Z czego słynie kawa?
INNE

Z czego słynie kawa?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kawa to napój, od którego większość z nas rozpoczyna swój dzień. Jednak mimo to mało kto zna jej historię oraz wie o niej coś więcej. Przedstawiamy więc kilka interesujących ciekawostek na temat naparu kawowego oraz przybliżamy historię tego najpopularniejszego napoju na świecie.

Krótka historia kawy

Jeśli czytasz ten artykuł, to z pewnością jesteś miłośnikiem kawy. Czy jednak wiesz, że kawa pochodzi z Etiopii, a jej nazwa prawdopodobnie wywodzi się od Kaffy – miasta i regionu w tym kraju? Kawy ziarniste były uprawiane w tym regionie już 2000 lat temu, jednak napar przygotowany z ziaren kawowca odkryto najprawdopodobniej ok. XVIII – XIV w. w Jemenie. Następnie kawa wyszła poza plemiona arabskie za sprawą Beduinów podróżujących po całym Półwyspie Arabskim. Pierwszą kawiarnię otworzono w 1554 roku w Stambule. Natomiast pierwsze miejsce serwujące kawę w Europie pojawiło się w Anglii. Jeśli zaś chodzi o pojawienie się kawy w Polsce, to miało to miejsce w XVII wieku. Pierwsze polskie kawiarnie w pełnym tego słowa znaczeniu otwarto w Gdańsku, jednak początkowo było to miejsce bardzo elitarne, a nawet egzotyczne.

Co ciekawe, na temat historii kawy krąży wiele legend. Jedna z nich mówi, że kawę zaczęto przygotowywać dlatego, że jeden z pasterzy zauważył, iż zwierzęta, które zjadły ziarna kawowca, zaczęły być bardziej aktywne. 

Ciekawostki o kawie

Kawa, choć znana wszystkim, wciąż skrywa wiele tajemnic. Przygotowaliśmy więc kilka najbardziej zaskakujących ciekawostek o kawie.

  • Kawa jest owocem. Mimo że najczęściej mówimy o ziarnach kawy, to w pierwotnej wersji jest ona właśnie owocem. Okrągłe, soczyste owoce kawowca z wyglądu przypominają duże wiśnie, choć tak naprawdę są to jagody.
  • Kawa może mieć działanie prozdrowotne. Jest ona bowiem źródłem witamin takich jak B2 i B5, a także niacyny, potas, magnezu i manganu. Dodatkowo, wbrew wielu mitom, rozsądne ilości kawy wcale nie działają odwadniająco, a napar kawowy ma właściwości antyoksydacyjne.
  • Najdroższa kawa na świecie warta jest około 100 złotych za filiżankę. Jest to kawa Kopi Luwak, a jej ziarna wydobywane są z odchodów indonezyjskiego łaskuna, który zjada starannie wyselekcjonowane ziarenka kawowca.
  • Choć możemy wymienić kilka najpopularniejszych regionów, w których uprawiana jest kawa, to z rzeczywistości jest ich ponad 70!

Zdjęcie główne: pexels.com/Alari Tammsalu

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy trening siłowy wspomaga proces utraty wagi? Oto fakty i mity
Czy trening siłowy wspomaga proces utraty wagi? Oto fakty i mity
Poznaj naukowe fakty i popularne mity na temat wpływu treningu siłowego na proces utraty wagi. Dowiedz się, jak prawidłowo ćwiczyć i jakie efekty można osiągnąć.
Kiedy warto kupić ubezpieczenie na narty?
Kiedy warto kupić ubezpieczenie na narty?
Podpowiadamy, jak wybrać najkorzystniejszą ofertę oraz na jakie pakiety warto zwrócić uwagę.
Czym jest CBD?
Czym jest CBD?
Zastanawiasz się, co sprawia, że tak dużo mówi się o olejach CBD? Przeczytaj, jakie są ich właściwości i zastosowanie.
Ostatnie wpisy