Feedfit > ZDROWIE > Sposoby na wzmocnienie kości u osób aktywnych fizycznie
ZDROWIE

Sposoby na wzmocnienie kości u osób aktywnych fizycznie

Foto: Freepik

Osoby, które dużo trenują, narażają swój organizm na dodatkowe uszkodzenia. Ucierpieć może na tym między innymi układ kostny.

Sport – czy zawsze prowadzi do zdrowia?

Są tacy, którzy głęboko wierzą, że sport nieuchronnie prowadzi do doskonałego zdrowia. Trzeba przyznać, że regularna aktywność fizyczna rzeczywiście przyczynia się do lepszego samopoczucia. Codzienne ćwiczenia zmniejszają także ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Osoba, która lubi ruch, raczej nie musi przejmować się balastem nadprogramowych kilogramów. Jednak nie zawsze jest tak, że sport to zdrowie. Wystarczy zapytać o to zawodowych sportowców, którzy w swoim codziennym życiu muszą stale zmagać się z kontuzjami. Im bardziej niebezpieczny jest dany sport, tym większe ryzyko wystąpienia kontuzji. Szczególnie narażone na uraz są kości. Upadek z dużej wysokości albo zbyt mocne uderzenie – wystarczy chwila nieuwagi i wizyta w szpitalnym oddziale ratunkowym staje się przykrą koniecznością.

Dieta na wzmocnienie kości

Jednym ze sprawdzonych sposobów na wzmocnienie kości, jest odpowiednio zbilansowana dieta, w której znajdują się istotne dla zdrowia substancje odżywcze. Z pewnością jeszcze ze szkoły podstawowej pamiętasz, że głównym budulcem kości jest wapń i to właśnie jego nie może zabraknąć w codziennej diecie. Jeżeli chcesz mieć mocne kości, które będą odporne na złamania, to sięgaj po produkty bogate w:

•  wapń,
•  witaminę D,
•  magnez,
•  fosfor.

Wapń znajdziesz przede wszystkim w przetworach mlecznych i w nasionach słonecznika. Witaminę D pozyskasz z promieni słonecznych, znajdziesz ją także w niektórych gatunkach ryb oraz w jajach. Magnez to przede wszystkim sałata, ciemne pieczywo oraz orzechy. Produkty te są również źródłem fosforu.

Chcesz mieć mocne kości? Unikaj cukru!

Prawidłowo zbilansowana dieta to nie tylko troska o to, aby zapewnić organizmowi dostęp do określonych substancji odżywczych. Musisz także zwrócić uwagę na to, czego nie jeść w trosce o zdrowe i mocne kości. Jedną z najbardziej szkodliwych substancji, po którą niestety sięgamy każdego dnia, jest cukier. Jest on bardzo powszechny w codziennym pożywieniu. Dla wielu osób może to być nie lada zaskoczenie, ale spora dawka cukru znajduje się między innymi w białym pieczywie oraz w wędlinach. Jeżeli chcesz wzmocnić swoje kości, to zrezygnuj też z kolorowych napojów. Możesz dodatkowo ograniczyć słodzenie kawy czy herbaty. Sięgaj po zdrową żywność – zanim jakiś produkt znajdzie się w Twoim koszyku, to koniecznie zapoznaj się z jego etykietą, na której producent ma obowiązek zamieścić skład!

Intensywnie trenujesz? Pamiętaj o regeneracji!

Im intensywniejszy jest wysiłek fizyczny, tym bardziej cierpią na tym kości. Jeżeli przesadzimy z treningiem, to na drugi dzień odbije się to głównie na naszych mięśniach. To one będą nas boleć, informując tym samym, że doszło do ich zakwaszenia – wtedy pora przyjrzeć się intensywności podejmowanego wysiłku fizycznego. Kości nie bolą, a przynajmniej nie od razu.

Nie oznacza to jednak, że podczas intensywnego treningu nie dochodzi w nich do drobnych uszkodzeń. Nadmierne obciążenie treningowe może zakończyć się złamaniem zmęczeniowym – bolesną kontuzją, która goi się przez wiele tygodni. Na złamanie zmęczeniowe narażeni są zwłaszcza biegacze, którzy w niekontrolowany sposób zwiększają tygodniowy kilometraż treningowy. Złamania tego typu często występują także u wspinaczy.

Nie myśl, że ten problem Cię nie dotyczy. Przyjrzyj się dokładnie swoim treningom i zastanów się przez chwilę, czy na pewno nie przesadzasz z ich intensywnością. Jeżeli chcesz wzmocnić kości, to koniecznie zadbaj o to, aby dać swojemu organizmowi czas na regenerację pomiędzy kolejnymi jednostkami treningowymi. Pamiętaj, aby pomiędzy treningami był przynajmniej jeden dzień przerwy, który wykorzystasz na odpoczynek. Trening dał Ci w kość? Zrób sobie kąpiel regeneracyjną, wybierz się na masaż czy na saunę. Aktywność fizyczna ma być przede wszystkim dobrą zabawą, za którą idzie lepsze samopoczucie i dobry stan zdrowia!

Tematu zdrowych kości nigdy za wiele❗️
Przypominamy i podpowiadamy jak zadbać o wzmocnienie kości!⬇️
🔸 systematycznie…

Opublikowany przez Thera-Med Centrum Fizjoterapii i Osteopatii Piątek, 19 czerwca 2020

Z wykształcenia politolog, jednak jej prawdziwą pasją jest aktywny tryb życia - przejechała na rowerze Polskę wzdłuż i wszerz. Każdą wolną chwilę poświęca na górskie wędrówki i coraz ambitniejsze wyzwania sportowe. Z copywritingiem związana od 2015 roku.

Polecane wpisy

ZDROWIE

Rozpoznawanie i leczenie alergii skórnych - przewodnik dla pacjentów prywatnej kliniki alergologicznej

Dowiedz się więcej o rozpoznawaniu i leczeniu alergii skórnych z tego przewodnika. Poznaj metody leczenia stosowane w prywatnych klinikach alergologicznych.
Czytaj więcej
ZDROWIE

Ortopeda – czym się zajmuje i z jakimi objawami się do niego zgłosić?

Ortopeda to specjalista z zakresu schorzeń układu ruchu. Odwiedź go, jeśli doskwiera ci ból kręgosłupa, masz trudności z poruszaniem się, zmagasz się ze stanem zapalnym stawów lub doznałeś kontuzji kolana. Poznaj więcej wskazań do konsultacji ortopedycznej.
Czytaj więcej
ZDROWIE

Alergia pokarmowa a problemy ze strony oczu

Sprawdź, jakie symptomy towarzyszą alergiom pokarmowym oraz w jaki sposób im zaradzić.
Czytaj więcej

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *