Feedfit > WELLNESS > DLA CIAŁA > Zasady prawidłowej regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym
DLA CIAŁATRENINGWELLNESS

Zasady prawidłowej regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym

Foto: Freepik

Chociaż Sylwester już dawno za nami, to wiele osób dalej trzyma się swoich noworocznych postanowień. Jednym z nich była na pewno doskonała sylwetka na lato. Wakacje już się zaczęły, siłownie znów są otwarte, choć zapewne nie wszyscy wytrwali w swoim postanowieniu. Jednak trening to nie wszystko – należy także pamiętać o odpowiedniej regeneracji po treningu.

Rozciąganie

Bardzo ważnym elementem każdej regeneracji jest każdorazowa rozgrzewka i rozciąganie. O ile rozgrzewka wydaje się w pełni uzasadniona i wpojona na lekcjach WF-u, o tyle rozciąganie po treningu nie jest już takie oczywiste i wielu początkujących często uznaje ją za stratę czasu. A to właśnie dzięki końcowej fazie treningu – rozciąganiu – jesteśmy w stanie uniknąć zakwasów i bólu mięśni. Wystarczy przeznaczyć na rozciąganie zaledwie 10 minut. Kilka ćwiczeń na każdą partię ciała w zupełności wystarczy.

Dodatkowo rozciąganie pozwala odzyskać energię, wyciszyć się i odprężyć, a także poprawia koordynację ruchową, krążenie, siłę mięśni, wzmacnia ścięgna i likwiduje napięcie w ciele.

Relaks dla zmysłów

Nic nie odpręża tak dobrze jak ciepły prysznic. Zostawi po sobie uczucie ulgi i odprężenia, którego napięte mięśnie będą bardzo potrzebować. Dodatkowo nieodłącznym elementem każdego treningu jest pot. Nikt nie lubi lepiącego się do ciała podkoszulka. I tutaj szybki prysznic okazuje się błogosławieństwem. Wystarczy kilka chwil, aby poczuć się lepiej.

Następnym krokiem jest nawilżenie. Po wysiłku nasza skóra jest bardzo chłonna, więc nie ma lepszego momentu niż ten, aby zaopatrzyć się w składniki zawarte w kremach i balsamach. Jeżeli spieszysz się do pracy, wybierz preparat, który łatwo się wchłonie np. w spreju lub delikatny balsam. Jeżeli masz ochotę zrelaksować się w domu po ciężkiej pracy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać krem czy masło do ciała. Warto także zaopatrzyć się w kosmetyki spalające tłuszcz. Należy wybierać takie, które zawierają: kofeinę, karnitynę, algi, masło roślinne czy nierafinowane oleje.

Domowe spa to najlepszy sposób na poprawienie kondycji swojej skóry i organizmu, pomoże nam w tym zwykła domowa kąpiel z…

Opublikowany przez Dorotę Gracz Piątek, 14 maja 2021

Nie należy zapominać też o włosach, które po treningu również potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Po każdym treningu warto umyć włosy, aby pozbyć się z nich nagromadzonego potu i brudu.

Na sam koniec masaż. Delikatne koliste ruchy z całą pewnością rozluźnią nasze mięśnie. Jednak masaż warto zrobić z dobrej jakości oliwką, która rozgrzeje nasze mięśnie i ujędrni skórę.

Naładowanie baterii

Po wysiłku fizycznym najlepiej będzie się zrelaksować przy ulubionej herbacie lub świeżo wyciskanym soku. Nie pozostaje już nic innego, jak zredukować stres wywołany ciężkim dniem w pracy czy poza nią, bo takie się zdarzają i to częściej niż byśmy chcieli. Dobrze zająć się tym, co będzie dobre dla naszego samopoczucia, ponieważ dzięki takim drobnostkom będziemy miały siłę na kolejny dzień.

Regeneracja po wysiłku fizycznym jest niezmiernie ważna i odgrywa kluczową rolę w każdym dobrze opracowanym planie…

Opublikowany przez GymBeam Niedziela, 27 czerwca 2021

Foto wyróżniające: Freepik

Uważa, że najlepsze efekty daje sport uprawiany w dobrym towarzystwie. Z tego powodu na ściankę wspinaczkową chodzi z zaufanym partnerem, a jogę uprawia tylko w swoim ulubionym klubie. Dla niej dobra zabawa to podstawa każdej aktywności!

Polecane wpisy

TRENING

Wielofunkcyjne narzędzie treningowe dla wzmocnienia całego ciała, czyli kettlebell

Regularny trening z kettlebellem przynosi korzyści w postaci wzmocnienia mięśni. Już dziś poznaj zalety korzystania z tego urządzenia.
Czytaj więcej
DLA CIAŁAZDROWIE

Kawa czy herbata — który napój jest lepszy?

Każdego dnia miliony ludzi na całym świecie zaczyna dzień od filiżanki kawy lub herbaty. Który napój jest lepszy? Czy kawa pobudza bardziej niż herbata? Czy herbata ma lepsze właściwości zdrowotne niż kawa? W tym artykule omówimy wady i zalety każdego z tych napojów oraz zbadamy, co mówią najnowsze badania na temat ich wpływu na zdrowie.
Czytaj więcej
DLA CIAŁAWELLNESS

Masaż leczniczy – kompleksowa terapia dla Twojego ciała

Masaż leczniczy to jedna z najstarszych metod leczenia i relaksu. Jego korzenie sięgają starożytności, a dziś jest powszechnie stosowany jako skuteczna metoda terapii dla wielu dolegliwości fizycznych.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *