Chcesz stosować afirmacje? Zobacz, od czego zacząć!
DLA UMYSŁUWELLNESS

Chcesz stosować afirmacje? Zobacz, od czego zacząć!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Afirmacje to pozytywne stwierdzenia, które mogą pomóc Ci w przezwyciężeniu negatywnych myśli i „samosabotażu”. Kiedy często je powtarzasz i wierzysz w nie, możesz zacząć wprowadzać pozytywne zmiany w swoje życie!

Co daje afirmacja?

Możesz uznać afirmacje za „myślenie życzeniowe”. Jednak wiele osób wykorzystuje je z pozytywnym efektem, nawet jeśli stoi za tym efekt placebo. W ten sposób człowiek może poprawić m.in. swoje zdrowie fizyczne. Pozytywna mantra może przeprogramować nasze wzorce myślenia tak, że z czasem zaczniemy rozumować i działać inaczej niż dotychczas.

Dowody w tej sprawie są jednoznaczne – afirmacja pomaga w osiąganiu lepszych wyników w pracy. Według naukowców poświęcenie zaledwie kilku minut na przemyślenie swoich najlepszych cech przed spotkaniem pod presją, na przykład przeglądem wyników, może uspokoić nerwy, zwiększyć pewność siebie i szansę na pomyślny wynik. 

„Samopotwierdzenie” może również pomóc złagodzić skutki stresu. W jednym z badań krótkie ćwiczenie afirmacyjne zwiększyło zdolność rozwiązywania problemów osób bardzo zestresowanych do tego samego poziomu, który miały osoby z niskim poziomem stresu. 

Co więcej, afirmacje były wykorzystywane do skutecznego leczenia osób z niską samooceną, depresją i innymi schorzeniami psychicznymi. Wykazano, że stymulują obszary w naszych mózgach, które są odpowiedzialne za naszą skłonność do pozytywnego postrzegania rzeczywistości.

Natomiast najnowsze badania sugerują, że silniejsze poczucie własnej wartości zwiększa prawdopodobieństwo poprawy samopoczucia, co pomaga zwalczać depresję, przełamywać bariery np. komunikacyjne i stawać się osobą o większej tolerancji na stres, co bezpośrednio prowadzi do większej aktywności zawodowej i odwagi. 

Zasady afirmacji

Afirmacji możesz używać w każdej sytuacji, w której chciałbyś, aby w Twoim życiu zaszła pozytywna zmiana. Mogą to być sytuacje, w których chcesz:

 • podnieść pewność siebie przed prezentacjami lub ważnymi spotkaniami;
 • kontrolować negatywne uczucia, takie jak frustracja, gniew lub zniecierpliwienie;
 • poprawić swoją samoocenę;
 • zakończyć rozpoczęte projekty;
 • poprawić swoją produktywność;
 • pokonać złe nawyki.

Afirmacje mogą być bardziej skuteczne, gdy połączysz je z innymi technikami pozytywnego myślenia i wyznaczania celów.

Siła afirmacji polega na regularnym ich powtarzaniu. Przydatne jest recytowanie afirmacji kilka razy dziennie (niech pojawią się w powiadomieniach!). Musisz także powtarzać swoje afirmacje, gdy tylko zaangażujesz się w negatywną myśl lub zachowanie, które chcesz przezwyciężyć.

Jak skonstruować pozytywne stwierdzenia afirmacyjne?

Stwierdzenia afirmacji zwykle dotyczą konkretnego obszaru, zachowania lub przekonania, z którym się zmagasz. Poniższe punkty mogą Ci pomóc napisać afirmację, która najlepiej pasuje do Twoich potrzeb.

 • Pomyśl o obszarach swojego życia, które chciałbyś zmienić. 
 • Upewnij się, że Twoja afirmacja jest wiarygodna i osiągalna.
 • Zamień rzeczy negatywne w pozytywne (zamiast: „jestem za słabo wykształcony” to: „zdobędę odpowiednie wykształcenie, aby…”).
 • Napisz swoją afirmację w czasie teraźniejszym.
 • Pisz szczerze, wymawiaj to głośno, powiedz o tym najbliższym.

zdj. główne: Skylar Kang/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
6 rzeczy o aspartamie – co warto o nim wiedzieć?
6 rzeczy o aspartamie – co warto o nim wiedzieć?
Aspartam to jeden z najbardziej znanych i najczęściej spożywanych słodzików na świecie. Dodaje się go do napojów gazowanych i żywności dla sportowców
Ekstremalny prezent dla mężczyzny, który na pewno mu się spodoba i będzie dla niego bezpieczny
Ekstremalny prezent dla mężczyzny, który na pewno mu się spodoba i będzie dla niego bezpieczny
Dzień Chłopaka, urodziny, Boże Narodzenie, ważna rocznica…W ciągu roku jest co najmniej kilka okazji, podczas których zaczynamy szukać prezentu dla naszego mężczyzny. Oczywiście chcemy, by było to coś niezwykłego, niepowtarzalnego i przede wszystkim coś, co ucieszy naszego wybranka.
Jak wybrać odpowiednie buty do biegania dla początkujących?
Jak wybrać odpowiednie buty do biegania dla początkujących?
Odkryj kluczowe czynniki decydujące o wyborze idealnej pary butów do biegania dla początkujących. Dowiedz się, jakie kroki podjąć, aby twoje pierwsze kroki były bezpieczne i komfortowe.
Ostatnie wpisy