Nadmierna potliwość przy wysiłku fizycznym – czy może być objawem chorobowym?
ZDROWIE

Nadmierna potliwość przy wysiłku fizycznym – czy może być objawem chorobowym?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Kropelki potu, które pojawiają się na naszym ciele w trakcie lub po zakończonej aktywności fizycznej to normalna reakcja organizmu. Zwróć jednak uwagę na to, czy potliwość nie jest nadmierna. Są sytuacje, w których może to być objaw choroby!

Pot – naturalny towarzysz naszego życia

W drogeriach można dostać całą gamę różnorodnych specyfików, które mają zapobiegać poceniu się. Niektóre z nich mają także za zadanie maskować nieprzyjemny zapach. Tymczasem warto wiedzieć, że potliwość jest zupełnie normalną reakcją organizmu, która może być wywołana bardzo różnymi czynnikami. Pocimy się nie tylko w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Nasz organizm w taki sposób może zareagować również w chwilach stresu czy po zjedzeniu ostrej potrawy.

Dlaczego pocimy się w trakcie uprawiania sportu?

Wydzielanie z organizmu potu to sposób na zapobieganie przegrzaniu. Nasze ciało opanowało sztukę schładzania niemal do perfekcji. Gdy ćwiczymy, energia przekształca się między innymi w ciepło. Kropelki potu uwalniane są przez skórę i dzięki temu nieco się chłodzimy. Ciepło, które pierwotnie było wewnątrz naszego organizmu, ma szansę wydostać się na zewnątrz.

Ilość wydzielanego potu podczas treningu może być zależna od wielu czynników. Ćwicząc na świeżym powietrzu, gdy termometr pokazuje niską temperaturę, spocimy się o wiele mniej, niż wykonując taki sam trening w dużym upale. Intensywność jednostki treningowej także ma znaczenie. Im większy wysiłek, tym więcej potu może się pojawić. Łatwo zaobserwować, że nie każdy poci się w taki sam sposób. Podczas gdy jedna osoba będzie cała mokra, u drugiej pojawią się zaledwie pojedyncze kropelki potu na czole.

Co ciekawe, skłonność do pocenia jest także w pewnym stopniu zależna od wieku. Dzieci, z uwagi na mniejszą liczbę aktywnych gruczołów potowych, pocą się mniej niż osoby dorosłe. Większa potliwość może z kolei występować u kobiet w okresie przekwitania.

Jakie czynniki zwiększają potliwość organizmu?

Wiek, płeć czy temperatura powietrza to nie jedyne elementy, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na ilość potu produkowanego przez organizm człowieka. Takich elementów można wymienić więcej. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
•  masę ciała,
•  dietę,
•  stres.

Dbaj o linię, a będziesz się mniej pocić

Nadwaga, która bardzo często prowadzi do chorobliwej otyłości, wpływa również na ilość wydzielanego przez organizm człowieka potu. Zasada jest w tym przypadku bardzo prosta: im większa jest masa ciała, tym bardziej się pocimy. Osoby otyłe pocą się nawet przy minimalnym wysiłku fizycznym. Dzieje się tak dlatego, że ich organizm musi wydzielić więcej potu, aby się schłodzić, niż ciało osoby szczupłej.

Zadbaj o dietę, aby ograniczyć ilość potu

Wpływ na to, czy często się pocisz, ma także Twoja codzienna dieta. Jeżeli przy wysiłku fizycznym obserwujesz nadmierną potliwość, może to oznaczać, że masz źle dopasowaną dietę lub spożywasz zbyt dużą ilość ostrych dań. Zadbaj o właściwe nawodnienie organizmu, sięgaj po świeże warzywa i owoce, unikaj dań przetworzonych oraz potraw smażonych.

Większy stres = większa potliwość organizmu

Zapewne zauważyłaś, że im bardziej się denerwujesz, tym więcej się pocisz. Nie chodzi tylko o ważne spotkanie w pracy. Podczas zwykłego treningu zapewne mniej się spocisz, niż w trakcie zawodów, gdy towarzyszy Ci dodatkowy stres. Spróbuj się uspokoić i opanować emocje.

Nadmierna potliwość może być oznaką choroby!

Od czasu do czasu możesz zaobserwować u siebie zwiększoną potliwość i nie powinien być to powód do obaw, zwłaszcza jeżeli możesz połączyć ten objaw np. z wyższą temperaturą powietrza czy bardziej obciążającą jednostką treningową.

Jednak jeżeli nadmierna potliwość będzie się powtarzać i przyjmie charakter ciągły, wówczas skonsultuj się z lekarzem, gdyż może to być objaw jednej z groźnych chorób. Nadmierne wydzielanie potu często towarzyszy takim dolegliwościom, jak na przykład cukrzyca, nadczynność tarczycy czy schorzenia na tle neurologicznym.

Jak ograniczyć potliwość organizmu?

Pamiętaj, że wydzielanie potu to normalna reakcja fizjologiczna. Twój organizm w ten sposób stara się regulować temperaturę. Wydzielając pot, zapobiega przegrzaniu. Całkowita eliminacja procesu pocenia byłaby więc szkodliwa. Możesz jednak zastosować kilka trików, aby zmniejszyć niedogodności związane z poceniem się. Przede wszystkim zadbaj o prawidłową higienę, unikaj treningów w upalne dni, a także odpowiednio dobieraj ubranie do pogody. Jeżeli ubierzesz się zbyt ciepło, szybko się spocisz.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Catering dietetyczny – wygoda na którą warto sobie pozwolić
Catering dietetyczny – wygoda na którą warto sobie pozwolić
Współczesne tempo życia przyprawia wiele osób o zawrót głowy. Często obowiązki zawodowe zajmują nam czas od rana do wieczora. Bardzo często w tym natłoku nie mamy czasu ani siły, by zadbać o swoją dietę i często jemy byle co w pośpiechu na mieście.
Co warto wiedzieć o witaminie C?
Co warto wiedzieć o witaminie C?
Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy, jest jednym z najważniejszych składników odżywczych, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Jest to związek chemiczny, który nie może być wytwarzany przez ludzki organizm, dlatego też musi być dostarczany z pożywieniem lub suplementami.
Czy warto inwestować w najnowszy model Apple Watch?
Czy warto inwestować w najnowszy model Apple Watch?
Przeczytaj, czy najnowszy model Apple Watch jest inwestycją godną uwagi. Poznaj jego funkcje, zalety oraz porównaj z poprzednimi modelami.
Tagi
Ostatnie wpisy