Feedfit > ZDROWIE > Żelatyna – naturalny lek na stawy, włosy i paznokcie
ZDROWIE

Żelatyna – naturalny lek na stawy, włosy i paznokcie

Foto: Freepik

Żelatyna to niezwykle popularny i łatwo dostępny produkt, który posiada szereg niesamowitych właściwości prozdrowotnych. W jego składzie znaleźć można między innymi liczne aminokwasy. Co daje stosowanie żelatyny na włosy, stawy oraz paznokcie? I skąd się w ogóle bierze?

Skąd się bierze żelatyna?

Żelatyna jest klasycznym produktem pochodzenia zwierzęcego. Wytwarzana jest z kolagenu, który uzyskuje się z kości, chrząstek, ścięgien, rogów i kopyt zwierzęcych. Kolejne etapy powstawania żelatyny obejmują filtrację i proces zagęszczania substancji. Głównym jej składnikiem jest białko, dodatkowo jest niezwykle bogata w liczne aminokwasy.

Właściwości zdrowotne i lecznicze żelatyny

Żelatyna jest bardzo często wykorzystywana w leczeniu różnych chorób i dolegliwości, które dotykają stawy, włosy oraz paznokcie. Produkt ten odżywia włosy, wzmacnia je i sprawia, że nie łamią się one tak często. Pod jego wpływem paznokcie regenerują się, a ich płytki zostają wzmocnione.

Żelatyna wykazuje także właściwości wspomagające odchudzanie, poprawia perystaltykę jelit i daje uczucie sytości, dzięki czemu zmniejsza się łaknienie. Produkt ten ma również dobroczynny wpływ na stawy, które na co dzień ulegają ogromnym przeciążeniom, a ich chrząstka wymaga kolagenu do prawidłowej pracy. Oznacza to, że żelatyna odbudowuje i wzmacnia tkankę łączną. W kręgu sportowców i kulturystów stosowana jest nie tylko profilaktycznie, ale także jako lek na kontuzje i urazy, oraz substytut białka.

Jakie korzyści daje stosowanie żelatyny na stawy?

Żelatyna jest bardzo popularna wśród sportowców i osób starszych, którzy są najbardziej narażeni na kontuzje i urazy stawów. Dzięki jej systematycznemu przyjmowaniu znacznej poprawie ulega kondycja tkanki łącznej, która jest odpowiedzialna za odpowiednie smarowanie chrząstki stawowej w trakcie pracy. Jeśli będzie za mało kolagenu, zacznie się ona wycierać, co będzie powodowało stan zapalny i ból.

Żelatyna wspomaga i wzmacnia mięśnie oraz kości. Na dodatek można ją przyjmować w różnych dawkach i postaciach. Najlepszym wyjściem jest wypijanie napoju, który składa się z trzech łyżeczek żelatyny i około stu mililitrów wody. W takiej postaci wchłania się ona najszybciej.

Stosowanie żelatyny na włosy

Żelatyna dzięki swoim właściwościom zdrowotnym znajduje swoje zastosowanie także w kosmetologii, a konkretniej w salonach fryzjerskich. Dzięki niej włosy stają się odporniejsze na wypadanie, poprawie ulega ich kondycja i znacząco zmniejsza się łamliwość. Włosy po zastosowaniu żelatyny są znacznie bardziej miękkie w dotyku i zyskują niesamowity blask. Przepis na domowy preparat składa się z jednej łyżki żelatyny, jednej łyżki odżywki do włosów oraz trzech łyżek gorącej wody. Gdy żelatyna rozpuści się w wodzie, dodaje się do niej odżywkę. Następnie miksturę nakłada się na włosy.

Żelatyna na paznokcie – czy działa?

Żelatyna ma wpływ na wytrzymałość, kondycję oraz ładny wygląd paznokci. Jej stosowanie pomaga na ich rozdwajanie się i łamliwość. W przypadku wymienionych problemów zalecane jest maczanie palców w roztworze z żelatyną. Jego przygotowanie jest niezwykle proste. Wystarczy rozpuścić w wodzie jedną łyżkę stołową żelatyny. Ważne, aby woda była gorąca. Następnie, po ostudzeniu mikstury, moczy się w niej palce przez około piętnaście minut. Czynność należy powtarzać przez dwa tygodnie w odstępach co trzy dni.

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich fanek żelek i galaretek! Drogie Panie, możecie zajadać się tym smakołykami,…

Opublikowany przez Let’s Beauty Elektrownia Powiśle Środa, 20 marca 2013

Jak widać, żelatyna ma szereg zastosowań i niezwykle korzystnie wpływa na zdrowie oraz funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Bardzo dobrze uzupełnia ona niedobór kolagenu w stawach, dzięki czemu osoby, które ją zażywają, znacznie rzadziej cierpią na schorzenia reumatoidalne.

Artykuły

Pasjonat sportu, głównie piłki nożnej w każdej odmianie - od trawiastej po street football. W przeszłości prezenter radia o tematyce kobiecej piłki nożnej. Przez kilka lat miał okazję poznać najwybitniejsze polskie piłkarki i ich trenerów. Obecnie Content Manager w jednej z agencji marketingowych.
Mateusz Kaczmarek
Polecane wpisy
ZDROWIE

Przedawkowanie wody - czym się objawia i jakie ma konsekwencje?

W trakcie letnich upałów warto dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, jednak należy uważać, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.
Czytaj więcej
SUPLEMENTACJAZDROWIE

Cząsteczka 1-MNA - polskie odkrycie nadzieją na lepsze zdrowie i długowieczność

Polskie odkrycie nadzieją na lepsze zdrowie i długowieczność – dowiedz się więcej na temat cząsteczki 1-MNA!
Czytaj więcej
DIETETYKAZDROWIE

Dna moczanowa a dieta - jak należy odżywiać się przy tej dolegliwości?

Cierpisz na dnę moczanową? Dowiedz się, jaka dieta będzie dla Ciebie najlepsza!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *