Jak leczyć chrapanie?
ZDROWIE

Jak leczyć chrapanie?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Chrapanie jest dość powszechnym zjawiskiem. To nocne zaburzenie oddychania mające negatywny wpływ na jakość snu, a tym samym samopoczucie w ciągu dnia. Może być również objawem groźnej choroby, jaką jest obturacyjny bezdech senny (OBS), który nieleczony jest zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia. Dlaczego chrapiemy i w jaki sposób leczyć to zaburzenie? Odpowiedź poniżej!

Co to jest chrapanie?

Chrapanie to uciążliwy dźwięk pojawiający się podczas snu. Spowodowany jest drganiami rozluźnionych i wiotkich mięśni podniebienia miękkiego, języczka oraz migdałków podniebiennych w momencie przechodzenia przez nie wydychanego powietrza.

Przyczyny chrapania

Chrapanie ma zawsze jakąś przyczynę i może być spowodowany różnymi czynnikami. Należą do nich:

  • skrzywienie przegrody nosowej,
  • powiększone migdały oraz przerost języczka,
  • przerost małżowin nosowych,
  • polipy,
  • nadwaga,
  • mała i cofnięta kość żuchwy,
  • siedzący tryb życia,
  • alkohol i papierosy.

Wszystkie te nieprawidłowości można, a nawet trzeba leczyć. Chrapanie zakłóca normalny tryb snu i powoduje, że odpoczynek nie jest wystarczający. Zmęczenie wpływa negatywnie na jakość pracy oraz zdolność prowadzenia pojazdów.

Co zrobić, żeby nie chrapać? I czy są na to dobre metody?

Domowe sposoby na chrapanie

Częstą przyczyną chrapania jest nieodpowiedni styl życia. Dlatego, zanim zdecydujemy się pójść do lekarza, warto się zastanowić, które z naszych nawyków mogą być odpowiedzialne za chrapanie w nocy. Oto kilka podpowiedzi:

  1. Zmiana pozycji spania ze spania na plecach na pozycję boczną.
  2. Odpowiednia poduszka, czyli taka, która dopasowuje się do kształtu głowy.
  3. Zmniejszenie masy ciała powoduje, że tłuszcz odkładający się na szyi przestaje naciskać na gardło.
  4. Wyleczenie infekcji u osób, u których chrapanie pojawia się, tylko w okresie wzmożonych infekcji spowoduje, że chrapanie ustąpi samoistnie.
  5. Zrezygnowanie z używek takich jak alkohol czy papierosy na pewno poprawi jakość snu, ograniczając chrapanie.

Diagnozowanie chrapania

Jeśli laryngolog po wstępnym badaniu przy użyciu endoskopu oraz po wywiadzie medycznym wykluczy przerost migdałków podniebiennych, krzywą przegrodę nosową, czy niedrożność przewodów nosowych, może zlecić takie badania:

  • Tomografia komputerowa 3D umożliwia sprawdzenie drożności nosa i gardła. Obraz 3D uwidacznia nieprawidłowości, które mogą być przyczyną chrapania. Badanie to pozwala odtworzyć drogę, jaką pokonuje powietrze do płuc.
  • Badanie polisomnograficzne jest wykonywane w trakcie snu. Pacjent musi spędzić w klinice całą noc podpięty do aparatury, która monitoruje wszystkie procesy zachodzące od momentu zasypiania do całkowitego wybudzenia. W trakcie tego badania można wykryć czy pacjent cierpi na bezdech senny.
  • Badanie fiberoskopowe polega na wprowadzeniu do nosa i jamy nosowo-gardłowej oraz innych części górnych dróg oddechowych fiberoskopu zakończonego kamerą. Badanie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.
  • Rynomanometria to badanie polegające na pomiarze oporów w jamie nosowej występujących podczas wdychania i wydychania powietrza. W nozdrzu umieszczona zostaje sonda pomiarowa, a następnie pacjent zakłada maskę połączoną z urządzeniem mierzącym przepływ powietrza.
Tomografia komputerowa jednym ze sposobów diagnozowania chrapania
Fot.:MART PRODUCTION/pexels.com

Chrapanie i bezdech senny- leczenie

Skuteczne leczenie chrapania wymaga dokładnej diagnostyki. Jeżeli przyczyną chrapania są wady anatomiczne górnych dróg oddechowych, takie jak skrzywiona przegroda nosowa, przerost języczka czy podniebienia miękkiego oraz polipy nosa i przerośnięte migdałki konieczne będzie chirurgiczna ich korekta.

Zmiana stylu życia może pomóc w wyeliminowaniu chrapania. Unormowanie wagi ciała, zwiększenie aktywności fizycznej, czy rezygnacja z używek to istotny element terapii.

