Feedfit > Reklama > Jakie powinny być buty na siłownię?
Reklama

Jakie powinny być buty na siłownię?

Artykuł sponsorowany

Wybór stroju na siłownię jest istotny i to nie ze względów estetycznych, ale głównie praktycznych. Wygodne legginsy lub dresy, przewiewna bluzka, na której nie będzie odznaczać się pot, a przede wszystkim dobrze dobrane buty to podstawa komfortowych i zdrowych ćwiczeń. Dzięki zadbaniu o kilka szczegółów przy podejmowaniu decyzji dotyczących butów, zapewnisz sobie wiele efektywnych i bezpiecznych treningów.

Buty na trening cardio

Najpopularniejszym typem treningu, na który decydują się początkujący miłośnicy sport, jest cardio, czyli trening wydolnościowy. Ćwiczenia wykonywane w jego ramach służą poprawieniu kondycji i wydolności tlenowej organizmu, a także zwiększeniu zapotrzebowania kalorycznego w procesie redukcji masy. Do najczęściej używanych sprzętów cardio należą bieżnia oraz orbitrek. Trening cardio jest bardzo potrzebny w programie ćwiczeń i powinieneś znaleźć na niego czas mniej-więcej dwa razy częściej niż na trening siłowy. Doskonałym rozwiązaniem będzie na przykład wykonywanie cardio 3-4 razy w tygodniu, przy jednoczesnym uwzględnieniu treningów siłowych w liczbie 1-2 na tydzień. Buty, które powinieneś zakładać na czas wykonywania ćwiczeń wydolnościowych to typowe obuwie biegowe, które charakteryzuje się wysoką amortyzacją, dobrym odprowadzaniem wilgoci i optymalną cyrkulacją powietrza wewnątrz buta. Takie połączenie cech sprawia, że trening może być nie tylko bezpieczny, ponieważ Twoja stopa będzie stabilna, a stawy zamortyzowane, ale również komfortowy – ponieważ odprowadzanie wilgoci i cyrkulacja powietrza wspomagają zachowanie wysokiego poziomu higieny.

Buty na trening siłowy

Trening siłowy jest równie ważny jak trening wydolnościowy i możesz wykonywać go, nawet nie wiedząc, że to robisz! Wbrew powszechnej opinii, ćwiczenia siłowe to nie tylko te, które robisz przy użyciu sztangi – to również praca z wykorzystaniem masy Twojego ciała, a więc bez żadnego dodatkowego obciążenia. Żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas tego typu treningu, potrzebujesz stabilnego obuwia. To ważne, ponieważ ćwiczenia siłowe wymagają dużej precyzji ruchów, wysokiej kontroli ciała, a także niezwykłej dokładności przy utrzymywaniu postawy ciała. Z tych powodów najlepiej sprawdzają się podczas nich buty na dość cienkiej i stabilnej podeszwie, bez dodatkowej amortyzacji. Doskonałe będą na przykład buty na siłownię damskie dopasowane do stopyi i wiązane. Takie połączenie zapewni Ci solidną stabilizację i duży komfort wykonywania ćwiczeń. Pamiętaj, że powinieneś zadbać o mocne zawiązanie buta przed treningiem – tak, aby Twoja stopa pozostawała nieruchoma podczas utrzymywania pozycji czy wykonywania powtórzeń.

Buty uniwersalne

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z siłownią i nie chcesz wydawać pieniędzy na dwie pary sportowych butów, potrzebujesz modelu, który połączy najważniejsze cechy obuwia do różnych typów treningów. Tego rodzaju butami są modele przeznaczone na fitness, który charakteryzuje się łączeniem wydolnościowej rozgrzewki i elementów rozciągania z treningiem funkcjonalnym i ćwiczeniami z wykorzystaniem masy Twojego ciała. Obuwie fitnessowe charakteryzuje się oddychającym materiałem, optymalną amortyzacją, a także dużą stabilnością. Postaw na nie i ciesz się różnorodnym treningiem w uniwersalnych butach!

Fot.: Victor Freitas/unsplash.com

Artykuły

Początkująca copywriterka, studentka farmacji. Prywatnie zainteresowana zdrowiem, dietą i sportem. Od dziecka związana ze sportem – aktualnie uwielbia pływanie, jogging i crossfit.
Magdalena Gawior
Polecane wpisy
Reklama

Cukrzyca - objawy i diagnostyka

Sprawdź, kiedy i jakie badania wykonać, by zdiagnozować jedną z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych – cukrzycę.
Czytaj więcej
Reklama

Wyjeżdżasz na wakacje? Pomyśl o ubezpieczeniu turystycznym

Po burzliwym okresie pandemii, kiedy to swobodne przemieszczanie się do innych krajów było znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe, przyszedł wreszcie czas, aby ponownie spakować walizki i wyruszyć w podróż.
Czytaj więcej
Reklama

Rowerki biegowe i jeździki od Cariboo

Rowerki biegowe to świetny sposób na to, by rozpocząć przygodę z rowerem już od najmłodszych lat.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *