Narastające pragnienie, przewlekłe osłabienie i zmęczenie, coraz częstsze problemy z koncentracją – to tylko niektóre objawy niedostatecznego nawodnienia organizmu. Sprawdź, jak skutecznie się nawodnić!
Organizm człowieka w zdecydowanej większości składa się z wody. O ile bez jedzenia człowiek w sprzyjających warunkach jest w stanie wytrzymać nawet miesiąc, o tyle bez dostępu do wody pitnej możemy przeżyć maksymalnie kilka dni. Jak widzisz prawidłowe nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne, dlatego już dziś zacznij wyrabiać w sobie nawyk regularnego picia wody.
Specjaliści zajmujący się teorią zdrowego odżywiania i prawidłowego nawodnienia organizmu przekonują, że dorosły człowiek powinien każdego dnia przyjmować około dwóch litrów płynów. Oczywiście, w upalny dzień czy podczas intensywnego wysiłku fizycznego, zapotrzebowanie człowieka na wodę jest znacznie większe.
Zdecydowanie zdrowsze jest regularne, stopniowe nawadnianie organizmu, niż wypicie litrowej butelki wody za jednym razem. Nie każdy jest w stanie przyjąć taką ilość płynów na raz. Jeżeli chcesz zadbać o prawidłowe nawodnienie, zacznij pić regularnie szklankę wody co dwie godziny. Masz problem z systematycznością? Ustaw przypomnienie w telefonie. Dostępne są także darmowe aplikacje na smartfona, dzięki którym w prosty sposób możesz zacząć kontrolować to, ile wody pijesz każdego dnia.
No dobrze, ale skąd możesz wiedzieć, czy Twój organizm jest odpowiednio nawodniony? Zacznij obserwować swój organizm i to, w jaki sposób reaguje, gdy przez dłuższy czas nie sięgasz po nic do picia. Lekkie pragnienie często towarzyszy nam w ciągu dnia. To pierwszy sygnał, który powinien skłonić do tego, aby sięgnąć po szklankę wody.
Zbyt mała ilość wody w organizmie, która w efekcie doprowadza do jego odwodnienia, może objawiać się na różne sposoby. Uczucie pragnienia i suchość w jamie ustnej to pierwsze symptomy, których nie możesz lekceważyć. Przy dłuższym odwodnieniu mogą pojawić się także bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie, a nawet uczucie dezorientacji. Aby im zapobiec, regularnie sięgaj po szklankę wody!
Jak już zostało wcześniej wspomniane, niezwykle istotne jest to, aby po napoje sięgać regularnie. Najlepiej co godzinę lub dwie wypić trochę wody. Wówczas organizm będzie nawadniany regularnie. Ważne jest nie tylko to, ile się pije, ale także rodzaj płynów, po jakie się sięga. Wypicie kilku kaw w ciągu dnia nie jest dobrym pomysłem i z pewnością nie prowadzi do lepszego nawodnienia. Warto wiedzieć, że kawa nie tylko odwadnia, ale także wypłukuje z organizmu cenne związki organiczne.
Po jakie napoje warto zatem sięgać? Najzdrowsza jest mineralna woda niegazowana. Świetnie nawodni, ugasi pragnienie w upalny dzień, a także pomoże pozbyć się z organizmu szkodliwych toksyn. Nie każdy jednak lubi smak źródlanej wody. Można go nieco urozmaicić, dodając do wody odrobinę domowego soku malinowego. Warto sięgać także po naturalne soki owocowe – nie tylko doskonale nawadniają organizm, ale są też świetnym źródłem witamin i pomagają wzmocnić organizm.
Filiżanka kawy (a nawet dwie) w ciągu doby, to żadna zbrodnia. Wszystko jest dla ludzi – kawa też. Istotne jednak, aby w jej piciu zachować umiar. Kawa pobudza i pozwala rano szybciej wdrożyć się w wir obowiązków. Gdy wypijesz poranną kawę, to sięgnij od razu po szklankę wody – dzięki temu zapobiegniesz odwodnieniu organizmu.
W trosce o własne zdrowie warto także unikać częstego spożycia sztucznie słodzonych napojów gazowanych. Nie tylko nie ugaszą pragnienia, ale spowodują, że będzie nam się chciało pić jeszcze bardziej – wszystko przez zawarty w nich cukier.