Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Na pewno wiesz, że organizm każdego człowieka składa się z wielu narządów wewnętrznych, które wzajemnie na siebie oddziałują. Jeśli chodzi o nerki – jest to narząd dość mocno podatny na choroby, które mogą być skutecznie leczone tylko przy zastosowaniu odpowiednich metod leczenia i analizowania schorzenia. Zadbaj o sobie zdrowie i dowiedz się, jakie badania diagnostyczne pozwalają wykryć choroby nerek we wczesnych stadiach ich rozwoju.
Specjaliści z zakresu medycyny wskazują na kilka popularnych chorób nerek, które wymagają szybkiego zareagowania i wykrycia źródła problemu. Uszkodzenia mechaniczne nerek, przewlekłe choroby oraz śródmiąższowe zapalenie nerek to problemy podwyższonego ryzyka. Badanie poziomu kreatyniny to jeden z najskuteczniejszych sposobów, pozwalających na wczesną diagnostykę chorób nerek.
Jakie są najpopularniejsze choroby nerek?
Obecnie wyróżniamy co najmniej kilka popularnych schorzeń, które dotykają nerek zarówno młodych osób, jak i tych w podeszłym wieku. Te, które wykrywane są najczęściej, to:
- ostre uszkodzenie nerek – w tym przypadku objawy są podobne do sepsy, zatorowości płucnej oraz krwotoku wewnętrznego.
- przewlekła choroba nerek – przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, natomiast po czasie może nagle pojawić się niedokrwistość oraz trudności
w koncentracji i nieprzyjemny posmak w ustach. Częste wymioty również mogą być wskazaniem, że z nerkami dzieje się coś niedobrego. - schyłkowa niewydolność nerek – to po prostu zaawansowana choroba, która dotyczy bezpośrednio zaburzeń w układzie krążenia, skóra staje się blada, natomiast może pojawić się także nadciśnienie tętnicze.
- choroba kłębuszka nerkowego – to grupa schorzeń, która ma różne objawy. Są to przede wszystkim: obrzęki, nadciśnienie tętnicze, krwiomocz oraz białkomocz.
Diagnostyka nerek i narządów wewnętrznych – jakie badania należy wykonać?
Oczywiście badanie kreatyniny to dobry początek diagnostyki chorób nerek. Istnieją też inne badania diagnostyczne, które pozwalają na wykrywanie zarówno schorzeń tego narządu, jak
i wielu innych. Kilka z nich to:
- ogólne badanie moczu,
- badanie stężenia fosforanów, potasu, wapnia, kwasu moczowego i mocznika,
- morfologia,
- USG,
- RTG.
To oczywiście najpopularniejsze badania, które wykonuje się w placówkach medycznych, by jak najszybciej zdiagnozować problemy z nerkami i innymi narządami wewnętrznymi. Jeśli wolisz nie ryzykować i chcesz utrzymać swój stan zdrowia na jak najlepszym poziomie – lepiej odwiedzaj regularnie specjalistów i wykonuj badania diagnostyczne, które pozwalają na wczesne wykrycie problemu.
Jak zapobiegać chorobom nerek?
Profilaktyka w przypadku chorób nerek, układu moczowego i innych narządów jest bardzo podobna. Przede wszystkim zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietę, pij dużo wody oraz unikaj leków nefrotoksycznych. Nigdy nie ignoruj też niepokojących objawów oraz natychmiastowo konsultuj z lekarzem wszelkie podejrzenia występowania nowej choroby. Pamiętaj
– przynajmniej raz do roku wykonaj profilaktyczne badania diagnostyczne, a wykryjesz groźne choroby odpowiednio wcześnie.
Fot.: materiał prasowy Klienta.