Czym jest bezdech senny?

Chrapaniu bardzo często towarzyszą bezdechy senne. Obturacyjny bezdech senny (OBS) to częste i nawracające się przerwy w oddychaniu trwające dłużej niż 10 sekund. OBS jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia. Może powodować takie choroby jak: zaburzenia rytmu serca, wysokie ciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2, udar mózgu, zawał serca oraz insulinoodporność.

W leczeniu chrapania i bezdechu sennego w stopniu łagodnym i umiarkowanym zalecana jest plastykę podniebienia miękkiego oraz łuków podniebiennych. Za pomocą specjalnych elektrod wprowadzonych w podniebienie, niszczy się tkankę, tworząc bliznę, która usztywnia podniebienie.

Snoreplastyka to kolejna metoda leczenia chrapania. Polega ona na wstrzyknięciu specjalnego leku podśluzówkowo w miejsce podniebienia miękkiego, które zostaje usztywnione, a tym samym zmniejsza się jego podatność na wibracje.

Popularną metodą i najskuteczniejszą w walce z chrapaniem i bezdechem sennym są specjalne maski CPAP. Aparat CPAP składa się z systemu wtłaczającego dodatnie ciśnienie w drogi oddechowe, maski oraz podłączonej do niej elastycznej rurki. Dostarczane powietrze wspomaga proces oddychania, likwidując epizody bezdechu sennego. 

Skutki nieleczonego chrapania

Nieleczone chrapanie może powodować liczne schorzenia ogólnoustrojowe lub nasilać już te istniejące. Zaliczamy do nich:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • niewydolność serca,
  • udar mózgu,
  • choroby niedokrwienną,
  • poranne bóle głowy,
  • zmęczenie,
  • problemy z pamięcią,
  • nietolerancję glukozy.
Poranne bóle głowy to skutek nieleczonego chrapania i bezdechu sennego
Fot.: Andrea Piacquadio/pexels.com

Nocne chrapanie jest też bardzo niebezpieczne dla kierowców. Zmęczenie, senność i brak koncentracji są często przyczyną wypadków komunikacyjnych.

Chrapanie u dzieci

Chrapanie u dziecka to częsta dolegliwość. Leczenie chrapania w tej grupie wiekowej to przede wszystkim usunięcie przyczyny. Wśród najczęściej występujących należą:

  • Nieprawidłowe migdałki
    Powiększone migdałki lub przerost migdałka gardłowego to główna przyczyna chrapania u dzieci. Nabrzmiały migdał blokuje drogi oddechowe, utrudniając swobodny przepływ powietrza.
  • Skrzywiona przegroda nosowa
    Krzywa przegroda jest zmianą anatomiczną w budowie nosa i wpływa na jego drożność. Objawami, które towarzyszą krzywej przegrodzie nosowej to: uczucie zatkanego nosa, oddychanie przez usta, trudności z oddychaniem podczas snu oraz w trakcie wysiłku fizycznego.
  • Infekcje dróg oddechowych
    Częste i nawracające się infekcje i występujące trudności z pełnym usuwaniem wydzieliny powodują zapalenia. Zatkany nos wymusza oddychanie przez usta.
  • Alergie
    Obrzęk nosa występujący podczas alergii utrudnia przepływ powietrza, powodując chrapanie.
Chrapanie to częsta dolegliwość u dziecka
Fot.: stocksnap.io

Podsumowanie

Najważniejsze jest określenie przyczyny chrapania i dobranie odpowiedniej techniki leczenia. Współczesna medycyna, posiłkując się najnowszą technologią, oferuje szereg skutecznych możliwości walki z chrapaniem. 

Zdjęcie główne: Kampus Production/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kto może skorzystać z EMS?
Kto może skorzystać z EMS?
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat treningu EMS? Przeczytaj koniecznie!
Dieta białkowa – czy każdy może ją stosować?
Dieta białkowa – czy każdy może ją stosować?
Na dietę białkową przechodzi coraz więcej osób. Sprawdź, jakich założeń się trzymać, aby sobie nie zaszkodzić.
Wpływ laserowej korekcji wzroku na aktywność fizyczną
Wpływ laserowej korekcji wzroku na aktywność fizyczną
Dla jednych powrotem do aktywności fizycznej będzie powrót do treningu na basenie albo do pracy w służbach mundurowych, dla innych – po prostu możliwość codziennego krzątania się koło domu. W sformułowaniu “aktywność fizyczna” zawiera się bowiem i nasze amatorskie uprawianie sportu, i sport zawodowy, wyczynowy, ale także codzienny spacer z psem czy sprzątanie.
Ostatnie wpisy