Jak optymalnie dobrać ćwiczenia do rodzaju sylwetki?
AKTYWNOŚĆTRENING

Jak optymalnie dobrać ćwiczenia do rodzaju sylwetki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jesteśmy różni, więc nie powinniśmy ćwiczyć tak samo. Nasz trening powinien być specjalnie dobrany do naszego stanu zdrowia, jak i sylwetki. Zobacz, jak optymalnie dobrać ćwiczenia.

Rodzaje sylwetek

Sylwetki można podzielić na sześć typów. W 1940 r. W. H. Sheldon na podstawie zdjęć 4000 studentów podzielił sylwetki na ektomorficzne, endomorficzne i mezomorficzne. Według Sheldona każdy posiada cechy jednej, dwóch lub trzech z wymienionych wcześniej sylwetek. Co ciekawe, ten model dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Ektomorfik

Na pewno każdy poznał kiedyś w swoim życiu ektomorfika. Jest to ktoś, komu wszyscy zazdroszczą, ponieważ jest wysoki, szczupły (a nawet chudy) i może jeść tyle, ile chce, a i tak nie przytyje. Oczywiście jest to tylko potoczne określenie doskonałego metabolizmu. Jednak bycie ektomorfikiem to nie sielanka, ponieważ temu typowi sylwetki niezwykle trudno wyrzeźbić swoje ciało.

Ektomorfik powinien się skupić przede wszystkim na diecie, która powinna być bogata w kalorie. Przyjmuje się, że osoby o tym typie sylwetki powinny spożyć około 10-15% więcej kalorii, niż wskazywałaby na to ich waga. Nie oznacza to jednak diety fastfoodowej, bo ta mogłaby niekorzystnie wpłynąć na ilość składników odżywczych w organizmie. W trakcie treningu ektomorfik powinien skupić się raczej na ćwiczeniach z ciężarami i wielostawowych np. przysiady, martwe ciągi itp.

Mezomorfik

Czy mezomorfika można spotkać tak często jak ektomorfika? Na pewno nie da się go przegapić. Mezomorfika cechują łatwość w nabieraniu masy mięśniowej, szerokie barki i wąska talia. Chociaż osoby o tym typie sylwetki nie są tak chude jak ektomorficy, to także mogą się pochwalić doskonałym metabolizmem. Dzięki temu niezwykle łatwo spalają tłuszcz i nabierają masy mięśniowej

Mezomorfik charakteryzuje najbardziej zrównoważoną budową ciała, dlatego może się skupić zarówno na rozwijaniu swojej siły (co nie przyjdzie mu z trudnością), jak i wytrzymałościowy. Idealna sylwetka jest dla niego najłatwiejsza do osiągnięcia, dlatego może dowolnie żonglować rodzajami treningu. Oczywiście z rozsądkiem.

Endomorfik

Typ endomorficzny jest zupełnym przeciwieństwem ektomorficznego. Endomorficy cechują się dosyć krępą, przysadzistą nawet budową ciała, którą można określić jako okrągłą. Oprócz tego, że endomorficy mają problem ze spalaniem tłuszcz – ich metabolizm jest dosyć powolny – to jeszcze mają skłonności do zatrzymywania wody w organizmie, co jeszcze uwydatnia ich okrągłą sylwetkę. Nie martwcie się jednak endomorficy, ponieważ te niedoskonałości rekompensuje siła, której wypracowanie przychodzi wam z łatwością.

Niestety sam trening będzie czasochłonny i z pewnością niełatwy. Skłonności do odkładania tłuszczu u endomorfika pociągają za sobą problemy w jej spalaniu. Żeby zobaczyć efekty pracy, trzeba będzie połączyć dobrą dietę z treningiem skoncentrowanym głównie na okolicach bioder i rozbudowie mięśni.

Łatwość w zdobywaniu siły u endomorfika jest połączony z lekkością zdobywania masy mięśniowej. Nie łatwo będzie ją jednak dostrzec, jeżeli endomorfiik skupi się tylko na jej budowaniu. Najlepszym sposobem będzie połączenie treningu siłowego z interwałowym czy cardio. Dzięki ćwiczeniom wytrzymałościowym endomorfik będzie w stanie nie tylko spalić tkankę tłuszczową, ale także sprawi, że jego trening siłowy będzie skuteczniejszy.

Zdjęcie główne: The Lazy Artist Gallery/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Skuteczne sposoby na odstresowanie
Skuteczne sposoby na odstresowanie
Szukasz metody na skuteczne odstresowanie się po ciężkim dniu pracy? Poznaj 5 sposobów, dzięki którym zapomnisz o stresie i będziesz cieszyć się lepszym samopoczuciem!
Rola i znaczenie metod kontroli jakości w przemyśle spawalniczym
Rola i znaczenie metod kontroli jakości w przemyśle spawalniczym
Zobacz, jak metody kontroli jakości odgrywają kluczową rolę w przemyśle spawalniczym. Dowiedz się o ich wpływie na efektywność produkcji i ochronę środowiska.
Dieta z Instagrama – kulinarni influencerzy kształtują polskie podniebienia
Dieta z Instagrama – kulinarni influencerzy kształtują polskie podniebienia
Szukając inspiracji kulinarnych, warto zajrzeć na instagramowe profile popularnych polskich blogerów kulinarnych. Poznaj tych najpopularniejszych!
Ostatnie wpisy