Feedfit > WELLNESS > DLA CIAŁA > Sprawdzone techniki relaksacyjne dla ciała i umysłu
DLA CIAŁADLA UMYSŁUWELLNESS

Sprawdzone techniki relaksacyjne dla ciała i umysłu

Foto: Freepik

Bycie głową rodziny to praca na cały etat, a bycie głową rodziny w XXI wieku to sprawdzony przepis na stres. Mało czasu na odpoczynek, ciągły wyścig z deadline’m, szef pytający o prezentację o 4:00 rano… Brzmi znajomo? To znak, że potrzebujesz relaksu. Te techniki możesz wykonać, gdzie chcesz i kiedy chcesz. Spróbuj!

Zresetuj się

Ciągła gonitwa jest przytłaczająca i bardzo często mamy wrażenie, że z niczym się nie wyrabiamy. To zaczyna nas stresować, więc jeszcze mniej jesteśmy w stanie zrobić i ostatecznie kończymy z niewykonaną pracą oraz stresem. Żyjąc w miejskim hałasie czy wiejskim rozgardiaszu, moment, w którym skierujemy swoją uwagę tylko na siebie, może być zbawienny.

Zresetowanie się jest bardzo modnym słowem, które jednak dobrze oddaje tę technikę. Zatrzymaj się, zacznij głęboko oddychać, skup się tylko na oddechu. Posłuchaj ulubionej muzyki. Znajdź chwilę, aby popatrzeć przez okno. Usiądź wygodnie na kanapie albo wyjdź na powietrze. Wykonaj jeszcze kilka głębokich wdechów. Policz do 10. Zanim się zorientujesz, wróci spokój, przestaniesz myśleć o pracy, choćby na te parę minut.

Wyraź siebie

W każdym z nas siedzi dusza artysty. Napisz o swoich lękach i trudnościach. Zacznij wykonywać prace ręczne – podobno szalików nigdy dość. Robienie na drutach/szydełku, wyszywanie, haftowanie, scrapbooking, garncarstwo albo tworzenie kolaży. Dobrym pomysłem będzie też rysowanie karykatur – np. niemiłego szefa albo niecierpliwego klienta, którego wyjątkowo nie wzbudza Twojej sympatii. Moment, kiedy zgnieciesz kartkę, będzie wyzwalający. Zwłaszcza jeżeli za każdym razem, gdy spojrzysz na szefa czy klienta, będziesz widział tę karykaturę.

Zacznij ćwiczyć

Współcześnie nawet na sen jest zdecydowanie za mało czasu, więc w jaki sposób wygospodarować chociaż kilka minut na trening? Wracając do domu, wejdź po schodach na najwyższe piętro swojego budynku, a następnie zejdź do swojego mieszkania. Mieszkasz na 10 piętrze? Wejdź tak wysoko, jak dasz radę. Masz domek jednorodzinny? Zaparkuj samochód dalej niż zazwyczaj. Nawet krótki spacer może sprawić, że poczujemy się lepiej.

A co, jeśli mamy czas na trening? Zapisz się na zajęcia zorganizowane. Dzięki temu motywacja pojawi się wraz z poczuciem obowiązku albo ze skąpstwem – wydać kilkaset złotych na kurs i na niego nie przychodzić? To prawdziwe marnotrawstwo.

Zapisz się na zajęcia, które pozwolą Ci się porządnie zmęczyć, jak np. boks albo takie, które będą dla ciebie wyzwaniem, jak choćby wspinaczka. Każda z tych opcji pozwoli Ci się rozluźnić i sprawi, że po treningu poczujesz się znakomicie.

Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach, aby korzystać z tak wymagających zajęć, to joga będzie lepszym wyborem. Każda z pozycji (asan) wymaga ogromnego samozaparcia i kontroli własnego ciała, która połączona ze spokojnym, miarowym oddechem sprawi, że każdy, kto wytrwa pierwszy tydzień, zauważy przemianę – ciała, jak i ducha.

Foto wyróżniające: Endymion2000, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Uważa, że najlepsze efekty daje sport uprawiany w dobrym towarzystwie. Z tego powodu na ściankę wspinaczkową chodzi z zaufanym partnerem, a jogę uprawia tylko w swoim ulubionym klubie. Dla niej dobra zabawa to podstawa każdej aktywności!

Polecane wpisy

DLA CIAŁAZDROWIE

Kawa czy herbata — który napój jest lepszy?

Każdego dnia miliony ludzi na całym świecie zaczyna dzień od filiżanki kawy lub herbaty. Który napój jest lepszy? Czy kawa pobudza bardziej niż herbata? Czy herbata ma lepsze właściwości zdrowotne niż kawa? W tym artykule omówimy wady i zalety każdego z tych napojów oraz zbadamy, co mówią najnowsze badania na temat ich wpływu na zdrowie.
Czytaj więcej
DLA CIAŁAWELLNESS

Masaż leczniczy – kompleksowa terapia dla Twojego ciała

Masaż leczniczy to jedna z najstarszych metod leczenia i relaksu. Jego korzenie sięgają starożytności, a dziś jest powszechnie stosowany jako skuteczna metoda terapii dla wielu dolegliwości fizycznych.
Czytaj więcej
WELLNESS

Czy wellbeing w firmie jest ważne?

Wellbeing, czyli dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne, stało się w ostatnich latach coraz bardziej popularnym tematem w kontekście pracy i biznesu. Wraz z wzrostem zainteresowania kwestiami związanymi z psychologią i samorozwojem, coraz więcej firm zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest zapewnienie swoim pracownikom dobrych warunków pracy oraz dbanie o ich zdrowie i dobre samopoczucie.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *