Jak prawidłowo ubierać się w górach?
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Jak prawidłowo ubierać się w górach?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wyjazdy w góry są gwarancją aktywnego spędzenia wolnego czasu, jednak wymagają przygotowania wyposażenia swojego plecaka do wyprawy tego typu. Odzież trekkingowa i górska nie bez powodu jest uważana za podstawę ekwipunku każdego miłośnika outdooru, jednak problem pojawia się w momencie wyboru odpowiednich produktów. Jak ubrać się na czas górskich wypraw, aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny?

Co powinno znaleźć się w plecaku miłośnika górskich wypadów?

Podstawową kwestią jest rodzaj odzieży, jaka w górskich warunkach okazuje się być niezbędna. Wodoodporne spodnie turystyczne stanowią ochronę przed nagłymi opadami deszczu i szybką utratą ciepła w przypadku spadku temperatury. Z kolei podczas wchodzenia na szczyty i pokonywania przewyższeń zwykle wystarcza termoaktywna koszulka turystyczna, jednak przerwy w marszu mogą skutkować uczuciem chłodu i koniecznością założenia cieplejszej odzieży. Z tego powodu niesłabnącą popularnością cieszą się polary turystyczne, będące również dobrą „średnią” warstwą – stanowiąc  izolację cieplną pomiędzy cienką koszulką i wodoodporną kurtką.

Jaki rodzaj materiału jest najlepszy w góry?

Znając już podstawowe typy odzieży górskiej, można przejść do wyboru odpowiednich produktów. Mimo że każdy z wymienionych wcześniej rodzajów ubrań znajduje się w asortymencie domowych szaf, to kluczową rolę odgrywa materiał wykorzystany przy ich produkcji. Okazuje się bowiem, że kilka warstw odzieży nie zawsze gwarantuje komfort cieplny. Kluczowe znaczenie odgrywa „oddychalność” materiałów, dzięki której możliwa jest ochrona przed wiatrem i silnymi opadami deszczu, z jednoczesnym odprowadzeniem potu na zewnątrz. Z tego powodu górska eskapada najczęściej wymaga zakupu odzieży dedykowanej tej aktywności fizycznej. Do produkcji koszulek trekkingowych wykorzystuje się z reguły włókna syntetyczne, które sprawdzają się zarówno latem, jak i podczas trekkingów jesienno-zimowych. Z kolei spodnie i kurtki wykorzystują często materiały hard-shellowe – ich rola opiera się w głównej mierze na ochronie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Polary opierają się najczęściej na poliestrze drapanym, chociaż niektóre produkty wysokiej jakości charakteryzują się obecnością wełny merino w swoim składzie.

Dlaczego odpowiedni ubiór w górach jest ważny?

Charakterystyka odzieży trekkingowej może pozornie wydawać się złożona i skomplikowana. Różne rodzaje materiałów mają za zadanie zagwarantować komfort cieplny podczas całej aktywności, co w nieprzyjaznych warunkach górskich jest niezwykle trudne. Szybkie zmiany pogody, przechodzące w przeciągu kilkunastu minut drogę od upału do wietrznej aury, duża ilość wilgoci oraz efekty wysiłku fizycznego w postaci potu to mieszanka wyzwań, którym ubrania turystyczne i trekkingowe muszą sprostać. W przypadku każdego typu odzieży producenci wykorzystują różne materiały, co wpływa na gwarantowany komfort cieplny, ciężar ekwipunku oraz cenę asortymentu. Warto zatem zapoznać się z charakterystyką jej poszczególnych rodzajów i wybrać taki ekwipunek, który będzie najlepiej wpisywał się w indywidualne oczekiwania – również te finansowe – każdego fascynata górskich krajobrazów.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przyspieszyć trawienie?
Jak przyspieszyć trawienie?
Szybkie i efektywne trawienie jest kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety wiele osób ma problemy z niestrawnością, co sprawia, że po posiłku nie czują się najlepiej. Jakie są skuteczne sposoby na przyspieszenie trawienia? Jak poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego?
Jak wybrać etui silikonowe do swojego tableta, adekwatne do naszych potrzeb?
Jak wybrać etui silikonowe do swojego tableta, adekwatne do naszych potrzeb?
Dowiedz się, jak dobrze wybrać etui silikonowe do swojego tabletu. Nasz przewodnik ci pomoże znaleźć idealny pokrowiec, który zapewni ochronę i styl.
Jak rozmawiać z lekarzem online? Kilka przydatnych wskazówek
Jak rozmawiać z lekarzem online? Kilka przydatnych wskazówek
W obecnych czasach dostęp do usług medycznych ewoluuje, oferując coraz więcej możliwości komunikacji na odległość.
Ostatnie wpisy