Feedfit > AKTYWNOŚĆ > TRENING > Trening wibracyjny – droga na skróty czy wybawienie dla otyłych?
AKTYWNOŚĆTRENING

Trening wibracyjny – droga na skróty czy wybawienie dla otyłych?

Foto: Laurie L. Ward / Fort Worth Star-Telegram / Tribune News Service via Getty Images

Korzystanie ze specjalistycznej metody power plate zyskuje na popularności w świecie fitness. Sprawdź, jak wpływa na proces zrzucania zbędnych kilogramów.

Na czym polega trening wibracyjny?

Trening wibracyjny, nazywany inaczej power plate, polega na wykonywaniu prostych ćwiczeń na platformie wibracyjnej. Wykorzystanie wibracji pozwala na maksymalne pobudzenie mięśni i przyspieszenie procesu spalania tkanki tłuszczowej. Urządzenie z wyglądu przypomina rozbudowaną wagę, na której staje ćwiczący. W zależności od celu treningu, można wykonywać na niej ćwiczenia w pozycji stojącej lub opierając o platformę wybraną część ciała, na przykład nogi lub ręce w czasie wykonywania pompek.

Technika treningu jest stosunkowo prosta i z łatwością można ją dostosować nawet do osób niepodejmujących regularnej aktywności fizycznej. Kluczem do uzyskania widocznych efektów w krótkim czasie jest prawidłowy dobór ćwiczeń, ustawienie odpowiedniej siły wibracji oraz systematyczne treningi. Platforma umożliwia samodzielne regulowanie siły drgań, dzięki czemu pozwala na dopasowanie intensywności ćwiczeń do indywidualnych możliwości zawodnika.

Efekty stosowania power plate

Trening wibracyjny pobudza układ krwionośny i zwiększa zaangażowanie mięśni do ćwiczeń. Pobudzone pod wpływem drgań tkanki mięśniowe nabierają większej siły i poprawiają napięcie. Wibracje oddziałują równie skutecznie na pracę mięśni płytkich, jak i tych znajdujących się głębiej. Ćwiczenia wykonywane na power plate poprawiają krążenie krwi, a tym samym korzystnie wpływają na odnowę i budowę tkanek.

Do zalet treningu wibracyjnego można także zaliczyć poprawę metabolizmu, zwiększenie wytrzymałości mięśni, rozszerzenie zakresu ruchu, rozciągnięcie całego ciała oraz ogólne wzmocnienie organizmu. Efektem korzystania z platformy wibracyjnej jest szybkie spalanie kalorii. Dzięki wytworzonym drganiom organizm zwiększa swoje możliwości pracy i szybciej traci zbędną tkankę tłuszczową. Pierwsze widoczne postępy powinny pojawić się już po kilku sesjach treningowych.

Słyszeliście o treningu wibracyjnym❓ Czy wiecie jakie daje nam korzyści❓

Trenując na platformie wibracyjnej 3D SUPER…

Opublikowany przez DOCTORAIR Poland Piątek, 14 maja 2021

Kto może korzystać z platformy wibracyjnej?

Ćwiczenia na power plate idealnie sprawdzą się u osób, które nie uprawiają sportu, a chcą pozbyć się nadmiarowych kilogramów. Trening nie wymaga wcześniejszych przygotowań czy konkretnego poziomu zaawansowania. Metoda wykorzystująca wibrację dobrze sprawdzi się u osób otyłych lub z nadwagą, ponieważ pomaga szybko zmniejszyć wagę. Trening wibracyjny jest przeznaczony także dla zawodników, którzy chcą dodatkowo zadbać o swoje ciało, wkładając w to minimum wysiłku.

Specjaliści ostrzegają jednak, że metoda ma kilka głównych przeciwwskazań. Z platformy nie powinni korzystać chorzy zmagający się z zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego, na przykład arytmią, nadciśnieniem czy miażdżycą, osoby chore na padaczkę, mające zapalenie lub zwyrodnienie stawów, choroby nowotworowe, cukrzycę oraz przepuklinę. Według zaleceń power plate nie jest wskazane także u osób zmagających się z migreną, zwyrodnieniami kręgosłupa, ranami pooperacyjnymi czy po przejściu zawału serca.

Prawidłowy trening power plate

Power plate to nie droga na skróty w walce z nadmiernymi kilogramami, a skuteczna metoda wspomagająca osoby zmagające się z otyłością lub nadwagą. Systematyczne sesje treningowe z opracowanymi cyklami ćwiczeniowymi pozwalają na szybkie pozbycie się szkodliwej tkanki tłuszczowej, poprawę kondycji oraz wydolności organizmu, a także wzmocnienie mięśni, kości i stawów.

Na platformie wykonuje się proste ćwiczenia, takie jak przysiady, pompki, brzuszki, skłony czy wymachy nogami. Treningi powinny odbywać się minimum dwa razy w tygodniu i trwać co najmniej 30 minut. Specjaliści przekonują, że regularne stosowanie platformy wibracyjnej może przynieść pierwsze widoczne efekty zmniejszenia wagi już w pierwszym miesiącu treningów.

Foto wyróżniające: Laurie L. Ward / Fort Worth Star-Telegram / Tribune News Service via Getty Images

Media i copywriting towarzyszą jej od czasów studiów. Ukończyła Filologię Polską ze specjalnością dziennikarstwa, a obecnie studiuje Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną z ukierunkowaniem na Dziennikarstwo Sportowe i Zarządzanie w sporcie. Wolny czas spędza aktywnie na spacerach lub w domu z dobrą książką.

Polecane wpisy

AKTYWNOŚĆTRENING

Jak przygotować się do pierwszego tańca na weselu z pomocą profesjonalnej szkoły tańca?

Odkryj, jak profesjonalna szkoła tańca pomaga parom przygotować się do swojego pierwszego tańca weselnego, gwarantując niezapomniane wspomnienia.
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Jak dobrać ochraniacze na zęby?

W jaki sposób je dobierać i na co warto zwracać uwagę?
Czytaj więcej
AKTYWNOŚĆSPRZĘT I AKCESORIA

Jak wybrać idealne akcesoria do twojego iPada?

Odwiedź nasz przewodnik i dowiedz się, jak wybierać idealne akcesoria do iPada. Poznaj potrzebne kryteria, porównaj różne typy i zapoznaj się z przydatnymi poradami, aby zmaksymalizować doświadczenie z Apple iPad.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *