Feedfit > DIETETYKA > ZDROWE ODŻYWIANIE > Jakich produktów potrzebuje nasz mózg? Wypróbuj Dietę MIND i uwolnij swój potencjał!
DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIEZDROWIE

Jakich produktów potrzebuje nasz mózg? Wypróbuj Dietę MIND i uwolnij swój potencjał!

Foto: Freepik

Ludzki umysł wciąż skrywa mnóstwo tajemnic, ale jednego możemy być pewni – nawyki żywieniowe mają wpływ na pracę oraz wydajność naszego mózgu. W związku z tym warto zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami zdrowego odżywiania, które nie tylko korzystnie wpłyną na nasze zdrowie i samopoczucie, ale również pomogą w pełni wykorzystać własne możliwości!

Od zarania dziejów ludzkość zastanawia się, w jaki sposób maksymalnie wykorzystać olbrzymi potencjał drzemiący w mózgu. Naukowcy nie mają wątpliwości – kluczową rolę w kontekście prawidłowej pracy naszego umysłu odgrywa stosowanie na co dzień właściwej diety. Dobrze odżywiony mózg pozwoli nam przez lata cieszyć się nienagannym zdrowiem, z powodzeniem nawiązywać kontakty interpersonalne, a także osiągać sukcesy na ścieżce zawodowej.

W korzystnym dla naszego mózgu jadłospisie fundamentalną kwestią okaże się spożywanie regularnych posiłków, wobec czego jakiekolwiek głodówki absolutnie nie wchodzą w grę. Centralny narząd odpowiedzialny za wykonywanie większości ruchów, pamięć czy emocje nie magazynuje substancji odżywczych, dlatego też musimy na bieżąco dostarczać mu niezbędnego paliwa. Jakie substancje trzeba spożywać, aby wspiąć się na wyżyny swoich możliwości intelektualnych?

Lista prozdrowotnych produktów jest bardzo długa, ale na początek skupmy się na dostarczeniu naszemu mózgowi kilku z nich. Na lepsze i bardziej wydajne myślenie poleca się tłuszcze nienasycone, które znajdziemy np. w rybach morskich, pestkach słonecznika lub pestkach dyni. W celu utrzymania wysokich zasobów energii należy sięgać natomiast po istne paliwo dla mózgu, a więc węglowodany złożone. Regularne spożywanie produktów takich, jak kasza, pełnoziarniste pieczywo, czy fasola sprawi, że dobry nastrój oraz motywacja do działania nigdy nie będą nas opuszczały! Nie zapominajmy przy tym o niezwykle istotnym w każdym sposobie zdrowego odżywiania piciu wody (przynajmniej dwa litry dziennie), a także przyswajaniu znajdujących się w owocach i warzywach antyoksydantów oraz witamin antyoksydacyjnych.

W początkach przygody z właściwym odżywianiem mózgu wydatnie pomoże nam polecana przez ekspertów Dieta MIND oparta na włączeniu do jadłospisu 10 zdrowych produktów, do których należą: zielone warzywa liściaste, warzywa, orzechy, jagody, produkty pełnoziarniste, ryby, drób, oliwa z oliwek oraz… wino. Dieta MIND ogranicza zaś spożywanie czerwonego mięsa, masła, margaryny, sera, ciastek, słodyczy i przetworzonej żywności. Dbając o to, co jemy, zadbamy również o sprawność naszego umysłu!

✅Dziś w cyklu #dietapodlupą omówimy dietę MIND.

🧠 Dieta MIND (tj. Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative…

Opublikowany przez SKN Żywienia Klinicznego Piątek, 26 marca 2021

Artykuły

Filologia angielska i sport to dwie jego największe pasje. Wolne chwile stara się spędzać aktywnie, aczkolwiek nie gardzi także wartościową literaturą.
Piotr Bernacik
Polecane wpisy
DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIE

5 rodzajów kiełków, które zawierają najwięcej wartości odżywczych i witamin

Coroczna rzeżucha na Wielkanoc już Ci nie wystarcza? Wzbogać swój codzienny jadłospis o pozostałe kiełki, które nie tylko smakują, ale również mają zbawienny wpływ na ludzki organizm!
Czytaj więcej
DIETETYKAODCHUDZANIE

Co należy wiedzieć o diecie sokowej?

Zastanawiasz się, jak wygląda przebieg diety sokowej? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym polega i komu polecana jest kuracja oczyszczająca.
Czytaj więcej
DIETETYKA

Zdrowe życie – luksus, na który nie każdego stać?

XXI wiek to przede wszystkim synonim czasów, w którym ludzie starają się być jak najbardziej fit. Zdrowe odżywianie i treningi to tylko kilka sposobów, aby zacząć zdrowy tryb życia. Oczywiście większość z metod nie wymaga od nas dużego wkładu pieniężnego, istnieją jednak takie, które kosztują sporo.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *