Feedfit > ZDROWIE > Choroby nerek i innych narządów wewnętrznych – jakie badania warto wykonać?
ZDROWIE

Choroby nerek i innych narządów wewnętrznych – jakie badania warto wykonać?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Na pewno wiesz, że organizm każdego człowieka składa się z wielu narządów wewnętrznych, które wzajemnie na siebie oddziałują. Jeśli chodzi o nerki – jest to narząd dość mocno podatny na choroby, które mogą być skutecznie leczone tylko przy zastosowaniu odpowiednich metod leczenia i analizowania schorzenia. Zadbaj o sobie zdrowie i dowiedz się, jakie badania diagnostyczne pozwalają wykryć choroby nerek we wczesnych stadiach ich rozwoju.

Specjaliści z zakresu medycyny wskazują na kilka popularnych chorób nerek, które wymagają szybkiego zareagowania i wykrycia źródła problemu. Uszkodzenia mechaniczne nerek, przewlekłe choroby oraz śródmiąższowe zapalenie nerek to problemy podwyższonego ryzyka. Badanie poziomu kreatyniny to jeden z najskuteczniejszych sposobów, pozwalających na wczesną diagnostykę chorób nerek.

Jakie są najpopularniejsze choroby nerek?

Obecnie wyróżniamy co najmniej kilka popularnych schorzeń, które dotykają nerek zarówno młodych osób, jak i tych w podeszłym wieku. Te, które wykrywane są najczęściej, to:

 • ostre uszkodzenie nerek – w tym przypadku objawy są podobne do sepsy, zatorowości płucnej oraz krwotoku wewnętrznego.
 • przewlekła choroba nerek  – przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, natomiast po czasie może nagle pojawić się niedokrwistość oraz trudności
  w koncentracji i nieprzyjemny posmak w ustach. Częste wymioty również mogą być wskazaniem, że z nerkami dzieje się coś niedobrego.
 • schyłkowa niewydolność nerek – to po prostu zaawansowana choroba, która dotyczy bezpośrednio zaburzeń w układzie krążenia, skóra staje się blada, natomiast może pojawić się także nadciśnienie tętnicze.
 • choroba kłębuszka nerkowego – to grupa schorzeń, która ma różne objawy. Są to przede wszystkim: obrzęki, nadciśnienie tętnicze, krwiomocz oraz białkomocz.

Diagnostyka nerek i narządów wewnętrznych – jakie badania należy wykonać?

Oczywiście badanie kreatyniny to dobry początek diagnostyki chorób nerek. Istnieją też inne badania diagnostyczne, które pozwalają na wykrywanie zarówno schorzeń tego narządu, jak
i wielu innych. Kilka z nich to:

 • ogólne badanie moczu,
 • badanie stężenia fosforanów, potasu, wapnia, kwasu moczowego i mocznika,
 • morfologia,
 • USG,
 • RTG.

To oczywiście najpopularniejsze badania, które wykonuje się w placówkach medycznych, by jak najszybciej zdiagnozować problemy z nerkami i innymi narządami wewnętrznymi. Jeśli wolisz nie ryzykować i chcesz utrzymać swój stan zdrowia na jak najlepszym poziomie – lepiej odwiedzaj regularnie specjalistów i wykonuj badania diagnostyczne, które pozwalają na wczesne wykrycie problemu. 

Jak zapobiegać chorobom nerek?

Profilaktyka w przypadku chorób nerek, układu moczowego i innych narządów jest bardzo podobna. Przede wszystkim zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietę, pij dużo wody oraz unikaj leków nefrotoksycznych. Nigdy nie ignoruj też niepokojących objawów oraz natychmiastowo konsultuj z lekarzem wszelkie podejrzenia występowania nowej choroby. Pamiętaj
– przynajmniej raz do roku wykonaj profilaktyczne badania diagnostyczne, a wykryjesz groźne choroby odpowiednio wcześnie.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Polecane wpisy

ZDROWIE

Najnowsze odkrycia w dziedzinie medycyny regeneracyjnej: Terapie komórkowe i regeneracja tkanek

Najnowsze odkrycia w medycynie regeneracyjnej: terapie komórkowe i regeneracja tkanek. Rewolucja w leczeniu chorób i uszkodzeń.
Czytaj więcej
ZDROWIE

Spermidyna: Cenny związek chemiczny o wszechstronnym zastosowaniu

Spermidyna: wszechstronny związek chemiczny z potencjałem w zdrowiu, kosmetyce i żywności. Odkryj jej fascynujące właściwości!
Czytaj więcej
ZDROWIE

Zioła na cholesterol – naturalne wsparcie dla Twojego zdrowia

: Zioła na cholesterol – naturalne wsparcie dla Twojego serca! Poznaj moc natury i obniżaj poziom cholesterolu w sposób przyjemny i skuteczny.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *