Feedfit > ZDROWIE > Żelatyna – naturalny lek na stawy, włosy i paznokcie
ZDROWIE

Żelatyna – naturalny lek na stawy, włosy i paznokcie

Foto: Freepik

Żelatyna to niezwykle popularny i łatwo dostępny produkt, który posiada szereg niesamowitych właściwości prozdrowotnych. W jego składzie znaleźć można między innymi liczne aminokwasy. Co daje stosowanie żelatyny na włosy, stawy oraz paznokcie? I skąd się w ogóle bierze?

Skąd się bierze żelatyna?

Żelatyna jest klasycznym produktem pochodzenia zwierzęcego. Wytwarzana jest z kolagenu, który uzyskuje się z kości, chrząstek, ścięgien, rogów i kopyt zwierzęcych. Kolejne etapy powstawania żelatyny obejmują filtrację i proces zagęszczania substancji. Głównym jej składnikiem jest białko, dodatkowo jest niezwykle bogata w liczne aminokwasy.

Właściwości zdrowotne i lecznicze żelatyny

Żelatyna jest bardzo często wykorzystywana w leczeniu różnych chorób i dolegliwości, które dotykają stawy, włosy oraz paznokcie. Produkt ten odżywia włosy, wzmacnia je i sprawia, że nie łamią się one tak często. Pod jego wpływem paznokcie regenerują się, a ich płytki zostają wzmocnione.

Żelatyna wykazuje także właściwości wspomagające odchudzanie, poprawia perystaltykę jelit i daje uczucie sytości, dzięki czemu zmniejsza się łaknienie. Produkt ten ma również dobroczynny wpływ na stawy, które na co dzień ulegają ogromnym przeciążeniom, a ich chrząstka wymaga kolagenu do prawidłowej pracy. Oznacza to, że żelatyna odbudowuje i wzmacnia tkankę łączną. W kręgu sportowców i kulturystów stosowana jest nie tylko profilaktycznie, ale także jako lek na kontuzje i urazy, oraz substytut białka.

Jakie korzyści daje stosowanie żelatyny na stawy?

Żelatyna jest bardzo popularna wśród sportowców i osób starszych, którzy są najbardziej narażeni na kontuzje i urazy stawów. Dzięki jej systematycznemu przyjmowaniu znacznej poprawie ulega kondycja tkanki łącznej, która jest odpowiedzialna za odpowiednie smarowanie chrząstki stawowej w trakcie pracy. Jeśli będzie za mało kolagenu, zacznie się ona wycierać, co będzie powodowało stan zapalny i ból.

Żelatyna wspomaga i wzmacnia mięśnie oraz kości. Na dodatek można ją przyjmować w różnych dawkach i postaciach. Najlepszym wyjściem jest wypijanie napoju, który składa się z trzech łyżeczek żelatyny i około stu mililitrów wody. W takiej postaci wchłania się ona najszybciej.

Stosowanie żelatyny na włosy

Żelatyna dzięki swoim właściwościom zdrowotnym znajduje swoje zastosowanie także w kosmetologii, a konkretniej w salonach fryzjerskich. Dzięki niej włosy stają się odporniejsze na wypadanie, poprawie ulega ich kondycja i znacząco zmniejsza się łamliwość. Włosy po zastosowaniu żelatyny są znacznie bardziej miękkie w dotyku i zyskują niesamowity blask. Przepis na domowy preparat składa się z jednej łyżki żelatyny, jednej łyżki odżywki do włosów oraz trzech łyżek gorącej wody. Gdy żelatyna rozpuści się w wodzie, dodaje się do niej odżywkę. Następnie miksturę nakłada się na włosy.

Żelatyna na paznokcie – czy działa?

Żelatyna ma wpływ na wytrzymałość, kondycję oraz ładny wygląd paznokci. Jej stosowanie pomaga na ich rozdwajanie się i łamliwość. W przypadku wymienionych problemów zalecane jest maczanie palców w roztworze z żelatyną. Jego przygotowanie jest niezwykle proste. Wystarczy rozpuścić w wodzie jedną łyżkę stołową żelatyny. Ważne, aby woda była gorąca. Następnie, po ostudzeniu mikstury, moczy się w niej palce przez około piętnaście minut. Czynność należy powtarzać przez dwa tygodnie w odstępach co trzy dni.

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich fanek żelek i galaretek! Drogie Panie, możecie zajadać się tym smakołykami,…

Opublikowany przez Let’s Beauty Elektrownia Powiśle Środa, 20 marca 2013

Jak widać, żelatyna ma szereg zastosowań i niezwykle korzystnie wpływa na zdrowie oraz funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Bardzo dobrze uzupełnia ona niedobór kolagenu w stawach, dzięki czemu osoby, które ją zażywają, znacznie rzadziej cierpią na schorzenia reumatoidalne.

Pasjonat sportu, głównie piłki nożnej w każdej odmianie - od trawiastej po street football. W przeszłości prezenter radia o tematyce kobiecej piłki nożnej. Przez kilka lat miał okazję poznać najwybitniejsze polskie piłkarki i ich trenerów. Obecnie Content Manager w jednej z agencji marketingowych.

Polecane wpisy

ZDROWIE

Ortopeda – czym się zajmuje i z jakimi objawami się do niego zgłosić?

Ortopeda to specjalista z zakresu schorzeń układu ruchu. Odwiedź go, jeśli doskwiera ci ból kręgosłupa, masz trudności z poruszaniem się, zmagasz się ze stanem zapalnym stawów lub doznałeś kontuzji kolana. Poznaj więcej wskazań do konsultacji ortopedycznej.
Czytaj więcej
ZDROWIE

Alergia pokarmowa a problemy ze strony oczu

Sprawdź, jakie symptomy towarzyszą alergiom pokarmowym oraz w jaki sposób im zaradzić.
Czytaj więcej
ZDROWIE

Ashwagandha: Twoje wsparcie w walce z codziennym stresem i zmęczeniem

Ashwagandha: Twoje naturalne wsparcie w walce ze stresem i zmęczeniem. Odkryj korzyści zdrowotne tego niezwykłego zioła!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *