Feedfit > AKTYWNOŚĆ > ĆWICZENIA W DOMU > Sprawdzone ćwiczenia na cellulit ud i pośladków
AKTYWNOŚĆĆWICZENIA W DOMU

Sprawdzone ćwiczenia na cellulit ud i pośladków

Foto: Freepik

Cellulit to jeden z najpowszechniejszych kompleksów wśród kobiet. W walce z pomarańczową skórką mogą się okazać pomocne ćwiczenia fizyczne.

Cellulit powstaje w wyniku nadmiaru gromadzenia się wody lub tkanki tłuszczowej pod skórą. Najczęstszymi miejscami, na których widoczna jest pomarańczowa skórka, są uda oraz pośladki. Oprócz metod zwalczania dolegliwość od wewnątrz, na przykład za pomocą tabletek lub terapii hormonalnej, warto skorzystać z mniej inwazyjnych sposobów. Ćwiczenia fizyczne są najbardziej efektywną drogą do likwidacji cellulitu. Kluczem do sukcesu jest regularność wykonywania treningu. Pierwsze efekty powinny pojawić się już po kilku tygodniach. Dzięki odpowiedniemu zestawowi ćwiczeń skóra staje się ujędrniona, napięta i dotleniona, a zaangażowane w trening mięśnie wzmocnione. Zmniejsza się również poziom tkanki tłuszczowej, co może pomóc w pozbyciu się zbędnych kilogramów.

Do osiągnięcia pożądanych efektów potrzebna jest regularność w uprawianiu sportu. Ćwiczenia powinny być wykonywane minimum 3 razy w tygodniu po około 40 minut. Do grupy treningów, które pozytywnie wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej i zmniejszenie występowania cellulitu można zaliczyć między innymi aerobik, pilates, bieganie, pływanie czy jazdę na rowerze. Ćwiczenia wysiłkowe wzmacniają mięśnie, regulują procesy metaboliczne organizmu, poprawiają samopoczucie i regulują poziom wody. Oprócz tradycyjnych planów treningowych warto skorzystać ze sprawdzonych ćwiczeń, które sprawdzą się nawet w domowych warunkach i nie wymagają żadnego przygotowania sportowego.

A Wy jakie macie sposoby na cellulit?

Opublikowany przez Healthy Mind&Strong Body Czwartek, 5 marca 2020

Przysiady

Najprostsze ćwiczenie, które pomogą w walce z cellulitem na udach i pośladkach. Prawidłowo wykonywane przysiady szybko spalają tkankę tłuszczową, wzmacniają stawy i mięśnie nóg, a także wpływają na prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Wykonanie odpowiedniego przysiadu rozpoczyna się od pozycji stojącej w lekkim rozkroku. Z pozycji wyjściowej należy ugiąć kolana, jednocześnie wypychając biodra do tyłu. W trakcie wykonywania ćwiczenia głowa powinna stanowić przedłużenie kręgosłupa, a broda być delikatnie pochylona w dół. Podczas przysiadu kąt między udem a podudziem powinien mieć około 90 stopni, a stopy nie mogą odrywać się od podłoża.

Wykroki

Dobrym ćwiczeniem zmniejszającym pomarańczową skórkę są także wykroki. Polegają na wyrzucaniu nogi w przód w pozycji przyklęku. Wykonując ćwiczenie, należy zwrócić uwagę na kolano nogi pozostającej z tyłu, które podczas wykroku nie powinno dotykać podłoża. Wykroki należy realizować w kilku seriach po około 10 minut na jedną nogę. Do zwiększenia efektów wykroków można użyć obciążenia, na przykład w postaci ważących kilka kilogramów hantli lub gumy do ćwiczeń, która zaangażuje do pracy większe partie mięśniowe.

Wymachy nóg w klęku podpartym

Jak sama nazwa wskazuje, ćwiczenie wykonuje się w pozycji ugiętych kolan i podparcia rąk. Dłonie powinny znajdować się na szerokości ramion, mięśnie brzucha i pośladków są napięte, pozycja kręgosłupa wyprostowana, a głowa stanowi jego przedłużenie. Unosząc nogę, należy wykonać wydech i utrzymać ją tak, by udo znajdowało się równolegle do podłogi. Ćwiczenie można wykonywać naprzemiennie lub poruszać nogami w krótkich seriach. Wymachy należy wykonywać w co najmniej kilkunastu powtórzeniach na każdą nogę.

Hula-hop

Jedno z ćwiczeń, które wymaga dostępu do sprzętu sportowego. Trening z hula-hop opiera się wprawianiu koła w ruch za pomocą ruchu całego ciała, w szczególności bioder i pośladków. Pozycja wyjściowa do rozpoczęcia ćwiczenia to stanie w lekkim rozkroku, napięcia mięśni brzucha i pośladków, ugięcie kolan i umieszczenie hula-hop na wysokości talii. Na początku koło należy delikatnie wprowadzić w ruch za pomocą rąk, a później utrzymać jego kręcenie się przy użyciu całego ciała. Ćwiczenie z hula-hop angażuje do pracy mięśnie brzucha, nóg, ud i pośladków, czyli miejsc, gdzie najczęściej występuje cellulit. Początkujący zawodnicy powinni rozpocząć zajęcia od kilkuminutowych ruchów, nawet do kilku serii w ciągu dnia. Wybierając hula-hop warto zwrócić uwagę na wyposażenie w kulki masujące, które wywierają na skórę większy nacisk i dają lepsze efekty.

Artykuły

Media i copywriting towarzyszą jej od czasów studiów. Ukończyła Filologię Polską ze specjalnością dziennikarstwa, a obecnie studiuje Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną z ukierunkowaniem na Dziennikarstwo Sportowe i Zarządzanie w sporcie. Wolny czas spędza aktywnie na spacerach lub w domu z dobrą książką.
Joanna Nowak
Polecane wpisy
ĆWICZENIA W DOMU

Domowe ćwiczenia na proste plecy – ulga dla kręgosłupa i sposób na poprawę postawy

Nawracające bóle kręgosłupa stają się coraz bardziej uciążliwe? Dzięki kilku domowym ćwiczeniom problemy z plecami odejdą w zapomnienie!
Czytaj więcej
ĆWICZENIA W DOMU

Efektywne ćwiczenia na wzmocnienie nadgarstków

Wymagający trening siłowy znowu okazał się dla Twoich nadgarstków wyzwaniem nie do przejścia? Oto jak wzmocnić te często pomijany stawy – dzięki tym ćwiczeniom urazy z nimi związane raz na zawsze odejdą w zapomnienie!
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆĆWICZENIA W DOMU

Jakie ćwiczenia należy wykonać po bieganiu?

Bieganie przynosi mnóstwo korzyści, ale tylko wtedy, gdy po treningu zadbamy o odpowiednie rozciąganie i kilka innych prostych ćwiczeń. Jakie aktywności mogą pomóc w unikaniu bólów mięśniowych?
Czytaj więcej

12 komentarzy

 • Avatar
  • Avatar
  • Avatar
 • Avatar
 • Avatar
  • Avatar
  • Avatar
 • Avatar
 • Avatar
  • Avatar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *