Feedfit > DIETETYKA > ZDROWE ODŻYWIANIE > Jakich produktów potrzebuje nasz mózg? Wypróbuj Dietę MIND i uwolnij swój potencjał!
DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIEZDROWIE

Jakich produktów potrzebuje nasz mózg? Wypróbuj Dietę MIND i uwolnij swój potencjał!

Foto: Freepik

Ludzki umysł wciąż skrywa mnóstwo tajemnic, ale jednego możemy być pewni – nawyki żywieniowe mają wpływ na pracę oraz wydajność naszego mózgu. W związku z tym warto zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami zdrowego odżywiania, które nie tylko korzystnie wpłyną na nasze zdrowie i samopoczucie, ale również pomogą w pełni wykorzystać własne możliwości!

Od zarania dziejów ludzkość zastanawia się, w jaki sposób maksymalnie wykorzystać olbrzymi potencjał drzemiący w mózgu. Naukowcy nie mają wątpliwości – kluczową rolę w kontekście prawidłowej pracy naszego umysłu odgrywa stosowanie na co dzień właściwej diety. Dobrze odżywiony mózg pozwoli nam przez lata cieszyć się nienagannym zdrowiem, z powodzeniem nawiązywać kontakty interpersonalne, a także osiągać sukcesy na ścieżce zawodowej.

W korzystnym dla naszego mózgu jadłospisie fundamentalną kwestią okaże się spożywanie regularnych posiłków, wobec czego jakiekolwiek głodówki absolutnie nie wchodzą w grę. Centralny narząd odpowiedzialny za wykonywanie większości ruchów, pamięć czy emocje nie magazynuje substancji odżywczych, dlatego też musimy na bieżąco dostarczać mu niezbędnego paliwa. Jakie substancje trzeba spożywać, aby wspiąć się na wyżyny swoich możliwości intelektualnych?

Lista prozdrowotnych produktów jest bardzo długa, ale na początek skupmy się na dostarczeniu naszemu mózgowi kilku z nich. Na lepsze i bardziej wydajne myślenie poleca się tłuszcze nienasycone, które znajdziemy np. w rybach morskich, pestkach słonecznika lub pestkach dyni. W celu utrzymania wysokich zasobów energii należy sięgać natomiast po istne paliwo dla mózgu, a więc węglowodany złożone. Regularne spożywanie produktów takich, jak kasza, pełnoziarniste pieczywo, czy fasola sprawi, że dobry nastrój oraz motywacja do działania nigdy nie będą nas opuszczały! Nie zapominajmy przy tym o niezwykle istotnym w każdym sposobie zdrowego odżywiania piciu wody (przynajmniej dwa litry dziennie), a także przyswajaniu znajdujących się w owocach i warzywach antyoksydantów oraz witamin antyoksydacyjnych.

W początkach przygody z właściwym odżywianiem mózgu wydatnie pomoże nam polecana przez ekspertów Dieta MIND oparta na włączeniu do jadłospisu 10 zdrowych produktów, do których należą: zielone warzywa liściaste, warzywa, orzechy, jagody, produkty pełnoziarniste, ryby, drób, oliwa z oliwek oraz… wino. Dieta MIND ogranicza zaś spożywanie czerwonego mięsa, masła, margaryny, sera, ciastek, słodyczy i przetworzonej żywności. Dbając o to, co jemy, zadbamy również o sprawność naszego umysłu!

✅Dziś w cyklu #dietapodlupą omówimy dietę MIND.

🧠 Dieta MIND (tj. Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative…

Opublikowany przez SKN Żywienia Klinicznego Piątek, 26 marca 2021

Artykuły

Filologia angielska i sport to dwie jego największe pasje. Wolne chwile stara się spędzać aktywnie, aczkolwiek nie gardzi także wartościową literaturą.
Piotr Bernacik
Polecane wpisy
DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIE

Co powinna zawierać zbilansowana dieta?

Dowiedz się, na czym dokładnie polega zbilansowana dieta oraz jakie produkty spożywcze powinny się w niej znaleźć.
Czytaj więcej
ZDROWIE

Czy osoby chore na astmę słusznie rezygnują z podejmowania aktywności fizycznej?

Chorzy na astmę zazwyczaj starają się unikać wysiłku fizycznego, ale czy słusznie? Przekonaj się sam, czy astma i aktywność fizyczna faktycznie nie idą ze sobą w parze!
Czytaj więcej
DIETETYKAODCHUDZANIE

Dlaczego całkowite eliminowanie tłuszczów z diety to błąd? Wyjaśniamy!

Jesteś na diecie? Rezygnacja z tłuszczu może mieć poważne konsekwencje, zobacz dlaczego!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *