Uczulenie na słońce – przyczyny i objawy
ZDROWIE

Uczulenie na słońce – przyczyny i objawy

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Uczulenie na słońce zazwyczaj dotyczy osób podatnych na oparzenia słoneczne i z jasną karnację. Alergia występuje w postaci zaczerwienienia i grudek, które bywają bolesne. W takim przypadku zaleca się stosowanie leków antyhistaminowych i odpowiedniej ochrony przed działaniem promieni słonecznych. Co warto wiedzieć o tej alergii? Jakie objawy najczęściej występują?

Uczulenie na słońce – przyczyny

Okazuje się, że jednoznaczne przyczyny uczulenia na słońce nie są do końca znane. Przykre reakcje skórne powstają w reakcji układu immunologicznego na promieniowanie słoneczne. Ponadto, alergia może wiązać się z działaniem czynników fotouczulających, perfum, niektórych pokarmów lub kosmetyków. Alergiczne zmiany na skórze tworzą się po kontakcie z alergenem, który wykazuje nasilone działanie pod wpływem słońca. W komórkach skóry powstają wolne rodniki, osłabiające reakcję obronną skóry. Bardzo ważne jest to, aby przez cały rok chronić skórę przed słońcem, stosując odpowiednie filtry UV!

Uczulenie na słońce – objawy

Jakie objawy daje uczulenie na słońce? Warto wiedzieć, że ten problem dotyka niewielką liczbę osób. Narażone mogą być kobiety o jasnej karnacji, które mieszkają w krajach z nasilonym promieniowaniem słonecznych w lecie i wiosną. Z kolei mieszańcy miejsc, w których intensywne promieniowanie słoneczne ma miejsce przez większość czasu, zazwyczaj mają naturalną tolerancję słoneczną.

Uczulenie na słońce prowadzi do zmian skórnych, które zauważamy na dłoniach, szyi, ramionach, podudziach, czy też klatce piersiowej. Niekiedy dochodzi także do dolegliwości ogólnych. Najczęstszymi objawami są tutaj:

  • Drobna i piekąca wysypka
  • Pokrzywka słoneczna (czerwone wykwity na skórze)
  • Płaskie pęcherzyki z treścią surowiczą
  • Zaczerwienienie skóry
  • Silne swędzenie
  • Dreszcze, bóle głowy
  • Kiepskie samopoczucie
  • Nudności, świszczący oddech

Co ciekawe, objawy alergii zazwyczaj pojawiają się w ciągu kilku godzin od kąpieli słonecznych. Czasami reakcja organizmu jest opóźniona i pojawia się po dwóch dniach. Utrzymuje się przez kilka godzin lub dłużej, a następnie znika, bez pozostawiania śladów.

Ochrona przeciwsłoneczna

Jak zapobiegać objawom uczulenia na słońce? Ogromne znaczenie mają działania profilaktyczne, które uchronią nas przed problemami. W słoneczne dni unikajmy przebywania na słońcu w godzinach najmocniejszego nasłonecznienia. Gdy już musimy wyjść na zewnątrz, załóżmy okulary przeciwsłoneczne i czapkę z daszkiem lub kapelusz. Poza tym konieczne jest regularne stosowanie filtrów UV, dobranych do naszych potrzeb. Na rynku istnieje wiele produktów tego typu, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Wysoką ochronę zapewniają kremy z filtrami UV 50, które smarujemy na całym ciele na kilkanaście minut przed ekspozycją słoneczną.

Co jeszcze jest ważne? Uważajmy na substancje fototoksyczne i światłouczulające (niektóre leki, olejki eteryczne, zioła, barwniki i aromaty znajdujące się w kosmetykach). W celu uniknięcia alergii, warto je odstawić miesiąc wcześniej. Nie zapominajmy także o wcześniejszym przygotowaniu skóry na okres wiosenny i letni. Możemy postawić przykładowo na suplementację z beta-karotenem.

Zdj. główne: materiał klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym się zajmuje optometrysta?
Czym się zajmuje optometrysta?
Optometrysta - specjalista ds. wzroku i zdrowia oczu. Jakie są jego zadania i jak może pomóc w utrzymaniu dobrego widzenia? Oto odpowiedzi.
Trening wibracyjny – droga na skróty czy wybawienie dla otyłych?
Trening wibracyjny – droga na skróty czy wybawienie dla otyłych?
Power plate to świetne rozwiązanie dla osób zmagających się z nadwagą, chcących szybko pozbyć się tkanki tłuszczowej. Pierwsze efekty są widoczne już po kilku sesjach treningowych!
Jak efektywnie wykorzystać akcesoria do kalisteniki w swoim codziennym treningu?
Jak efektywnie wykorzystać akcesoria do kalisteniki w swoim codziennym treningu?
Odkryj jak efektywnie wykorzystać akcesoria do kalisteniki w codziennym treningu, aby w pełni wykorzystać ich potencjał. Dowiedz się, które są niezbędne i jak ich używać, aby poprawić swoje zdolności kalisteniczne.
Ostatnie wpisy