównywalnie lepsze samopoczucie to dopiero początek listy zalet, która imponuje długością. Zdarza się jednak, że po jakimś czasie zaczyna nas ona nużyć, dlatego zaczynamy szukać innych aktywności. Które z nich mają z jogą najwięcej wspólnego?

W ostatnim czasie joga zdecydowanie zyskała na popularności wśród kobiet w każdym wieku – to świetny pierwszy krok ku wprowadzeniu w życie istotnych zmian. Każdy miłośnik ćwiczeń zdaje sobie sprawę, że to właśnie aktywność fizyczna niejednokrotnie okazuje się kluczem do sukcesu na wielu polach. We wszystkim, co robimy, równie ważna jak regularność jest różnorodność i joga nie stanowi tu wyjątku. Warto zapoznać się jednak z ćwiczeniami, które mogą posłużyć za ciekawą alternatywę.

Znakomicie w roli zamiennika sprawdzi się pilates. Ten kompleksowy trening nie tylko dostarczy zupełnie nowych wrażeń, lecz również zaangażuje dosłownie wszystkie mięśnie (szczególnie pleców i brzucha). Inspirowany elementami jogi, ćwiczeń siłowych oraz baletu system ćwiczeń fizycznych ma na celu przede wszystkim zwiększenie świadomości własnego ciała, a także wzmocnienie jego centralnej części. To idealny wybór dla tych, którzy na co dzień prowadzą siedzący tryb życia – przy regularnych ćwiczeniach można pozbyć się wielu dolegliwości kręgosłupa. Dodatkowo pilates zapewnia tak potrzebną chwilę wyciszenia i relaksu, podczas której problemy dnia codziennego odchodzą na dalszy plan.

Kolejną popularną alternatywą dla jogi jest powstały przed zaledwie kilkunastoma laty bodyart. Pozwoli on m.in. na uzyskanie zarówno równowagi psychicznej, jak i fizycznej, stały rozwój siłowy, czy zwiększenie elastyczności. Bodyart nastawiony jest przede wszystkim na połączenie treningu z odpoczynkiem, dzięki czemu stanowi on świetną opcję dla tych, którzy czują potrzebę odzyskania świadomości własnego ciała. Brzmi znajomo? Pilates i bodyart mają bowiem ze sobą wiele wspólnego. Smukła sylwetka to jedynie dodatek do uzyskanego podczas ćwiczeń spokoju ducha i nowego spojrzenia na własne możliwości.

Akrobatyka jest prawdopodobnie najbardziej zbliżonym do klasycznej jogi zamiennikiem, jeśli chodzi o uzyskiwane efekty. Uczyni nasze ciało gibkim i elastycznym, ale jednocześnie podczas ćwiczeń unikniemy monotonności i statyczności, które stanowią nieodłączną część jogi. Dodatkowo akrobatyka gwarantuje niebywały wręcz rozwój pod kątem motorycznym. Wykonywanie przewrotów, skoków na trampolinie i szerokiego wachlarzu innych figur będzie bezcennym wstępem do uprawiania każdej dyscypliny sportu.

Jeśli uznamy, że dotychczasowe alternatywy nie są dla nas, być może warto skierować swoją uwagę ku baletowi lub tańcowi współczesnemu. Ten pierwszy wzmocni śródstopie, poprawi posturę oraz nada naszym ruchom niebywałej płynności. Pomimo że figury baletowe do łatwych nie należą i szczególnie na początku mogą przysporzyć wielu trudności, ich utrzymanie uczy ogromnej samodyscypliny, a także zwiększa koncentrację podczas codziennych zajęć. Ci, którzy nie przepadają za sztywnymi zasadami obecnymi w balecie, świetnie odnajdą się natomiast w tańcu współczesnym. Łączy on w sobie techniki oraz kroki rozmaitych stylów tanecznych i jest pozbawiony określonych reguł, jeśli chodzi o ustawienie ciała tancerza, dzięki czemu można rozpatrywać go także w kategoriach dobrej zabawy. Taniec współczesny będzie miał nieoceniony wpływ zarówno na naszą sylwetkę, jak i pewność siebie.

Filologia angielska i sport to dwie jego największe pasje. Wolne chwile stara się spędzać aktywnie, aczkolwiek nie gardzi także wartościową literaturą.

Polecane wpisy

DLA UMYSŁUWELLNESS

Korzyści i wyzwania terapii online w dobie cyfryzacji

Artykuł przedstawia korzyści i wyzwania związane z terapią online w świecie cyfryzacji. Zgłębiaj techniki terapeutyczne, przeglądaj przykłady, dowiedz się, jak to zmienia sektor zdrowia.
Czytaj więcej
DLA CIAŁAWELLNESS

Jakie zalety ma masaż gorącą czekoladą?

Masaż gorącą czekoladą to nie tylko przyjemna forma relaksacji, ale także terapia, która oferuje liczne zalety zdrowotne.
Czytaj więcej
DLA CIAŁAWELLNESS

Odpoczynek w towarzystwie gorącego słońca. Co spakować?

Zbliżające się wielkimi krokami lato oznacza coraz bliższy sezon wyjazdów urlopowych.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *