Zima to okres, w którym zdarza się nam chorować dosyć często. Warto zadbać o to, aby domowa apteczka była odpowiednio wyposażona – pomoże nam to szybko zareagować i zwalczyć niechcianego intruza!
Domowa apteczka – z jednej strony rzecz niezwykle ważna, a z drugiej, często pomijana. Tak to już jest, że o lekach czy opatrunkach przypominamy sobie dopiero w sytuacji, gdy są potrzebne tu i teraz. Znane powiedzenie mówi, że przezorny zawsze jest ubezpieczony. Warto te słowa wziąć sobie do serca i zawczasu zadbać o to, aby w domowej apteczce na zimowy czas znalazło się wszystko to, co może okazać się przydatne.
Każda apteczka (samochodowa, domowa czy ta, którą zabieramy na wyprawę) powinna być przede wszystkim kompletna. Zanim udasz się do apteki, aby zapełnić apteczkę najpotrzebniejszymi specyfikami, usiądź w wygodnym fotelu i przez dłuższą chwilę zastanów się nad tym, co może okazać się przydatne. Wykupywanie połowy apteki mija się z celem. Jednak miej na uwadze, że są specyfiki, których w domowej apteczce nie może zabraknąć.
Zima to wyjątkowy czas. Zimowa apteczka powinna być maksymalnie uniwersalna. Z jednej strony powinna zawierać specyfiki na przeziębienie. Niska temperatura, buty przemoczone od śniegu i mroźny wiatr sprawiają, że łatwo o infekcję. Z drugiej strony nie brakuje też innych kontuzji – upadki na oblodzonych chodnikach nie należą do rzadkości. Zadbaj o to, aby apteczka była kompletna, a wówczas zawsze będziesz mieć pod ręką medykamenty, których potrzebujesz.
Skręcona kostka to uporczywy ból i ograniczenie w normalnym funkcjonowaniu. W zimie szansa na taką kontuzję znacznie rośnie, zwłaszcza gdy administracja okolicznych budynków nie dba o regularne odśnieżanie chodników. Urazy w obrębie kości oraz stawów wymagają przeważnie konsultacji lekarskiej, aby wykluczyć złamanie.
Zanim jednak dotrzesz do lekarza, możesz samodzielnie spróbować uśmierzyć ból oraz zabezpieczyć kontuzję. Przydatne okażą się wyjałowione opatrunki, płyn do dezynfekcji (może to być woda utleniona lub specjalny płyn w buteleczce ze spryskiwaczem), kompresy i bandaże. Nie zapomnij także o spinkach do zabezpieczenia opatrunku lub o plastrze, którym zakleisz bandaż. Ponadto, niezależnie od pory roku, w apteczce powinny znaleźć się także nożyczki oraz rękawiczki jednorazowe (może się zdarzyć, że kontuzja przytrafi się znajomemu, który przyjedzie w odwiedziny, a wówczas trzeba zachować większe środki ostrożności, niż przy opatrywaniu domowników).
Długotrwała infekcja wymaga wizyty u lekarza, jednak zwykłym katarem czy lekko zaczerwienionym gardłem niewielu z nas się przejmuje – dopóki nie utrudniają znacznie codziennego funkcjonowania, uznajemy, że wszystko jest w porządku. Na zimowy czas warto mieć w domowej apteczce preparaty poprawiające odporność organizmu (np. zawierające witaminę C). Przydać się mogą również leki dostępne w aptekach bez recepty, dzięki którym można zmniejszyć dolegliwości bóle czy zbić podwyższoną temperaturę. Niektóre z tych specyfików działają również przeciwzapalnie. Gdy objawy infekcji utrzymują się przez kilka dni i dolegliwości się nasilają, to koniecznie umów się na wizytę u lekarza.
Jak jest zima, jest zimno – bo, niestety, ale taki mamy klimat🥶🥶🥶. A ten klimat sprzyja infekcjom, przeziębieniom,…
Opublikowany przez Bewell Polska Czwartek, 27 lutego 2020
Może się wydawać, że kremy do opalania to obowiązkowy element apteczki na lato. Rzeczywistość jest jednak inna, zwłaszcza gdy zimową porą sporo czasu spędzasz na zewnątrz. Każdy, kto wędruje zimą po górach, lub dużo jeździ na nartach, doskonale wie o tym, jak groźne może okazać się słońce o tej porze roku. Oparzenia słoneczne zdarzają się również zimą. Mając to na uwadze, warto mieć w zimowej apteczce krem do opalania z mocnym filtrem (taki, który można stosować na twarz, bo to ona zimą jest najbardziej narażona na bezpośredni kontakt ze słońcem), a także preparaty, które pomogą uśmierzyć dolegliwości związane z ewentualnym poparzeniem skóry.
Nawet najlepiej wyposażona apteczka okaże się zupełnie bezużyteczna, jeżeli znajdujące się w niej medykamenty będą przeterminowane. Kilka razy w roku znajdź chwilę na to, aby sprawdzić daty ważności poszczególnych produktów. Dzięki temu zawsze uzupełnisz braki na czas. Pamiętaj jeszcze o jednym – apteczka, zwłaszcza ta, w której są leki, zawsze powinna znajdować się w takim miejscu, do którego nie mają dostępu małe dzieci.