AB wheel – jak działa kółko do ćwiczeń mięśni brzucha?
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

AB wheel – jak działa kółko do ćwiczeń mięśni brzucha?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kółko do ćwiczeń AB wheel to akcesorium angażujące do pracy wszystkie partie mięśni brzucha. Pomaga wysmuklić sylwetkę i stanowi świetne urozmaicenie każdego treningu!

AB wheel – co to za sprzęt?

Sprzęt ten można znaleźć pod kilkoma nazwami, między innymi ab roll, kółko rehabilitacyjne, wałek do ćwiczeń czy kółko treningowe. Każde z tych określeń odnosi się do bardzo niepozornego wyposażenia, które pomaga wytrenować wszystkie mięśnie brzucha. Według niektórych ekspertów AB wheel nie jest odpowiednim urządzeniem dla osób rozpoczynających treningi, jednak dzięki kilku prostym ćwiczeniom można szybko nauczyć się jego obsługi i jeszcze efektywniej modelować kształt czy umięśnienie brzucha.

Kółko zbudowane jest z trzech podstawowych części: obrotowej, tocznej i koła. Średnica kółka to zazwyczaj około 35 centymetrów. Sprzęt wykonuje się z metalu, gumy lub tworzyw sztucznych. Dzięki umieszczonym po bokach uchwytom z antypoślizgową powierzchnią można w łatwy sposób podnieść całe urządzenie i swobodnie wykonywać z nim ćwiczenia. Na rynku dostępne są także bardziej zaawansowane modele AB wheel, które mają na przykład specjalne platformy na stopy.

Jak działa kółko treningowe AB wheel?

Skonstruowane w prosty sposób urządzenie umożliwia kompleksowy trening mięśni brzucha i w ogóle nie obciąża kręgosłupa. Najpopularniejsze warianty AB wheel składają się z dwóch kół, które pomagają utrzymać równowagę i są bardziej stabilne podczas ćwiczeń. Producenci oferują także rolki z pojedynczym kółkiem, jednak te wymagają lepszej koordynacji ruchowej, dlatego zaleca się je osobom na zaawansowanym poziomie.

Ćwiczenia z AB wheelem to jedna z najbardziej efektywnych metod treningu mięśni brzucha, ponieważ działają na wiele partii mięśniowych. Z przeprowadzonych analiz wynika, że urządzenie angażuje do pracy mięśnie brzucha znajdujące się w okolicy bioder, mięśnie posturalne, partie znajdujące się w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, mięśnie naramienne oraz te zlokalizowane w tłoczni brzusznej. W praktyce oznacza to, że regularne ćwiczenie z AB wheelem pozwalają na wszechstronny trening z równomiernie rozłożonym obciążeniem. Co więcej, trening z profesjonalnym sprzętem chroni kręgosłup przed mikrourazami i zbytnim obciążeniem, jednocześnie dbając o jego prawidłową postawę i ułożenie.

Korzyści wynikające z treningu z AB wheel

Wszechstronne działanie kółka treningowego pozwala na rozbudowanie sesji treningowej i pracę nad wieloma partiami mięśni. Dzięki rozmaitym wariantom i wersjom ćwiczeń można wzmocnić nie tylko mięśnie brzucha, pleców czy ramion, ale także popracować nad umięśnieniem łydek, ud czy pośladków. Ćwiczenia z AB wheel poprawiają prawidłową postawę kręgosłupa oraz pomagają utrzymać ją nie tylko podczas treningu, ale także codziennych aktywności. Regularne treningi z urządzaniem budują tkankę mięśniową, wzmacniają mięśnie i pomagają pracować nad umiejętnością utrzymania równowagi i koordynacji ruchowej.

Zdaniem ekspertów ćwiczenia z kółkiem mogą także zmniejszyć dolegliwości związane z bólem pleców, szczególnie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Decydując się na włączenie do planu treningowego ćwiczeń z AB wheel, należy pamiętać, że urządzenie nie pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej, a działa na wzmocnienie i rozbudowę mięśni. Eksperci podkreślają także, że w początkowej fazie treningu mogą występować silne zakwasy czy bóle kręgosłupa nieprzyzwyczajonego do prawidłowej pozycji.

Jakie ćwiczenia można wykonywać z urządzeniem AB wheel?

Najważniejszym elementem treningu z AB wheel jest opieka trenera, szczególnie u osób rozpoczynających ćwiczenie z urządzeniem. Błędne wykonywanie poszczególnych ruchów może prowadzić do poważnych kontuzji albo urazów, dlatego w pierwszej kolejności warto zadbać o poprawną technikę. AB wheel świetnie sprawdza się jako dodatkowy element treningu cardio lub interwałów. Z jego użyciem można wykonywać bardziej efektywne ćwiczenia, takie jak brzuszki lub deska, jednak najpopularniejszym ruchem wykonywane z AB wheel jest przesuwanie się aż do momentu wyprostowania całego ciała równolegle do podłoża.

Foto wyróżniające: Photostockeditor

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Trening na czczo – czy rzeczywiście pomaga spalić więcej kalorii?
Trening na czczo – czy rzeczywiście pomaga spalić więcej kalorii?
Czy trening na czczo z rana to dobre rozwiązanie? Dowiedz się, jakie są wyniki badań naukowych i sprawdź, jak bezpiecznie ćwiczyć o poranku!
Na co wpływa regularna aktywność fizyczna?
Na co wpływa regularna aktywność fizyczna?
Wszyscy wiemy, że aktywność fizyczna jest zdrowa, ale co tak naprawdę dają nam ćwiczenia? Zobacz, jaki wpływ na Twój organizm ma regularne uprawianie sportu.
Domowe ćwiczenia na proste plecy – ulga dla kręgosłupa i sposób na poprawę postawy
Domowe ćwiczenia na proste plecy – ulga dla kręgosłupa i sposób na poprawę postawy
Nawracające bóle kręgosłupa stają się coraz bardziej uciążliwe? Dzięki kilku domowym ćwiczeniom problemy z plecami odejdą w zapomnienie!
Tagi
Ostatnie wpisy