Choroby nerek i innych narządów wewnętrznych – jakie badania warto wykonać?
ZDROWIE

Choroby nerek i innych narządów wewnętrznych – jakie badania warto wykonać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Na pewno wiesz, że organizm każdego człowieka składa się z wielu narządów wewnętrznych, które wzajemnie na siebie oddziałują. Jeśli chodzi o nerki – jest to narząd dość mocno podatny na choroby, które mogą być skutecznie leczone tylko przy zastosowaniu odpowiednich metod leczenia i analizowania schorzenia. Zadbaj o sobie zdrowie i dowiedz się, jakie badania diagnostyczne pozwalają wykryć choroby nerek we wczesnych stadiach ich rozwoju.

Specjaliści z zakresu medycyny wskazują na kilka popularnych chorób nerek, które wymagają szybkiego zareagowania i wykrycia źródła problemu. Uszkodzenia mechaniczne nerek, przewlekłe choroby oraz śródmiąższowe zapalenie nerek to problemy podwyższonego ryzyka. Badanie poziomu kreatyniny to jeden z najskuteczniejszych sposobów, pozwalających na wczesną diagnostykę chorób nerek.

Jakie są najpopularniejsze choroby nerek?

Obecnie wyróżniamy co najmniej kilka popularnych schorzeń, które dotykają nerek zarówno młodych osób, jak i tych w podeszłym wieku. Te, które wykrywane są najczęściej, to:

 • ostre uszkodzenie nerek – w tym przypadku objawy są podobne do sepsy, zatorowości płucnej oraz krwotoku wewnętrznego.
 • przewlekła choroba nerek  – przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, natomiast po czasie może nagle pojawić się niedokrwistość oraz trudności
  w koncentracji i nieprzyjemny posmak w ustach. Częste wymioty również mogą być wskazaniem, że z nerkami dzieje się coś niedobrego.
 • schyłkowa niewydolność nerek – to po prostu zaawansowana choroba, która dotyczy bezpośrednio zaburzeń w układzie krążenia, skóra staje się blada, natomiast może pojawić się także nadciśnienie tętnicze.
 • choroba kłębuszka nerkowego – to grupa schorzeń, która ma różne objawy. Są to przede wszystkim: obrzęki, nadciśnienie tętnicze, krwiomocz oraz białkomocz.

Diagnostyka nerek i narządów wewnętrznych – jakie badania należy wykonać?

Oczywiście badanie kreatyniny to dobry początek diagnostyki chorób nerek. Istnieją też inne badania diagnostyczne, które pozwalają na wykrywanie zarówno schorzeń tego narządu, jak
i wielu innych. Kilka z nich to:

 • ogólne badanie moczu,
 • badanie stężenia fosforanów, potasu, wapnia, kwasu moczowego i mocznika,
 • morfologia,
 • USG,
 • RTG.

To oczywiście najpopularniejsze badania, które wykonuje się w placówkach medycznych, by jak najszybciej zdiagnozować problemy z nerkami i innymi narządami wewnętrznymi. Jeśli wolisz nie ryzykować i chcesz utrzymać swój stan zdrowia na jak najlepszym poziomie – lepiej odwiedzaj regularnie specjalistów i wykonuj badania diagnostyczne, które pozwalają na wczesne wykrycie problemu. 

Jak zapobiegać chorobom nerek?

Profilaktyka w przypadku chorób nerek, układu moczowego i innych narządów jest bardzo podobna. Przede wszystkim zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietę, pij dużo wody oraz unikaj leków nefrotoksycznych. Nigdy nie ignoruj też niepokojących objawów oraz natychmiastowo konsultuj z lekarzem wszelkie podejrzenia występowania nowej choroby. Pamiętaj
– przynajmniej raz do roku wykonaj profilaktyczne badania diagnostyczne, a wykryjesz groźne choroby odpowiednio wcześnie.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować się do letnich praktyk medycznych – kluczowe kroki i znaczenie ubezpieczenia
Jak przygotować się do letnich praktyk medycznych – kluczowe kroki i znaczenie ubezpieczenia
Poradnik na temat przygotowywania się do letnich praktyk medycznych, podkreślający role ubezpieczenia. Dowiedz się, jakie są kluczowe kroki i dlaczego jest tak ważny ten aspekt.
Czy suplementacja witaminą D chroni przed koronawirusem?
Czy suplementacja witaminą D chroni przed koronawirusem?
Naukowcy z całego świata nadal próbują ustalić, jak witamina D działa na koronawirusa. Poznaj dotychczasowe ustalenia i dowiedz się, czy warto uzupełnić jej poziom w organizmie!
Gluten wrogiem orędowników zdrowego odżywiania. Czy rzeczywiście niekorzystnie wpływa na organizm?
Gluten wrogiem orędowników zdrowego odżywiania. Czy rzeczywiście niekorzystnie wpływa na organizm?
Czy gluten rzeczywiście jest niezdrowy? Znamy odpowiedź!
Ostatnie wpisy