Trzy powody, dla których warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne
ZDROWIE

Trzy powody, dla których warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Większość Polaków udaje się po pomoc lekarską i poddaje badaniom laboratoryjnym czy obrazowym wówczas, gdy ich organizmy zaczynają wysyłać sygnały alarmowe – pojawiają się omdlenia, ból, stany podgorączkowe, duszności czy przewlekłe zmęczenie. Tymczasem równie ważna jest profilaktyka chorób. Medycy zalecają każdemu pacjentowi systematyczne wykonywanie pakietu badań profilaktycznych. Rekomendowany zestaw badań powinien uwzględniać płeć pacjenta, jego wiek, styl życia, rodzinne obciążenia chorobami oraz aktualny stan zdrowia. W jakim celu należy je wykonywać? Są trzy zasadnicze powody.

Rola profilaktyki we wczesnej diagnostyce groźnych chorób

Polska znajduje się w ogonie Europy, jeśli chodzi o wykrywanie poważnych schorzeń na wczesnych etapach ich rozwoju. Wiele chorób, które są potencjalnie uleczalne, kończy się śmiercią pacjenta tylko dlatego, że diagnoza została postawiona zbyt późno. Klasyczny przykład stanowią nowotwory. Według statystyk co roku około 170 tysięcy naszych rodaków dowiaduje się, że ma raka. Spośród nich umiera około 60%, choć medycyna dysponuje coraz skuteczniejszymi i nowocześniejszymi metodami terapii onkologicznej. Są one jednak efektywne tylko wówczas, gdy nowotwór znajduje się w jednym z pierwszych stadiów rozwoju i nie dał jeszcze przerzutów do innych narządów niż ognisko pierwotne. I tu jest ogromna rola badań profilaktycznych. Często zwykła morfologia, cytologia, mammografia, usg jamy brzusznej czy rentgen płuc potrafią uratować ludzkie życie. Nie unikajmy zatem badań, a dodatkowo zadbajmy o zdrowe odżywianie. O tym, jakie ma ono znaczenie w profilaktyce onkologicznej, przeczytasz w artykule „Dieta antyrakowa – jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór?

Badania profilaktyczne kluczem do podniesienia komfortu życia

Zdarza się, że spadek sił witalnych czy przewlekłe osłabienie przypisujemy naturalnym procesom starzenia się organizmu lub przemęczeniu pracą, nie uświadamiając sobie, że mogą być symptomami chorób przewlekłych. Tymczasem wielu z tych dolegliwości, jeśli tylko zostanie prawidłowo zdiagnozowana ich przyczyna, można się pozbyć lub przynajmniej uczynić je mniej dokuczliwymi. Pozwoli to podnieść ogólną jakość życia, zarówno jeśli chodzi o sprawność i wydolność organizmu, jak i jego kondycję psychiczną. Doskonałym przykładem choroby cywilizacyjnej, z którą można wieść długie i komfortowe życie, jest cukrzyca. Niezdiagnozowana daje szereg dolegliwości fizycznych oraz powoduje drażliwość czy problemy z koncentracją. Tymczasem wystarczy niedrogie i szybkie badanie poziomu glukozy we krwi, aby wykryć, że w organizmie dzieje się coś złego. Wówczas można natychmiast wdrożyć leczenie farmakologiczne, zmienić styl życia i nawyki żywieniowe. Wskazówki dotyczące diet zalecanych w różnych typach schorzeń znajdziesz na portalu żywieniemaznaczenie.pl.

Dieta w oparciu o wyniki badań

Pacjent potrzebuje również badań profilaktycznych, aby lekarz zalecił odpowiednią suplementację organizmu, a dietetyk opracował indywidualny plan żywieniowy. Posiłki powinny uzupełniać niedobory protein, węglowodanów i lipidów w organizmie lub redukować ich nadmiar. To samo dotyczy witamin oraz poszczególnych składników mineralnych. Stąd kluczowe jest określenie ich poziomu. Można to zrobić, badając próbkę krwi na obecność wapnia, magnezu, sodu, potasu czy żelaza. 

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie trofeum czy nagrodę na ważne wydarzenie?
Jak wybrać odpowiednie trofeum czy nagrodę na ważne wydarzenie?
Wybór idealnego trofeum lub nagrody może bywać trudny. Przeczytaj nasz przewodnik, aby dowiedzieć się, na co zwracać uwagę przy wyborze nagrody na ważne wydarzenie.
6 rzeczy o aspartamie – co warto o nim wiedzieć?
6 rzeczy o aspartamie – co warto o nim wiedzieć?
Aspartam to jeden z najbardziej znanych i najczęściej spożywanych słodzików na świecie. Dodaje się go do napojów gazowanych i żywności dla sportowców
Kiedy stosować kreatynę? Przed czy po treningu?
Kiedy stosować kreatynę? Przed czy po treningu?
W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak i kiedy przyjmować kreatynę!
Ostatnie wpisy