Feedfit > ZDROWIE > Sposoby na wzmocnienie kości u osób aktywnych fizycznie
ZDROWIE

Sposoby na wzmocnienie kości u osób aktywnych fizycznie

Foto: Freepik

Osoby, które dużo trenują, narażają swój organizm na dodatkowe uszkodzenia. Ucierpieć może na tym między innymi układ kostny.

Sport – czy zawsze prowadzi do zdrowia?

Są tacy, którzy głęboko wierzą, że sport nieuchronnie prowadzi do doskonałego zdrowia. Trzeba przyznać, że regularna aktywność fizyczna rzeczywiście przyczynia się do lepszego samopoczucia. Codzienne ćwiczenia zmniejszają także ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Osoba, która lubi ruch, raczej nie musi przejmować się balastem nadprogramowych kilogramów. Jednak nie zawsze jest tak, że sport to zdrowie. Wystarczy zapytać o to zawodowych sportowców, którzy w swoim codziennym życiu muszą stale zmagać się z kontuzjami. Im bardziej niebezpieczny jest dany sport, tym większe ryzyko wystąpienia kontuzji. Szczególnie narażone na uraz są kości. Upadek z dużej wysokości albo zbyt mocne uderzenie – wystarczy chwila nieuwagi i wizyta w szpitalnym oddziale ratunkowym staje się przykrą koniecznością.

Dieta na wzmocnienie kości

Jednym ze sprawdzonych sposobów na wzmocnienie kości, jest odpowiednio zbilansowana dieta, w której znajdują się istotne dla zdrowia substancje odżywcze. Z pewnością jeszcze ze szkoły podstawowej pamiętasz, że głównym budulcem kości jest wapń i to właśnie jego nie może zabraknąć w codziennej diecie. Jeżeli chcesz mieć mocne kości, które będą odporne na złamania, to sięgaj po produkty bogate w:

•  wapń,
•  witaminę D,
•  magnez,
•  fosfor.

Wapń znajdziesz przede wszystkim w przetworach mlecznych i w nasionach słonecznika. Witaminę D pozyskasz z promieni słonecznych, znajdziesz ją także w niektórych gatunkach ryb oraz w jajach. Magnez to przede wszystkim sałata, ciemne pieczywo oraz orzechy. Produkty te są również źródłem fosforu.

Chcesz mieć mocne kości? Unikaj cukru!

Prawidłowo zbilansowana dieta to nie tylko troska o to, aby zapewnić organizmowi dostęp do określonych substancji odżywczych. Musisz także zwrócić uwagę na to, czego nie jeść w trosce o zdrowe i mocne kości. Jedną z najbardziej szkodliwych substancji, po którą niestety sięgamy każdego dnia, jest cukier. Jest on bardzo powszechny w codziennym pożywieniu. Dla wielu osób może to być nie lada zaskoczenie, ale spora dawka cukru znajduje się między innymi w białym pieczywie oraz w wędlinach. Jeżeli chcesz wzmocnić swoje kości, to zrezygnuj też z kolorowych napojów. Możesz dodatkowo ograniczyć słodzenie kawy czy herbaty. Sięgaj po zdrową żywność – zanim jakiś produkt znajdzie się w Twoim koszyku, to koniecznie zapoznaj się z jego etykietą, na której producent ma obowiązek zamieścić skład!

Intensywnie trenujesz? Pamiętaj o regeneracji!

Im intensywniejszy jest wysiłek fizyczny, tym bardziej cierpią na tym kości. Jeżeli przesadzimy z treningiem, to na drugi dzień odbije się to głównie na naszych mięśniach. To one będą nas boleć, informując tym samym, że doszło do ich zakwaszenia – wtedy pora przyjrzeć się intensywności podejmowanego wysiłku fizycznego. Kości nie bolą, a przynajmniej nie od razu.

Nie oznacza to jednak, że podczas intensywnego treningu nie dochodzi w nich do drobnych uszkodzeń. Nadmierne obciążenie treningowe może zakończyć się złamaniem zmęczeniowym – bolesną kontuzją, która goi się przez wiele tygodni. Na złamanie zmęczeniowe narażeni są zwłaszcza biegacze, którzy w niekontrolowany sposób zwiększają tygodniowy kilometraż treningowy. Złamania tego typu często występują także u wspinaczy.

Nie myśl, że ten problem Cię nie dotyczy. Przyjrzyj się dokładnie swoim treningom i zastanów się przez chwilę, czy na pewno nie przesadzasz z ich intensywnością. Jeżeli chcesz wzmocnić kości, to koniecznie zadbaj o to, aby dać swojemu organizmowi czas na regenerację pomiędzy kolejnymi jednostkami treningowymi. Pamiętaj, aby pomiędzy treningami był przynajmniej jeden dzień przerwy, który wykorzystasz na odpoczynek. Trening dał Ci w kość? Zrób sobie kąpiel regeneracyjną, wybierz się na masaż czy na saunę. Aktywność fizyczna ma być przede wszystkim dobrą zabawą, za którą idzie lepsze samopoczucie i dobry stan zdrowia!

Tematu zdrowych kości nigdy za wiele❗️
Przypominamy i podpowiadamy jak zadbać o wzmocnienie kości!⬇️
🔸 systematycznie…

Opublikowany przez Thera-Med Centrum Fizjoterapii i Osteopatii Piątek, 19 czerwca 2020

Artykuły

Z wykształcenia politolog, jednak jej prawdziwą pasją jest aktywny tryb życia - przejechała na rowerze Polskę wzdłuż i wszerz. Każdą wolną chwilę poświęca na górskie wędrówki i coraz ambitniejsze wyzwania sportowe. Z copywritingiem związana od 2015 roku.
Marta Głogowska-Drzyzga
Polecane wpisy
ZDROWIE

Przedawkowanie wody - czym się objawia i jakie ma konsekwencje?

W trakcie letnich upałów warto dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, jednak należy uważać, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.
Czytaj więcej
SUPLEMENTACJAZDROWIE

Cząsteczka 1-MNA - polskie odkrycie nadzieją na lepsze zdrowie i długowieczność

Polskie odkrycie nadzieją na lepsze zdrowie i długowieczność – dowiedz się więcej na temat cząsteczki 1-MNA!
Czytaj więcej
DIETETYKAZDROWIE

Dna moczanowa a dieta - jak należy odżywiać się przy tej dolegliwości?

Cierpisz na dnę moczanową? Dowiedz się, jaka dieta będzie dla Ciebie najlepsza!
Czytaj więcej

1 komentarz

  • Avatar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *